021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolul, un drog legal si letal

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de CRISS99 »

/...
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Florin,
Intentia tuturor de aici nu este decat una buna , de asi ajuta pe prietenii alcoolici fiecare cum poate .
Nici unul nu suntem profesori in abstinenta , ci doar alcoolici care am mai trecut impreuna o zi din viata .
Pe mine m-a ajutat mult cartea ,,Viata fara bautura " care mi-a fost recomandata de cineva de aici si o sa o fac si eu la randul meu .
Iti doresc sarbatori linistite si impreuna sa mergem pe drumul abstinentei .
Colea , alcoolic .
Insuşi îndemnul de a „nu bea” – ca să nu mai vorbim de noţiunea de „a trăi fără băutură” – ne-a ofensat pe mulţi dintre noi,când ni s-a dat acest sfat pentru prima oară. Deşi beam mult, nu ne simţeam a fi beţi şi eram convinşi că nici nu se vedea. Nu cădeamniciodată, umblam drept şi vorbeam neîmpleticit. Mulţi dintre noi nu eram deloc dezorientaţi, nu lipseam nici o zi de la serviciu, nu pricinuiam accidente rutiere şi categoric nu am fost internaţi la dezalcoolizare, nici nu am fost reţinuţi de poliţie pentru „stare deebrietate”.Cunoşteam mulţi oameni care beau mai mult decât noi şi oameni care „nu ştiau să bea”. Noi nu eram ca ei. Aşa că sugestia „poate ar fi mai bine să nu bei” ne suna aproape ca o insultă.În plus, părea a fi o măsură mult prea drastică. Cum să trăim fără băutură? Mai mult ca sigur, nu era nimic rău în a beau un păhărelsau două la o cină de afaceri sau înainte de prânz. Oricine are dreptul să se relaxeze cu câteva păhărele sau să bea câteva bariciînainte de culcare, nu?Însă după ce am aflat câteva lucruri în legătură cu boala numită alcoolism, ne-am schimbat părerile. Ni s-au deschis ochiiasupra faptului că milioane de oameni suferă de alcoolism. Ştiinţa medicală nu furnizează explicaţii cu privire la cauze, dar mediciiexperţi în alcoolism ne asigură că cel mai mic strop de alcool creează necazuri alcoolicului, numit şi băutor problemă.Deci, a nu bea deloc – adică, a nu ne atinge de alcool – devine baza recuperării noastre din alcoolism. Şi dorim să subliniem că traiulfără băutură se dovedeşte a nu fi mohorât, supărător sau dezagreabil, cum ne-am temut că va fi, ci ceva care în fine ne tihneşte, oviaţă mult mai bună decât cea din vremea băutului.Vă vom arăta aici cum este posibilă o astfel de viaţă.
Sursa :
http://www.scribd.com/fullscreen/84877026
Bune 24 de ore tuturora !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Pajero82
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 17 Dec 2013, 11:44

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de Pajero82 »

Salutare la toata lumea. Nu am terminat de citit Bigbookul dar totul e bine deocamdata.am consumat acum doua zile cca 4 litri de bere pt ca nu m-am putut abtine. Nu sunt mandru de asta dar macar e cam jumate din cantitatea care o consumam de obicei. Nu stiu cum sa fac sa nu mai consum deloc. Nu m-am imbatat de la doar atat dar tot nu imi place ca nu am putut soune NU hotarat. Eu singur am avut chef nu m-a corupt nimeni. Multumes de incurajari si de toate gandurile bune. Ca un raspuns pt Ghita cu metodele mele...nu e niciu una din astea cu baut ulei sau mai stiu eu ce. Metoda mea care merge la mine repet la mine nu stiu daxa e valavil si pt altii este ca de obicei cand beau putin ma apuca foamea si daca mananc bine nu mai intra bautura nici fortata poate maxim o bere dupa dar mai mult nu. Dar dobitocul de mine ca sa ma fac praf ca asa aveam eu chef , nu mancam intentionat ca sa pot sa beau, mancam cateva cipsuri, alune, prostii dinastea doar ca sa imi potolesc foamea. Am patit ca am mancat la putin timp dupa ce m-am apucat de baut si nu am am putut sa torn si eram nerbos ca nu stiam cum sa fac sa-mi I troduc drogul adica alcoolul in corp in sange ca sa ajunga la creierul de bou si sa ma simt euforic. Deci inca o data eu nu sunt cazul care bea o bere si nu se mai poate oprii. Eu sunt cazul de debil care vrea sa se imbete inca dinainte de a bea primul pahar. Mai am o metoda care merge dar o sa o dezvalui data viitoare. Acum vreu sa va spun despre un caz ca ma face sa magandesc si eu la solutia folosita de alcoolicul Paul sa-i spunem. Parinti mei au niste prieteni de familie pe care ii cunisc si eu personal de cand eram copil si Dl Paul era alcoolic cronic cand avea vreo 50 -52 de ani. Imi aduc aminte ca era manga de fiecare data cand mergeam la ei in vizita. Se despartite de sotie adica statea singur in jumatea lui de casa si bea non stop tuica din bidon de 2 litri pe care il tinea langa pat. Era o epava , murdar, nemancat, urat mirositor, etc. Cand a fost internat pt a 3a oara la spital pt dezalcolizare I sa propus ceva. Cu semanatura dansului fiind treaz a acceptat ca sa I se introduca in corp pe viata un vaccin o sa-i spun ca nu stiu exact care la contactul cu alcoolul o sa-l faca sa se simta atat de rau incat nu mai poate continua sa bea. Dupa vreo cateva luni sau un an omul a venit cu sotia la noi in vizita si eu eram acasa. A zis ca vrea sa bea si el un pahar de bere sa vada cw se intampla ca doar nu a baut de mult si nu e nici o problema. Dupa ce a consumat o jumate de bere la cateva minute s-a inrosit la fata si a zis ca I este rau si vrea sa stea intins pe canapea. Noi toti ne-am speriat si am vrut sa sunam salvarea dar nu ne-a lasat ca a zic ca o sa-i treaca. Atunci a fost prima lui incercare de a se intoarce la bautura si a esuat, a baut 200 ml de bere si cu atat a ramas. Dupa un timp ne povestea el si sotia ca incercat din nou sa bea la nunta ficei dansului si a fost aceiasi poveste rau rau si nu a mai putut sa bea. Omul are aztazi 67 ani si e foarte bine, are peste 14 ani de nebaut nu vreu sa zic de abstinenta ca nu e cazul. Deci omul a stiut ca nu poate renunta la alcool asa doar cu abstinenta si a acceptat ultima solutie care eu cred ca e buna. Daca dupa un pahar ti se face rau si chiar daca incerci de 100 de ori e aceiasi reactie te calmezi cu alcoolul pt ca sti ca nu are rost. Un pahar si ore de chin sau nimic si nimic adica totul normal. Vreau sa va intreb pe voi daca ati auzit de asa ceva pana acum ca eu nu. Cunosc povestea de mult dar nu stiu exact ce a acceptat sa I se faca la acel spital dar a stiut cand a acceptat ca nu va mai putea bea niciodata pt ca I sa explicat ca daca incearca o sa-i fie rau rau. De mintit nu a mintit ca eu am fost de fata cand a incercat sa bea o data si l-am vazut cum a reactionat exat cum a zis doctorul. Cred ca asa ceva e de luat in considerare pt cei care nu au vointa necesara sa spuna nu la bautura asa ca si mine. Este o boala de care suferim toti care suntem pe forum si fiecare dintre noi incercam sa o tratam cum putem. Cine poate sa stea fara deloc e erou, eu inca nu pot mai mult de cateva zile dar inca l
Pajero82
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 17 Dec 2013, 11:44

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de Pajero82 »

Inca mai lupt si nu o sa renunt. Sarbatori fericite la toata lumea si toate cele bune va doresc si cel mai important sa fiti cuminti stiti voi cu ce. Felicitari tuturor celora care chiar se abtin si au o viata mi unata acum. :hohoho:
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de Gladiator73 »

Salve Pajero!Eu unul nu am auzit de un asemenea vaccin,dar e o poveste interesanta si,daca afli mai multe informatii imparte-le cu noi.Sa ai o zi buna!
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de georgeta »

Sarbatori fericite :bradut: :ingeras: si multa sanatate ! Si continua ce ai inceput ! :pupici:
Cu mult drag! :hug:
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de sica0723 »

Salut Florin,

Bun venit pe forum... suntem de aceeasi varsta si, pot sa-ti spun ca se poate, eu am aproape un an de abstinenta, si nu am de gand sa ma opresc aici... ca si tine, nici mie nu-mi place gustul alcoolului, insa o data gustat nu ma mai puteam opri...

Nu am fost la AA sau ceva de genul asta, doar, am scris pe acest forum...

Prima oara cand am zis gata, a fost anul trecut inainte de sarbatori... dar, am clacat, deoarece mi-a fost rusine sa le spun amicilor mei ca nu mai beau, si de Revelion am baut de am rupt... apoi, cu timpul, am gasit o scuza, ca sa nu mai beau cu ei, iar acum, nimeni nu ma mai intreaba ce beau, daca beau sau de ce nu beau .... dar, sa stii ca nu am evitat sa ma vad cu vechii amici, care consuma regulat alcool... nu ei erau de vina ca eu beau de nu mai stiu de mine...


Sfatul meu e sa fii cat mai prezent aici, sa scrii tot ce crezi tu... iar, din trairile fiecaruia, incearca sa furi cateceva... cat despre metode de nu consuma, la mine a functionat una singura, azi nu beau, atat ...


PS ca in orice padure, exista si uscaturi... sa nu pui la suflet tot ce se scrie pe aici
US 24 h
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de sica0723 »

aaaa, am uitat... uite un film care m-a impresionat la maxim http://www.cinemagia.ro/filme/flight-568523/ ...
US 24 h
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de ghita1999 »

Salut Florine!
O sa incerc sa iti raspund la intrebari,dupa cunostintele mele (limitate)
Chestia cu mancatul e veche de cand lumea,nici un alcoolic care se respecta nu mananca pentru ca stie ca ii va trebui o cantitate mai mare de alcool bauta.Tu de ce crezi ca nu mancam 3 saptamani la rand?
Nimic nou aici..
Nu trebuie sa te jignesti,nu esti debil,esti doar bolnav.Asa cum iti povesteam,eu dintotdeauna am iubit alcoolul.
Ceva care acum ma socheaza este faptul ca dintotdeauna atunci cand m-am apucat de baut am dus treaba asta pana la capat.La inceputuri,poate ca beam de 2-3 ori pe an,insa trebuia sa ma imbat.Si stiam asta inca dinainte de a ma apuca de baut.Eu niciodata nu am inteles ce inseamna sa bei 1-2 beri si sa pleci acasa!Nici acum nu pot sa pricep asta..de ce ar bea cineva 2 pahare de vin dupa ce mananca?La ce ii foloseste daca nu se face manga?
Asa ca nu esti singurul care stia dinainte ca se va imbata.Pentru mine nu avea nici un sens sa gust doar..
Erau ocazii in care insa eram "obligat" sa beau si trebuia sa ma opresc.Ramaneam cu o frustrare enorma,nu pot sa ti-o descriu,ca si cand mi-ar fi luat cineva ceva..
In legatura cu vaccinul..Din ceea ce stiu eu este vorba despre celebrul antalcool,retras acum din farmacii,pentru ca a provocat decesul unor alcoolici care nu s-au putut abtine.Inrositul la fata nu inseamna altceva decat ca tensiunea arteriala sare de 20..si au avut loc un numar de decese din aceasta cauza.
Te poate retine din consum daca nu incerci sa bei de mai multe ori.Adica,el isi face efectul,iti provoaca starea de rau de cateva ori...Daca insisti si stai bine cu miocardul,el nu isi va mai face efectul, dupa ce ai incercat de 3-4 ori sa bei..
Vaccinul care inlatura definitiv toate efectele alcoolului inca e in lucru,el de fapt e unul si acelasi ca si pentru droguri si in acest moment e pe cale de a fi testat si probabil in cativa ani va fi disponibil si la noi.
Cam astea sunt cunostintele mele despre ceea ce te-a interesat..
Daca mai ai si alte intrebari,nu ezita sa le pui.
Iti doresc sarbatori fericite,cu sau fara alcool,dupa cum doresti!!
Noi o tinem una si buna...Azi nu beau..
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de asido1973 »

Craciun Fericit si multa sanatate prietene! :ingeras:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns