021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Lili

Aici puteti povesti experientele personale.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de staval »

Draga Lili,
asta e dependenta! Creierul tau isi cerea de fapt doza de alcool, cea care pentru putin timp iti dadea acea stare de...relaxare, sa-i spunem! Eu nu am trait pe propria piele alcoolismul, l-a trait sotul meu, care spunea ca-i parea rau ca bea in momentul in care ducea paharul la gura, si totusi o facea! Da, e o chimie aici, multi oameni beau si nu devin alcoolici, numai unora li se intampla asta, pana la urma mai corecta e cred o explicatie psihologica, band cauti de fapt starea aceea de dezinhibare, de plutire, de '"stiu tot, pot orice", usurinta de a comunica, lipsa anxietatii...
Atentie, acum iti va da tarcoale o stare depresiva, e fireasca deoarece iti lipseste "prietenul" de fiecare seara, cel ce-ti anestezia simturile pana acum...E bine ca ai schimbat rutina de fiecare seara, cauta sa te mentii ocupata, oboseste-te fizic facand eventual treburi casnice pentru care alta data nu aveai timp.Recomand programul flylady, iti tine casa curata si mintea ocupata.Roaga-te, Lili, in fiecare clipa sa ai puterea de a sta departe de primul pahar, si multumeste divinitatii pentru fiecare zi in care n-ai baut!
Sunt alaturi de tine cu sufletul !
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de Relus »

Buna Lili,in ultimile luni in care beam si eu simteam un mare dezgust fata de alcool,crede-ma in momentul in care intram intr-un magazin si ceream bautura intai imi era rau ,icneam si apoi luam sticla,nici atunci si nici acum nu imi caut explicatii,se instalase dependenta,iar creierul din diferite motive isi cerea portia.Ceea este foarte important de acum :sa nu uiti ca esti dependenta ,sa nu uiti starile de rau pe care le-ai avut si mai cu seama sa nu uiti starile de bine pe care le ai acum cand te abtii de la alcool.Draga mea ,in viata nimic nu este usor,totul se face cu efort si cu sacrificii,vei avea momente de disconfort,vor trece,tu trebuie sa ai dorinta ,curaj,incredere si sa mergi inainte.Ca si tine,ca Asido,Tudor,Proco,Alexa,Staval,Vanea aici pe acest forum mi-am descoperit prieteni in care am avut incredere si carora le-am spus fara jena despre suferinta mea.Am citit multe carti despre alcoolici,am cunoscut cred 100-120 de alcoolici din Romania,le-am ascultat dezvaluirile despre viata traita cu si fara alcool.Nu te indeparta de acest forum,daca ai posibilitatea citeste orice material despre boala noastra,vorbeste cu cineva la telefon in momemtele in care esti suparata ,dezorientata si ai putea duce mana spre paharul cu alcool.Incearca sa poti face o rugaciune sincera unei forte superioare tie (in functie de religia ta),roaga sa te ajute sa nu mai bei,eu ma simteam posedata ,eram omul cu doua personalitati,la serviciu eram inger,acsa eram demon.Draga mea cu incredere,cu ambitie in fiecare zi 24 de ore sa te abti de la baut,vei reusi sa te bucuri de tine ,te vei respecta mai mult ,vei vedea schimbari fizice,vei gandi altfel ,deci va fi minunat.Fi aproape de acest forum,scrie ,cere sfaturi,spune-ti supararile si noi toti iti vom fi alaturi.Noi existam ,noi am reusit ,unii mai mult altii mai putin,dar se poate.Te rog mergi pe linie dreapta si va fi minunat.Ceea ce a spus Staval ,cauta sa mananci dulciuri,bea tot timpul apa ,suc,ceva sa-ti placa,chiar daca te ingrasi putin in cateva luni te vei normaliza,oricum bere facea ravagii,asa ca ai curaj si mergi inainte.Iti sunt alaturi si sunt convinsa ca vei reusi.
Geo
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 16 Aug 2011, 14:11

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de Geo »

Buna Lili,
Si eu sunt alcoolic...tot cu bere...eu ajunsesem in cursul saptamanii la 3,5 litri si la urma stingeam cu 1..2...3 paharele de palinca...(in weekend dezmatul era si mai tare) si tot ca si tine beam seara...ziua nu aveam nevoie...dupa ce-mi luam doza ma culcam, iar dimineata ma trezeam cu o fata buhaita si cu niste dureri prin stomac...de credeam ca se rup toate prin mine. M-am lasat de bautura (nu e prima data...dar acum parca sunt mai impacat cu abstinenta) de vreo saptamana...ce pot sa zic...ma simt bine...dimineata ma trezesc odihnit (chiar daca adorm destul de tarziu) si am alt tonus toata ziua...in prima faza gandeste sa mai treaca o zi fara bautura (berea pare ea nevinovata...dar tot la alcoolism ne aduce). Maninca fructe (acum sunt si mai ieftine ca e sezon)...eu asa fac...si eventual ia niste multivitamine (neaparat sa aiba magneziu ca e bun la "mansarda"). Nu ai pierdut nimic fara bautura (evita in prima faza situatiile periculoase...chefuri, alea-alea)....dimpotriva ai castigat...nopti mai bune...alt tonus...si in timp un respect mai mare pentru tine insati.

Eu din cauza bauturii ajunsesem sa am discutii in casa cu sotia...voalat imi spuse-se de mai multe ori ca ea langa un betiv nu vrea sa stea...ca daca vreau sa ma distrug nu am decat sa o fac...dar sa o fac singur. A trecut abia o saptamana de cand nu mai consum si deja se vede ca noi doi comunicam altfel.

Bafta in continuare.
lili
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2011, 12:04

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de lili »

buna , si va multumesc voua celor care mi-ati scris!

a mai trecut o zi , una fara alcool dar cu ceva emotii de alta natura, am trecut peste emotii cu bine.
maine este sambata si vreau sa ma pregatesc sa trec peste aceasta zi cu bine (in wee consumam fara nci o grija stiind ca mai am o zi la dispozitie sa ma refac pentru viitoare saptaman de lucru)
am multe activitati maine si sper sa ma tina ocupata fara ganduri necurate.
defapt nici nu ma gandesc c a as pune mana pe pahar stiind ca as strica tot ce am cladit pana acum, si apoi mi-as piede sinfarama de respect de sine care mi-a mai ramas.am inceput sa citesc o carte despre puterea miraculoasa a subconstientului,ajuta fff mult.
lili
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2011, 12:04

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de lili »

inc aceva, inca odata va multumesc ca existati!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de Relus »

Nimic nu se castiga usor si mai ales acum in aceste vremuri,ai vointa draga mea,nu parasi acest forum unde suntem si noi,fi activa mobilizeaza-te si ne vei impulsiona si pe noi ,si ne vom ajuta reciproc.Draga mea sa nu uiti ca si noi am fost distrusi de alcool.unii au suferit groaznic,altii mai putin,dar fiecare dintre noi am constientizat ca suntem alcoolici,ne-am verificat prin recaderi repetate si am hotarat ca in fiecare zi vom ramane abstinenti.Deci nu este usor,dar nici foarte greu si noi sute si sute de alcoolici suntem in abstinenta de o zi, o luna ,un an .zece ani si chiar mai mult.Nu parasi postul ,citeste tot ce poti citi cand ai timp,fiecar povestim durerile si reusitele noastre.
lili
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2011, 12:04

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de lili »

buna, multumesc Relus si voua tuturor
a trecut ziua cu bine si sarbatoresc cu un pahar de cola si o carte buna
nu incetez sa ma rog
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de asido1973 »

ma bucur pentru tine lili . sa-ti dea Dumnezeu putere , si sa sarbatoresti cat mai multe zile de abstinenta cu cola . Asa cum te-au sfatuit si ceilalti colegi ai mei , Relus , staval , intra aici pe forum ca nu ai ce pierde . Pentru toti cei care doresc sa scape de aceasta boala cumplita , aici exista o vorba buna , un sfat , si nimeni nu judeca pe nimeni . toti am trecut pe aici , si intelegem perfect pe fiecare prin ce trece la inceput . Eu unul ma bucur ca ai venit pe acest forum , si ca vrei sa traiesti libera . Citind povestile celor care eu reusit , aici pe forum , vei vedea ca se poate , vei vedea ca impreuna putem reusi . Numai bine , si ne bucuram pentru ziua de astazi .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: cele 10 sedinte

Mesaj de staval »

Bine de tot, Lili! Aceste mici victorii la sfarsit de zi sunt esenta abstinentei! Ma bucur ca a mai trecut o zi fara alcool. Roaga-te pentru abstinenta ta si nu uita sa multumesti divinitatii pentru reusita de fiecare zi. Capata incredere in tine, vei fi un om mai bun si mai implinit fara bautura, va creste stima de sine, vei fi mai frumoasa si mai sanatoasa. Ma bucur ca lectura e o ocupatie placuta pentru tine, si mie-mi place sa citesc ! Curaj si putere sa ai , draga mea! Abstinenta senina!
Scrie răspuns