021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Intoarcerea la izvoare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Va salut pe toti ma numesc Nicu,AA,am 7 zile de cind nu mai beau,stiu ca este putin dar imi doresc sa treaca mai mult timp fara sa mai beau.Imi place sa citesc povestirile colegilor,ma regasesc in multe din ele,am o familie fericita ,,atunci cind nu beau,,.Doresc sa ma opresc din baut pentru ca imi aduce multe probleme,de ex,devin nervos fara motiv,uit ce am facut in seara in care am baut mult,intru in depresie cu sau fara motiv,devin violent,imi este rusine de ceea ce am facut,am pierdut permisul de conducator auto profesionist,am baut si controlat dar este inevitabil sa nu ma imbat crita sa nu fiu in stare sa merg pe drum.Imi este dor de un pahar de tuica de pruna curata din butoi,dar imi este mai mult dor de respectul pe care lam pierdut in fata oamenilor,sa te numeasca
betivul ala,vreau sa ma intorc la visele pe care leam avut odata,sa fiu om respectat si sa respect si eu pe altii.Vreau sa ies din acest cosmar care se numeste viata de alcoolic,stiu ca se pote trai o viata curata,o viata limpede,depinde doar de mine ce imi doresc eu,o viata curata sau un paharel.Mai bine o viata curata.Va salut pe toti si ma voi bucura de ajutorul vostru.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Bine ai venit NICU !

Nicu stiu ce inseamna sa tanjesti ,sa iti fie dor de "vremurile "cind un paharel de tuica inainte de masa si doua de vin imi erau de ajuns sa ma simt bine !Nu se mai poate si am sa spun de ce nu se mai poate in cazul meu.Pentru ca acum sint dpemdemt de alcool si daca beau acel paharel de tuica este deja prea mult pentru mine .
Este o experesia AA .Un pahar este prea mult si o suta sint prea putine .ACEL PRIM PAHAR ESTE INCEPUTUL SFARSITULU MEU IAR EU NU IMI DORESC ASTA.

Imi pierdusem si eu stima de sine .Eram satul de boacanele facut e de mine si atunci mi-am zic inainte sa ma puna familia sa alegintre o viata de om responsabil sau de un"om decazut ".Am ales sa traiesc cu capul sus .Sint abstinent de 3 si jumatate si pot sa te asigur ca viata mea de acum este pe departe mult mai bina decit am avut-o inainte ba chiar si viata de atunci cind beam ca un om normal.Vei citi aici povestile multor care s-au recuperat si or sa iti scrie despre ei cum au facut si ce au facut .O parte din povestea ta semana cu a lor si iata ca s-au recuperat si sint aici pentru a te ajuta .Se poate ,NICU sa traiesti bine si fara sa bei .Eu iti pot spune asta .Povesteamea o poti citi daca dai clic pe urmatorul link : viewtopic.php?f=9&t=182

Vino aici mereu pe forum si ai capeti incredere in tine ca se poate .Motivatia trebuie sa fi tu . Si tu ai sa fi primul beneficiar al recuperarii tale .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de proco »

Salut, Nicule! Bine ai venit "in randurile noastre"! Cu siguranta aici vei gasi de ceea ce ai nevoie, sfaturi, indrumari, "incadrarea pe un anumit fagas" in lupta impotriva alcoolului si tot aici vei gasi UN GRUP UNIT CARE TE VA SPRIJINI! O conditie trebuie sa indeplinesti sa fi prezent (activ) pe forum si sa ne spui cinstit fara ocolisuri in ce stari te afli mereu. STI CE NU-TI PUTEM DA NOI? VOINTA!!!! Restul le rezolvam impreuna!

Cu respect, PROCO!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de asido1973 »

Salut Nicolae . Ce pot sa-ti spun , ca e greu prin ceea ce treci tu . Si am vesti proaste pentru tine , eu nu numai ca am pierdut permisul , dar am fost condamnat si la inchisoare cu executare , unde am petrecut 10 luni si jumate , datorita alcoolului , am pierdut mult , si am tras foarte mult , ca si tine , am cazut la fundul gropii , m-am lovit cu capul de sus , m-am facut de rusine , in fata celor dragi , am ajuns un betiv notoriu , care am facut rau mie si altora .
Stai un pic , am uitat sa-ti spun ceva . Acum 2 ani , am ajuns la fundul sacului , si a venit o zi , ziua de 22 sep 2009 , ziua cand viata mea s-a schimbat , pentru ca de atunci , sunt un om fericit si stii de ce ? Ca sunt un alcoolic abstinent . Si mai sunt fericit , ca sunt sanatos , sunt bine , si am ocazia minunata , sa-ti spun si tie ca se poate , nu cu vorbe , ci prin fapte , prin ceea ce am reusit eu . Am ramas fara permis , eu aveam doar categoria B , dar in acest an , datorita absinentei , nu numai ca am luat din nou permisul , dar am luat permis de profesionisti , inclusiv atestat de marfa . Mi-am recapatat respectul de sine , sunt respectat de familie , iar fetitelor mele , le bubuie inimioara in piept de bucurie , ca au acum un asa tata . Deci , nicolae se poate ! Aici gasesti tot ceea ce ai nevoie ca sa fii ajutat . Nu esti singur , si multi de aici au trecut prin ceea ce treci tu , ba mai mult , ca cei de aici , nu te poate intelege nimeni mai bine . Scrie-ne , si fii sincer cu tine !!!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de Relus »

Te prezinti Nicolae AA DE CE? ai constientizat ca esti alcoolic si esti si abstinent(da esti de 7 zile) s-au si mai mult ai fost si la sedintele AA? Indiferent ce ai facut ,sa sti ca ai realizat un pas important,in momentul in care ti-ai dorit sa scapi de acest mare necaz care se tine "scai" de tine ,deja putin respect incepi sa ai fata de persoana ta.Nimic nu este usor in viata,ai familie,poate ai si copilasi ,ai vazut primii pasi sunt cu "opinteli" cu cazaturi ,dar si cand inveti sa mergi >>>>cat de tantosi suntem.Cu vointa,cu refuz total si radical al alcoolului ,vei reusi sa ai fericire in familie tot timpul si nu numai atunci cand esti treaz.Prezenta in acest forum este necesara,gandurile,durerile,poftele(pe care doresc sa nu le ai) de alcool trebuiesc impartasite ,problemele tale sunt si ale noastre,formand un nucleu ne vom sprijini unii pe altii.Incearca sa ai incredere in dumnezeu si asa cum noi am reusit ,sigur vei reusi si tu.Este atat de frunmos cand incepi sa te uiti in oglinda si cand poti sa incepi sa-ti zambesti,atunci te respecti,te iubesti si te poti simti un om care incepe sa se recupereze.Alcoolismul este o boala grava ,te rog incearca sa te abtii de la gandul acelui paharut de tuica(vai! ce mult imi placea si mie).Sa auzim numai de bine! :idea:
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Va multumesc dragii mei ptr raspuns si pentru incurajari,ma simt bine nu imi este dor de bautura,am zece zile de cind sant abstinent,cind ma duc la supermarket trebuie sa ocolesc rafturile cu bauturi,chiar nici promotiile nu ma atrag,inainte cumparam bere cu traista si nu imi ajungea,e buna si apa,vorba lu sotia mea,ca nu te dilesti la cap.Se zice ca ce nu te omoara te intareste,[*bautura a ucis multe persoane]instinctul nostru de autoaparare trebuie sa se declanseze si in cazul bauturii,sa ne dam seama ca nu trebuie sa mai bem,ca trebuie sa ne oprim inainte sa fie prea tirziu[*mai bine mai tirziu decit niciodata].Dar bautura este ca un diavol care te ispiteste doar cu primul pahar ca restul...si apoi iti este greu a doua zi la servici abia astepti sa ajungi sa bei un pahar din nou ca sa te dregi este un soc pentru organism si tot nu te opresti unde este instinctul tau de autoaparare,unde este personalitatea ta ori nu ai.Sint atitea lucruri minunate de facut in timpul liber .Va multumesc inca odata pentru lucrurile minunate pe care le scrieti pe forum si pentru ajutorul pe care il dati le cei care cer ajutorul.[*mam saturat sa cer iertare mereu pentru acelasi lucru].O seara buna la toti si sanatate.[*hai noroc nu]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Salut !

Felicitari pentru cele zece zile de abstinenta !Ai vazut ca se poate si deci continua !

Atentie la vechile obiceiuri .Incerca sa faci alte lucuri care sa nu te aduc in fata paharului sau sa te faca sa te gandesti la alcool.

Schimbări în vechiul tipar de viaţă. clic pe link viewtopic.php?f=4&t=1007


Faci foarte bine ca ne scrii si daca observi sintem aici multi cu abstinenta destul e lunga care s-a mentinut si se mentine dqatorita postarilor constante pe forum .Apostarile si faptul ca citim ca nu sintem singuri in acesta mentinere a abstinentei .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de admin »

Un RMN care arata in comparatie un creier normal si acela al unui dependent cronic. Se poate observa ca cel din urma s-a micsorat semnificativ datorita pierderii de celule. Asta, apropo de "dileala" :).
Abstinenta frumoasa iti dorim. Poti sa privesti abstinenta ca pe un copil de care ai grija sa creasca mare. Sa fie sanatos, sa mearga la cresa apoi la gradinita, scoala samd. Chiar daca mai cade, se mai juleste, tot il iubim, il iertam dar nu renuntam la el.
Cu respect,
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Lalut NICU !

"nu se merita sa stric totul pentru un pahar de ceva."

Sint cuvintele tale ! Stai sa vezi ,Nicu ,cind vei avea vechime in abstinenta si ai tai copii (sa va traiasca ) vor capata incredere in tine si vor gasi in tatal lor un sprijin si un exemplu ca nu numai esti acela care crea probleme ci esti cel care rezolva problemele atunci cind apar.

Nicu ! O persoana care consuma alcool cind are probleme va avea una si mai mare si nici nule va rezolva pe celelalte .
Daca ai citit ce scrie aici pe forum ai vazut cum noi ne-am schimbat de cind am intrat in abstinenta si cum vietile noastre sau schimbat in bine .Familiile s-au apropiat de noi iar si norii s-au rispit .Ceea ce facem noi acum impartsim din experienta noastra si dam incredere celor care doresc sa-si refaca vietile din afectate cauza bauturii dar si si a sanatatii .
Intra pe forum cit poti de des citeste si scrie caci acum ca nu mai bei nu ai altceva decit sa iti redirectionezi timpul catre lucruri pozitiveiar forumul este cel care te poate mentine abstinent .Este un semn de la DUMNEZEU ca ne-ai gasit si ca EL vrea sa te ajute .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de asido1973 »

salut nicu , ce mai faci ? cum este viata fara bautura ?
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns