021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Continuare la "anisorul" implinit

Aici puteti povesti reusitele voastre.
vanea
Boboc
Boboc
Mesaje: 69
Membru din: 21 Feb 2011, 20:15
Localitate: Braila

Continuare la "anisorul" implinit

Mesaj de vanea »

Cand am scris despre "anisorul " implinit am pomenit de momentele mele foarte dificile si chiar dureroase prin care am trecut .Fara sa stiu ce ma asteapta ,luand hotararea sa nu mai beau alcool,in primele doua luni am trait cele mai negre zile din viata mea =de la dureri fizice ale corpului (cap ,colon ,ficat ,stomac,voma dupa fiecare masa)la depresie ,insomnie ,anxietate nencredere,frica de necunoscut ,pierderile suferite ,necrederea sotiei ca nu o voi duce la bun sfarsit hotararile pe care le-am luat de unul singur , frica ei ca va afla lumea (lumea ei )ca sunt un betiv .Ea nu admitea faptul ca sunt bolnav , ca sunt un alcoolic in cadere libera spre o adanca si neagra prapastie .Firea ei orgolioasa nu admitea si nici acum nu admite etichetarea mea ca alcoolic. Daca inainte imi spunea ca ma lasa daca nu incetez cu betiile si cu tampeniile facute de mine in timpul betiei ,acum cred ca ar fi in stare sa ma lase daca lumea ei -cunoscutii ei ar afla ca sunt un alcoolic si incerc sa ajut pe alti "betivi"sa se opreasca din baut .
Dar sa revin la starea mea fizica si psihica care a fost in cele doua luni .La doctori am apelat foarte rar si numai in cazuri extreme .De multe ori medicamentele erau foarte scumpe si ameliorau suferinta pentru o perioada foarte scurta Atuci am recurs la plantele medicinale (sfatuit de cineva ).Pot spune cu mana pe inima ca ele mi-au salvat viata ,m-au pus pe picioare . Insanatosindu-ma fizic am inceput sa-mi revin si psihic .Credeti-ma ca am baut ceai din cimbru 3 luni continu in loc de apa alternandu-l cu ceai de galbenele ,cu ceai de busuioc ,cu ceai de sunatoare .Multe fructe si legume era mancarea.
Dupa sase luni am facut o pauza de o luna consumand apa plata sau apa fiarta .Au urmat alte patru luni din care: o luna ceai ,o luna apa.Asa am ajuns la un "anisor 'de abstinenta Daca nu ma opream din baut (alcool)cred ca aveam acum sase luni de "raposat".
Ferice de acei abstinenti care au un sprijin , un suport moral din partea unui membru de familie :sotie ,frate , sora ,mama ,tata sau copil .Ferice de cei care sau oprit singuri sau au fost opriti de altcineva si au inceput sa faca primii pasi in noua lor viata ajutati de cineva . Spun asta deoarece eu am avut doar unul din copii mei de partea mea ceilalti nu se implicau in nici un fel iar sotia era impotriva mea . Noroc ca am ascultat de sfatul nasului meu si am mers inainte cu riscuri mari de a avea neplaceri din partea sotiei .La un moment dat se adunasera asa de multe probleme ca eram pe cale sa renunt la tot si la toate . Acum toata lumea -familia mea -este multumita de mine (asa cred).Dar lucrul cel mai important pentru mine este faptul ca ma simt bine -in preajma tuturor.Am inceput sa fiu mai vizibil ,sa nu ma mai ascund dupa un deget cum faceam inainte si sa dau vina pe bautura cand facam cate o boacana.De remarcat faptul ca pe timpul recuperarii am simtit si am deslusit cum odata cu vindecarea trupului a venit si vindecarea mintii,ca apoi sa vina si vindecarea spirituala ,daca nu in acelasi timp ,sigur in aceasta ordine ;trup ,minte si spirit.Memoria care afost inamicul nr. 1 datorita alcoolului a devenit un prieten constient si de nadejde in toate activitatile pe care am inceput sa le desfasor .
In locul durerii fizice si psihice intense am inceput sa simt placerile linistite ale "potrivirii"in propriul corp .Acum la trezirea din somn corpul si mintea sunt mai relaxate , moment care in trecut era aproape mereu acompaniat de teama ,neliniste dureri sfasietoare .Acum toate lucrurile din viata mea au un sens ,o directie ,un scop,un tel .Pana ce si timpul a capatat o traiectorie dreapta .Nu mai stau cu teama numarand clipele cand asteptam sa vina sotia sa-mi spuna de cine stie ce trasnaie facuta de mine cu o seara sau doua inainte pe fondul betiei ,sau sa astept rugandu-ma nu stiu cui sa treaca cat mai repede ziua de azi si maine in speranta desarta ca cei din jurul meu o sa uite de betia sau prostia mea Sperante desarte .Pentru ca eu eram acel care uitam iar "ei" nu uitau niciodata ,treceau cu vederea sau contorizau .
Odata cu recuperarea trupului apoi a mintiia venit si recuperarea spirituala .Eu care eram un bun crestin ortodox de rit vechi am ajuns sa nu mai cred in nimeni si in nimic Am inceput sa pun la indoiala faptul ca lumina ,caldura , iubirea ,gingasia ,hrana ,bogatia etc.sunt daruri lasate de Dumnezeu.
Ce bine ca am fost trezit la timp.
Iubeste si vei fi iubit. Va multumesc ca existati.Pritre voi ,voi fi si eu .
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Continuare la "anisorul" implinit

Mesaj de staval »

Vanea, esti un om deosebit! Esti deosebit pentru ca ai avut determinarea sa te opresti la timp, sa rezisti starilor de rau si mai ales sa lupti fara a avea sprijinul jumatatii tale...Esti grozav! Victoria ta la aniversarea unui an de abstinenta este cu atat mai importartanta, deoarece ilustreaza un concept uitat: DACA VREI CU ADEVARAT SA NU MAI BEI, O FACI!
Felicitari, Vanea! Povestea ta e o lectie pentru multi, poate intra intr-un manual...
Abstinenta usoara!
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Continuare la "anisorul" implinit

Mesaj de proco »

Buna, Vanea! FELICITARI PENTRU "ANISORUL" IMPLINIT! Dar eu vreau sa te felicit in special pentru postarile tale. SUNT POSTARI PRACTICE, CONCRETE, LA OBIECT, CEEA CE AI SCRIS SUNT REALITATI SI LA FEL DE IMPORTANT SUNT SOLUTIILE EFECTIVE ADOPTATE DE TINE IN ACELE MOMENTE! In rest cu cele 6 luni de "raposat", mai lasa-ne! DECAT LA "PARCUL RECE" MAI UTIL ESTI PRINTRE NOI! Am si eu o rugaminte la tine: URMATOAREA TA POSTARE SA NU SE INTITULEZE "AM IMPLINIT DOI ANISORI!"

Cu respect, PROCO!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Continuare la "anisorul" implinit

Mesaj de tudor »

Salut Vanea !

ADER la opinia lui STAVAL , ca esti un om deosebit si bine si subliniat PROCO si postarile tale. SUNT POSTARI PRACTICE, CONCRETE, LA OBIECT, CEEA CE AI SCRIS SUNT REALITATI SI LA FEL DE IMPORTANT SUNT SOLUTIILE EFECTIVE ADOPTATE DE TINE IN ACELE MOMENTE!"
Eu consider ca nu este deajunsa sa scriu ca "GATA, NUMAI BEAU,MA ROG LA DUMNEZEU SI ATIT .

Sa fiu mai clar: Dumnezeu NE AJUTA sa ne ajutam singuri .

Si mai clar EXEMPLELE PRACTICE IN AFARA DE RUGACIUNI .Rugaciuni care au valoarea lor insa fara schimbare nu merge .DE aceea va propun si un topic aici la povesti de succes .Va rog sa cititi cu atentie introducerea si o sa vedeti ca are o valoare practica in recuperare si va invit sa va destainuiti
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns