021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut si mult respect!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Va salut si mult respect!

Mesaj de sica0723 »

Salutari,

si a mai trecut o luna, si inca una.... sincer sa fiu, nici nu mai stiu cat a trecut de cand am baut ultima oara :D ....nu stiu daca e bine, sau e rau, un lucru e sigur, nu am de gand sa mai beau ... stiu ca un pahar poate distruge tot ce am construit am aceasta perioada...


Siii, trebuie sa recunosc, tentatii au existat, la petreceri, nunti, weekenduri la mare, dar am reusit sa nu gust ... Maine mai am o nunta :D

Aaa, sa nu mai zic, mi-a trecut la bautura prin mana....si acum am bautura in casa, insa, e acolo si atat... dar cu prima ocazie, o sa o dau cuiva cadou...

Daca nu am baut, asta nu inseamna ca totul a fost bine si frumos; momente grele au fost in aceasta perioada, sunt, si sigur vor fi si in continuare, dar cu capul limpede, cu siguranta or sa treaca mai usor ;)

Recunosc, nu scriu zi de zi aici, ptr ca nu mai stiu ce sa scriu... insa, nu uit de acest site, si de unii oameni de aici...

Va pup, sa ne auzim cu bine!
US 24 h
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Va salut si mult respect!

Mesaj de sica0723 »

Salutare Ilyuta,

Ai dreptate, cu abstinenta stau bine... desi lumea in jurul consuma alcool, in casa am alcool, nici macar un gand sa gust ceva... si in seara cineva m-a incercat cu putina palinca, dar degeaba...

Cu mica mea afacere nu pot sa ma plang, insa, recunosc e greu... mai ales cand lucrezi cu tot felul de oameni, mai mult sau mai putin seriosi... luna asta a mers binisor, insa nu s-a incheiat; pana la sfarsitul lunii, simt ca o sa fie bine... Marea mea problema e, uneori intru in panica si ma tot gandesc la ce o sa fac daca nu mai merge :( , acum sunt bine, acum sunt la extrema opusa...

Una peste alta, cantarul e ok, 63-64 kg; saptamana trecuta am jucat fotbal de doua ori... desi nu am febra musculara , am genunchii juliti, ca in tinerete :D ...

Nepotul creste, vezi poze pe facebook... mai are putin si face un an... si eu la fel ;)


Te salut Ilyuta, va salut prieteni!



P.S. zilele trecute am avut un cosmar tare urat... bine, nu cred ca exista cosmar frumos :D , am visat ca am baut ... off, ma simteam asa vinovat.... bine ca a fost doar un vis
US 24 h
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Va salut si mult respect!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Te salut si eu frate Sica si ma bucur sa te citesc din nou si aici ...iar despre nepot nu pot sa nu dezvalui ca este Sica in picioare ,parca-s frati :lol:
Bune 24 de ore Sica !
BB Ilie , te salut si te imbratisez si pe tine de aici de la Sica
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Va salut si mult respect!

Mesaj de sica0723 »

Salutare prieteni,

Uneori ma gandesc daca sunt norocos, sau nu!?

...insa, dupa discutia din seara asta cu un dependent de droguri, care mi-a povestit cateva din intamplarile prin care a trecut( bani furati din casa, internat in spital de 3 ori, arestat de politie, martor la proces, aminintari cu moartea), nici nu am cuvinte cum sa descriu starea in care sunt acum, cred ca sunt mai norocos decat alti dependenti... sii ce este foarte ciudat, in perioada in care ne-am cunoscut, amandoi eram incepatori, eu cu alcoolul, el cu drogurile, apoi in cativa ani lucrurile au luat-o razna ptr amandoi.. ne-am mai intalnit , dar rar, fara sa discutam despre problemele noastre... acum nu se mai drogheaza, insa, urmele drogurilor sunt evidente...

Pana in seara asta nu am discutat cu vre-un apropiat de-al meu despre problemele mele, dar, in seara asta am vorbit cu acest amic si a inteles exact ce ziceam, si eu la randul meu am inteles toate starile prin care a trecut... cu siguranta, o sa ne mai intalnim sa discutam...

Nu stiu daca are sens tot ce am scris mai sus, dar, daca nu scriam despre starea in care sunt, nu puteam sa ma bag la somn :-(

Noapte buna!
US 24 h
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Va salut si mult respect!

Mesaj de sica0723 »

:hohoho: :hohoho: :hohoho:

Salutari tuturor!!!

Nu am prea multe sa va povestesc, dar, pana acum, am trecut cu bine peste toate tentatiile pe care le-am avut... au fost zile de nastere, o cununie, ziua tatalui meu, s-a taiat porcul ( in loc de tuica fiarta, am baut o cana de cei )... urmeaza Craciunul, insa nu o sa am emotii, o sa-l fac in familie... cat despre Anul Nou, o sa fac fata tantatiilor :ingeras:

VA DORESC SARBATORI FERICITA, MULTA SANATATE SI TOT CE DORITI :limonada:

Sa ne-auzim cu bine :bulgarit: :bulgarit: :bulgarit:


PS mai am putin si fac un an de zile de abstinenta :pupici:
US 24 h
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Va salut si mult respect!

Mesaj de CRISS99 »

Ma bucur ca esti bine.Sarbatori fericite. :bradut:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Va salut si mult respect!

Mesaj de asido1973 »

Craciun Fericit si multa sanatate prietene! :ingeras:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Va salut si mult respect!

Mesaj de sica0723 »

Salutari tuturor :lumanari:

Va doresc weekend placut!!!
US 24 h
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Va salut si mult respect!

Mesaj de asido1973 »

Cu speranţa că anul nou va fi mai bun decât bătrânul 2013, îţi trimit o mie de urări de bine însoţite de îmbrăţişări şi îţi urez un AN NOU FERICIT!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Va salut si mult respect!

Mesaj de sica0723 »

:foarte-amuzant: :haha: :ras:

tare rau !!!

Salutare Ilyuta!!!

Nu, nu esti tatal meu, insa tu m-ai ajutat foarte mult in urma cu un an de zile, si ptr asta te respect foart mult :hug: .... Nici pe fratele Colea nu am cum sa-l uit... Salutari COLEA!!!!

Ce sa fac!? sunt bine, fizic, psihic si financiar... am inceput anul cu un contract bunicel, m-am apucat de sala ( dupa ce am slabit mult, ptr ca era nevoie, punem mushiuletii la lucru), si cel mai important, hernia nu ma supara rau...

Ptr anul asta, mi-am propus lucruri mari... sper sa le si realizez :ingeras:

O zi frumoasa !!!
US 24 h
Scrie răspuns