021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

MARTURII LA ZI !

Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

MARTURII LA ZI !

Mesaj de tudor »

Acest mesaj este trimis de o romanca plecata de multi ani din Romania !

Multa maturitate la o persoana la inceputul abstinentei .

FROM:
Elena Stancu

TO:
grup-aa-online@googlegroups.com
Message flagged Tuesday, November 1, 2011 1:33

"Sunt elena si sunt alcoolica. Cand am intrat in AA acum un un an jumate vroiam sa fac ceva pentru mine trebuia sa fac ceva ca sa nu mai beau. Pentru o luna si jumate inca am baut nu eram inca pregatita. Nu era inca timpul meu. Dar intr-o sera mi-am dat seama ca trebuie sa zic gata. Pe data de 27 iunie am zis de maine gata nu mai beu. Mi-am terminat sticlele si in data de 28 iunie am incetat cu bautura. De atunci incet incet am inceput sa fac 24 de ore. In tot anul am suferit mult dar eu avevam si am o raspundere pentru mine:sa fac tot ceea ce este posibil ca sa stau bine sa fiu mai linistita si mai senina. Cunoscandul pe nasul meu am inteles ca nu e de ajuns sa nu mai beau dar ca mai trebuie sa fac altceva mult mai important. Sa ma schimb altfel ma duceam la bautura. A trebuit sa incep sa fiu umila chiar daca cu greu si sa imi dau seama ca trebuie sa o iau de la cap ca nu am mereu dreptate sa invat sa ascult sa ma intreb mereu daca am doar eu dreptate. Azi ideile nu mai sunt ca inainte ca trebuie sa am mintea deschisa. Nu pot sa mai dau vina la altii pentru greselile mele daca ma supar trebuie sa ma opresc sa ma gandesc si sa vad daca altii au dreptate. Trebuie sa schimb modul meu de a fare. Azi sunt raspunzatoare de viata mea si trebuie incet incet sa cresc sa fac pasii sa ii iubesc pe altii si sa fac tot pentru a nu ii rani. Chiar daca nu voi fi perfecta niciodata trebuie in fiecare zi in fiecare minut sa analizez comportamentul meu.In primul pas am zis clar ca sunt dispusa la tot. Chiar daca sunt in genunchi si sufar nu pot sa stau sa ma plag mereu. Accept suferinta mea dar trebuie sa ma ridic nu imi pot permite jalea pot face ceva pentru viata mea si pentru situatia mea. Suferinta ma ajuta sa inteleg ce nu merge in mine ce am gresit. Raspunderea mea e sa vad ceea ce imi zice programul am tot ceea ce imi trebuie la indemana sa ma schimb si nu mai beau. Nu trebuie sa nu imi iau raspunderea pentru ca am o bola dar din potriva trebuiesa fac tot ceea ce in putinta mea sa schimb. Faptul ca sunt alcoolica nu imi da dreptul sa jignesc o persoana din potriva trebuie sa ma opresc sa las defectele acolo unde sunt sa nu le las sa dea afara.Zi dupa zi ceva se schimba in mine.Rapunderea mea este sa ma duc la grup sa fac ceva pentru mine sa ascult sa impartasesc sa ii ajut pe noii veniti si sa le dau cu iubire ceea ce eu am primit. Cand mi-e rau ma gandesc la ceea ce am azi ma gandesc la ziua de 13 mai anul trecut cum am fost primita cu dragoste cum am fost iubita. Nu trebuie sa uit ceea ce AA imi da in fiecare zi.si mi-a permis sa vin afara din iad din moarte si mi-a permis sa imi traiesc tineretea intru-un alt fel care nu credeam ca poate exista. Azi am tot la indemana ca sa ma schimb sa fiu o alta persoana. Dupa tot anul meu de suferita azi nici nu imi aduc aminte ceea ce am suferit azi reusesc sa invat de la suferinta mea din greselile mele. Azi il am pe dumnezeu langa mine pentru ca zi dupa zi il accept si ma ajuta sa gasec o forta inauntru care nu stiu de unde vine. Nu pot sa stau abstineta daca nu muncesc pentru ca numeni nu imi daruisete nimic daca nu fac ceva si eu.In Ziua de azi cand simt ca nu mi-e bine ii cer lui dumnezeu sa ma ajute sa imi gasesc calea sa inteleg ce nu se merge bine in mine si sa merg inainte. Dupa accea zic rugaciunea nostra de seninatate. Deci grup nas si literatura. Fara aceste trei lucruri foarte important pentru mine in aceeasi masura ma ajuta pentru ca azi sa fiut raspunzatoare. de ceea ce fac azi. Eu am plecat de acasa acum 9 ani m-am indepartat de tara mea dar dumnezeu mi-a dat AA sa stau din nou cu voi sa ma apropii de romanii mei care nu i-am uitat. De multe ori as lua un avion si m-am duce la famiglia mea sa ii imbratisec dar din pacate nu pot. De multe ori imi vine dor de casa dar acum, char daca sunt in italia inima mea e acasa oricum. Eu sunt raspunzatoare sa nu uit de unde am venit si ca trecutul meu chiar daca greu nu trebuie sa il uit. Fiind crescuta cu alcolisti si suferind asa mult m-a ajutat la 25 de ani sa cer ajutor azi am inteles de ce a trebui sa sufar ceea ce am suferit. De cand eram mica pana anul trecut ii ceream lui dumnezeu sa mor azi ii cer sa imi dea cat mai multe zile de trait sa pot sa daruiesc la altii ceea ce am primit. In perioada asta nu ma simt prea bine dar stiu ca nu mai sunt singura si raspunderea mea e sa merg inaite multe mai am de invtat sunt doar la inceput. Cand sunt speriata cand simt ca ura vrea sa ma ia ma gandesc la AA si imi trece. Va multumesc si va urez senine 24 de ore la toti."

Eu personal am de invatat de la aceasta DOAMNA !

CU RESPECT ,Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns