021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Intoarcerea la izvoare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Salut Asido,ma simt bine,mersi,am 17 zile de cind nu beau si am economisit si ceva bani.Am avut si o ispita ca sa zic asa am facut o plimbare cu bicicleta cu un prieten si el a cumparat si baut o bere.Am stat langa el a baut berea si am plecat mai departe.Nu am avut dorinta de a bea ceva alcool.Eu nu am avut asa probleme din cauza alcoolului cu sevraj cu spital,doar ca faceam prostii si ma enervam,acum sint mai calm,maine trebuie sa plec cu camionul in cursa[*lucrez si sofer si sudor la Lecco It]si inca din seara asta stiu ca maine nu o sa miros a bautura, dupa mine o zi buna se cunoaste de seara.Imi doresc sa treaca mult timp fara sa beau,va multumesc la toti ptr ca mia-ti scris si ptr ca ma-ti citit .daca as bea ceva ma simt ca si cum vas trada,tot respectul pentru cei care au avut probleme mari de sanatate cu sevraj,spital,si au avut taria sa se opreasca la timp,sint cu adevarat anvingatori, ptr ca e usor sa spui fac ce vreau cu viata mea,dar ce naiba o viata avem si ne batem joc de ea,sa alegem calea cea buna,calea cea mai usoara,calea fara alcool.Si sotia mea e mai atenta cu mine,s-ar enerva pe mine dar nu are motiv,inainte spunea,esti beat si gata nu vorbeam o saptamina.Am mai mult timp liber si il folosesc bine,fac sport si sint multumit de cum reactioneaza organismul,urc pe munte si merg 4 sau 6 ore cu bicicleta la Valssasina, Lacul de Como, Belagio.Inainte era mai greu sti-ti cu totii.Va multumesc ptr fiecare mesaj,va citesc povestile la toti,va salut pe toti.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Salut Nicu !

Ma bucur foarte mult ca esti abstinent si pentru gandurile bune ce le ai acum .Atitudinea pozitiva a ta ne ajata si pe noi sa ne mentinem in "FORMA "

Tine-o tot asa cu abstinenta si cu atitudinea pozitiva .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de admin »

Felicitari Nicu !!
Cu respect,
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de proco »

Salut, Nicu! Am remarcat ca ai o atitudine pozitiva si ca inlocuiesti "sportul cu paharul" cu plimbarile cu bicicleta. Ma bucur pt. pofta de viata pe care ne-o inspiri si faptul ca "asezi" pe aceeasi treapta sanatatea proprie cat si relatiile cu sotia ta. Drum bun in cursele tale!

Cu respect, PROCO!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Va multumesc la toti,maine vineri plec in alta zona ptr 3 saptamani,nu o sa am internet si nu pot sa va scriu,sa nu credeti ca am disparut,ca ma-m dat la fund ptr un pahar de ceva,ca va-m parasit,nu meritati asa ceva, ma gindesc mereu la voi.Familia noastra este fericita, baiatul se intoarce maine de la buc dupa prima saptamina de facultate,ia fost greu nu a fost masa cu el sa ai puna sa manance.In rest sint bine sant mai ancrezator an mine, nu ami este asa teama de viitor ca anainte cand ami parea rau de ce am facut,iar de viitor ami era teama,si nu mai sparg nici telefonul,nici sucurile nu mai ami plac,beau doar apa si lapte,si cafea beau mai putina,daca faci miscare corpul ati spune el de ce are nevoie.A avut dreptate Burebista cand a ars viile.Se zicea ca adevarul este in vin, nimic adevarat.Sa auzim numai de bine,sa ni se alature cat mai multi iubitori de libertate.Alege viata.Va salut cu respect pe toti,sa auzim de bine,o seara buna la toti,sinteti minunati,sinteti prieteni adevarati.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Salut NICU !


Sa citim numai de bine cind ne poti scrie ! Ai grija de tine !

. NE VOM GANDI LA TINE si iti transmitem abstinenta senina .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de asido1973 »

salut nicule , ce mai faci ? cum mai esti ? asteptam sa mai dai un semn !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Salut NICULE !

Sa nu crezi ca am uitat de tine !Citesc ce scri.Sa sti ca nimic nu este imposibil .Si cind scriu asta ma refer la sport ,miscare ,ASTA primavara m-am propus sa slabesc iar dispciplina si miscarea zilnica m-au ajutat sa slabesc 19 kg.Eu merg cu bicicleta pina in noiembrie si in tot acest timp urc si cobor cu biclceta 7 etaje .

Ma bucur ca esti abstinent si ca esti prezent mai des pe forum .Acum cind iti scriu aceste randuri deja ai aparut .Te felicit si pentru timpul imbunatatit la urcatul muntelui !

Te asreptam sa ne scri !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Bucurie mare. Astazi imlinesc 3 luni de cind am abandonat dorinta de a mai bea.Ma simt bine.Toate necazurile pe care le-am avut le pun pe seama alcoolului.Ma acomodez cu viata noua,incerc sa fiu mai respectuos cu ceilalti,sa invat sa ma comport.Anainte imi era rusine sa ies afara din casa dupa o seara in care am baut prea mult.Poate am jignit pe cineva,ptr ca nu ami aminteam prea multe.Ma simt mai curat si stiu bine ce am facut ieri,alaltaieri,parca imi pierdusem si memoria,nu eram in stare sa iau o decizie,coboram scara blocului si apoi urcam sa vad daca am incuiat usa,usa era incuiata.Era politaiul de vina daca ma oprea si eu eram baut,il injuram de mama focului.Era sotia mea de vina daca nu vorbea cu mine dupa ce am baut.Acum imi asum vina ca sa pot sa ma indrept.Nu imi doresc sa beau,colegul meu de camera bea linga mine,ma roaga cuviincios sa beau si eu o bere dar eu refuz,macar un pahar,zice si eu refuz din nou,sa invatat cu mine si nu mai insista ca inainte.Cand ma gindesc la pahar imi vine instinctiv o senzatie de voma. Peste doua zile ma intorc acasa si sotia mea este mindra de mine,ma asteapta cu drag.Va salut dragii mei!Pe curind...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Felicitari NICOLAE pentru cele trei luni de abstinenta si tot asa sa o ti .
Imi place si pentru cum abordezi relatiile tale de acum cu ceilati .Cel mai bine ii raplatesti pe cei apropiati cu continuare mentinerii tale in abstinenta insa nu te astepta sa ti se faca statuie .Patreza-ti abstinenta pentru tine si nu te astepta a ei sa se schimbe acum ca nu mai bei.Trateaza-i pe cei dragi ca si cum ar fi cum doresti tu sa fie si ei se vor schimba in acea directie .

Nicolae esti ceritudine ca se poate trai in liniste si pace fara alcool.Ceea ce nu se putea inainte !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns