021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Lili

Aici puteti povesti experientele personale.
lili
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2011, 12:04

Buna ! Sunt Lili

Mesaj de lili »

Buna , sunt lili si as vrea sa pot participa la cele 10 sedinte si sa ma pot inscrie in programul de abstinenta

as dori ca prin bunavointa voastra sa-mi fie trimese materiale despre tot ce ma poate ajuta sa scap de dependenta
va multumesc!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de tudor »

Buna LILI !

Numele meu este Tudor ,sint abstinent de la alcool si iti spun :Bine ai venit pe forumul ALCOHELP !

Pentru parcurgerea celor 10 sedinte poti sa dai clic pe link http://www.alcohelp.ro/jurnal/

sa te loghezi si sa completezi jurnalul zilnic de consum .Jurnalul este personal .Numai tu vei sti ce ai completat iar la parcuregerea celor 10 sedinte vei primi un rezultat iar in functie de el vei primi si sugestii legate de consumul tau .Cantitatea de alcool consumata zilnic poate fi si 0 sau cit tu vei decide .

Eu sint membru AA insa aici pe forum scriu in nume personalsi ca moderator .

nu ai dat date despre ce materiale doresti sa primesti insa informatii despre alcool poti gasi aici pe aceasta platforma online ALCOHELP la forumul AA de aici : viewtopic.php?f=4&t=945

Scrie mai multe despre tine (nu trebiue sa dai dat personale ,chiar iti recomand asta ) legate de problema ta cu consumul de alcool.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lili
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2011, 12:04

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de lili »

buna ziua!problema mea este ca la sfarsitul fiecarei zile de munca , cand ajung acasa si ma asteapta alte catev aore de munca ca sa pot rezista(asa am crezut eu dar m-am inselat)beam cateva pahare de bere , de la cateva s-a ajuns la un bidon , atuci m-am speriat si am inceput sa ma gandesc serios ca nu este bine ce fac.Am avut si cateva stari de rau si atunci am intrat in panica ,vreau sa stiu mai multe despre abstinenta si cum pot rezista tentatiei.Ma rog in ziecare ceas liber la Dumnezeu sa-mi dea putere , ma ajuta pe moment apoi gandul imi revine la problema mea si ma sperii.Am vazut aici o lume care cred ca m apoate ajuta si intelege.Am completat in jurnal si am participat la prima sedinta. De trei seri nu am mai apelat la paharul de bere, ma simt bine asa si vreau sa merg mai departe.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de asido1973 »

sfatul meu , este sa ramai aproape de acest forum , apoi continua cu cele 10 sedinte . citeste povestile celor de pe forum . eu sunt unul care aici pe forum am reusit , poti si tu .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de asido1973 »

aici poti citi o poveste reala : viewtopic.php?f=5&t=96 , si fa-ti un topic al tau , in care in fiecare seara cand ai timp sa ne povestesti cu a mai trecut o zi .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de Adorable »

Buna lili!Citeste cit mai multe materiale ca sa intelgi aceasta boala si la ce riscuri te expui cind bei,citeste povestile noastre de pe forum si comunica cu noi cit de mult poti.Asta iti va ajuta si te va intari pe drumul abstinentei.Si eu la inceput eram disperata si nu stiam ce sa fac.M-am agatat cu disperare de acest forum unde multi oameni m-au ajutat si mi-au intins un colac de salvare:tudor,asido,staval,Relus,boboc,proco si multi altii si le multumesc pe aceasta cale.Suntem o mina de oameni cu aceiasi problema ca a ta.Noi te vom intelege si vom incerca sa te ajutam.Faptul ca ai constientizat ca ai o problema in privinta bautului este primul pas spre recuperare.Orice inceput e greu dar cu timpul totul va deveni mai usor,ai sa vezi.Mult succes si mai asteptam sa ne scrii.Nu ezita sa ne spui starile prin care treci poate gasim sfaturi care te vor ajuta sa depasesti situatiile.Te pup!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de staval »

Lili draga,
priveste alcoolismul ca pe o boala, gandeste-te ca daca aveai diabet nu aveai voie sa te atingi de zahar...Nu trebuie sa te jenezi, e bine ca ai constientizat dependenta si ca stii ca trebuie sa stai departe de primul pahar. Ia-ti ca puncte de reper pasi mici: azi NU beau, multumeste lui Dumnezeu pentru fiecare zi fara alcool, pune in locul paharului de alcool in fata ta altceva: apa, suc, cafea, etc. In prima faza sa stii ca dulciurile ajuta.Nu te teme ca te vei ingrasa, daca nu abuzezi o sa fie ok. Eu sunt sotie de alcoolic abstinent de cateva luni, stiu cat e de greu...Sotul meu a avut o recadere dupa 9 luni, atunci cand s-a crezut vindecat si a baut primul pahar...dupa acesta au urmat multe altele...acea recadere sper sa-i fi fost cea mai buna lectie, s-a convins ca pentru el nu mai exista baut social, controlat...Lili, anxietatea de acum va trece cu timpul si te vei simti mai bine. Nu lasa garda jos in fata alcoolului, e mai puternic decat iti inchipui! Tine-te departe de primul pahar si roaga-te, Lili! Dumnezeu te va ajuta asa cum ne-a ajutat si pe noi, ceilalti.
Tine aproape de forum, e o terapie extraordinare comunicarea cu oameni care au trecut exact prin aceleasi stari ca si tine...
Abstinenta senina sa ai!
lili
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2011, 12:04

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de lili »

buna dimineata, a inceput o noua zi si ma simt excelent,va citesc de doua zile si deja simt ca sunt alt om, va multumesc foarte mult pentru sfaturi si vreau sa raman tot mai mult alaturi de voi, deja seara dupa serviciu am inceput sa am alte activitati decat cele de dinainte si incerc sa schimb cat mai multe in programul de seara .Este foarte bine pentru mine sa va stiu alaturi (pe voi si pe bunul DUMNEZEU) VA MULTUMESC SI O ZI BUNA SA AVETI !
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de asido1973 »

eu unul iti multumesc ca esti pe form . Prezenta si a ta , imi da putere sa merg mai departe . multumesc ca existi , si ai venit printre noi . respect pentru fiecare zi pe care o traiesti in " libertate" !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
lili
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2011, 12:04

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de lili »

buna(din nou) sunt la serviciu si am o mica pauza , m-am gandit sa mai revin aici un pic.
Spuneti-mi ceva rog , daca nu imi placea gustul berii sau al vinului de ce le beam si daca ma simteam atat de rau dupa ,de ce revenem la ele, ce chimie se intampla in creier?imi spuneam in gand '' nu-mi place , atunci de ce nu ma opresc?''
Scrie răspuns