021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

A fi sau a nu fi ...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Bruce43
E foarte bun punctul tau de vedere! Sunt foarte multi care fug de termenul alcoolic pentru ca nu vor sa se asocieze cu o persoana care nu se poate controla.

Conotaţiile negative pe care termenul "alcoolic" le are face ca mulţi oameni care abuzează de alcool să nu-şi realizeze problema, considerând că stereotipurile despre alcoolici nu se aplică în cazul lor, spun doi psihologi americani.

Alcoolicii sunt mereu beţi, pot fi găsiţi dormind în şanţuri sau făcând scandal în locuri publice - iată doar câteva idei preconcepute care îi fac pe băutori să considere că nu au o problemă, atâta timp cât nu se comportă şi ei în acest mod, spun Joseph Nowinski şi Robert Doyle, autorii cărţii "Aproape alcoolic", scrie BBC.

http://jurnalul.ro/viata-sanatoasa/apro ... 58482.html


La chestionarul de aici am (rectific aveam) 4 /5

1) Continui să bei chiar dacă ştii că ţi se va face rău;
2) Eşti nerăbdător să bei;
3) Uneori bei singur;
4) Uneori bei pentru a atenua emoţii sau dureri fizice;
5) Fie tu sau apropiaţii tăi aţi avut de suferit din cauza obiceiului tău de a bea.


Discutie (stereotip Romania):

- Eu beau..da beau cu masura!
- Pai cu masura inseamna 1-2 pahare!
Uite. Daca vreau , stau fara bautura ... zile
- Pai si de ce nu stai ?
Eh probleme.. cu serviciu, cu nevasta, banii si altele. Nu ai tu idee ce probleme am!


Eventual o continuare..
- Bine.. acum ti-ai rezolvat problemele. Stai fara sa bei de acum ?
O sa iti arat. Stau ... de zile fara sa beau
- Si pe urma o sa bei la fel ca si pana acum ?
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

"Mulţi medici spun pacienţii acceptă foarte rar un diagnostic de alcoolism. Fiecare pacient crede că ştie ce este un alcoolic şi că el nu se încadrează în această categorie. Ceea ce nu ştiu este alcoolismul se manifestă diferit de la persoană la persoană".

In concluzie
Oricata incredere ai avea in tine, e bine sa fi atent. Nu stii cand te duci la vale.
"Better safe then sorry" cum zic americanii
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Jorj_76 »

Neatza Rian! Cum e cu planificarea? Totul ok?
Duminica frumoasa sa ai!
:jos-palaria:
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

NU. Ieri am baut enorm (la un eveniment). Acum mi-am facut un ceai si sper sa imi revin. Chiar daca am respectat planul (in sensul ca nu am baut decat o zi pe saptamana), in ziua aceea (ieri) am baut cu mult peste masura. Asta a fost betia anului. Noroc ca a trebuit sa plecam la ora 22. Azi singura chestie buna pe care o pot face, e sa nu ma dreg cu nimic :).

In plus trebuie sa ma gandesc cum sa fac sa nu mai repet figura de ieri. Ma gandeam sa imi pun un reminder codat pe telefon sau sa pun pe cineva sa ma sune. I-am mai zis sotiei in alte randuri sa imi spuna sa nu mai beau asa mult dar nu merge. Nu poate sa stea cu ochii pe mine.

Cred ca partea cea mai grea e sa stau n zile fara sa nu beau. Treaba asta cu controlul cantitatii ar trebui sa fie mai usoara, insa nu aveam facuta o strategie de preintampinare a consumuli excesiv.

Multumesc pentru intrebare. Vad ca tu te descurci bine, ai deja 9 zile. Felicitari!
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Jorj_76 »

Ceai, aspirina, orice e bun sa iti revii... Eu nu puteam bea a doua zi si ma simteam groznic, mai ales psihic. Tu alegi daca sa te dregi sau nu. :)

Asta cu reminder-ul sau cu telefonul, vor fi ca si cu sotia. Adica mereu ai sa gasesti o cale sa te faci nevazut sa poti bea mai mult. Mai ales dupa ce "se deschide supapa"...

Nu e greu sa stai n zile fara sa nu bei, pentru ca nu avem n zile. Avem doar azi. Si azi e usor sa nu bem ;-)

Da, am 9 zile, azi sunt in a 10-a. Am avut incredere mare in cei de aici si crede-ma ca cel mai greu e sa imi infranez mintea de la visare. Adica nu mai fac proiectii de sute si mii de zile fara alcool. O iau usurel, cu pasi mici. Cum zicea parintele Cleopa: " Sa pui in fiecare zi inceput bun!" Asta fac si eu, cu pasi mititei, ca de copil. Azi nu beau. Si asta e usor!

Iarta-ma ca am divagat! O zi usoara iti doresc! :hug:
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Bravo.. Vad ca tu ai prins repede filozofia.
Eu mi-am revenit destul de repede cu o halba de ceai cu miere. Acum dupa fiecare bauta incep sa reflectez, imi dau seama ca am gresit si fac noi stategii pentru viitor. Problema nr 1 este ca nici macar nu mi-am propus sa beau putin iar cand am inceput sa beau am uitat de tot. Un reminder m-ar fi ajutat. Saptamana viitoare nu mai fac greseala asta.

O zi usoara si tie!
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de ghita1999 »

Rian ,baiatule,m-ai pus pe ganduri..Daca betia anului deja are loc in 25 ianuarie,situatia nu e prea roz.Si rezultatele finale de la test sunt inca o problema,poate cea mai mare.
Nu cred ca i inteles conceptul de alcoolic asa cum trebuie
Daca reusesti sa te opresti dupa ce "ti se deschide supapa" si reusesti sa faci asta ori de cate ori ti-ai propus,esti OK.
Cantitatea si frecventa sunt relative si ele de fapt nu prea conteaza.Nu prea conteaza nici zilele numarate de abstinenta,daca atunci cand bei din nou,reusesti sa te imbeti..Asa am inceput cu totii..Perioadele de abstinenta tot mai mici..betiile tot mai lungi..
Partea cea mai grea nu e sa stai X zile fara bautura,ci sa te opresti la timp,dupa ce te-ai apucat de baut.
Nu am prea citit forumul cu atentie ultimele zile,sunt in sesiune,as fi intervenit mai devreme.
In orice caz,cu tine Rian as vrea sa intru in contact,as vrea sa iti sugerez ceva alternativ,nu pot insa sa o fac public aici pentru ca unora le-ar veni idei..
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Ploicica »

mai Rian chiparosule mancatas logica ta :joaca:

tie iti place tare mult sa te joci cu limitele tale; nu-i rau nici asea; dar ma gandesc sa iti schimbi doar jucaria.
ca alcoolul e parsiv, nu tine la glumele tale; iti fura incet dar sigur, clipe, minute, ore, zile, ani din viata ce nu se mai intorc;
asculta acia la baba ca mie n-a avut cine sa-mi dea una peste mecla atunci cand beam ca tampita si bateam sclavi in camerele de hotel.
nu-i obligatoriu sa ajungeti la fundul sacului ca sa va dati seama ca aveti o problema cu alcoolul!
cei care puteti s apuneti frana acum cand nu-i prea tarziu, sunteti smecheri de smecheri; va salvati atat pe voi cat si pe cei din jur-imprejurul vostru imediat-fameleonul! va dati voua si familiei sansa mai multor zile de lumina traite in Registrul Major al Vietii - cum bine spune Galdisoru nostru mancaias vorbele lui de duh :ingeras:

viata traita in luciditate si lumina este viata pura; io acuma am o acadea si ling la ea ca n-o mai fru chiparoasa mea
are gust de capsuni :joaca:
as fi mancat niste amandine dar n-am; e, da-le incolo ca pot sa traiesc si fara ele :)


intelegi chiaprosule care e skepsisu? gaseste ti alte indeletniciri decat tachinatul asta cu alcoolul. ce kilu saftii?
numai grija lui nu aveai tu :joaca:

te si vad cu grafice pe pereti tinand o evidenta clara :joaca: tu nu obo in felul asta? :D
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
DALIA
Veteran
Veteran
Mesaje: 681
Membru din: 18 Aug 2013, 17:54
Zile de abstinență: 20,08,2013

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de DALIA »

o sa mearga pana une poate duce,, rian e capos.. doar ca nu e singur.. si nu-s eu in masura sa il trag de urechi! succes si tineti betiile anului inchise cu cheia.. doar tu ai control, dar fii competent ptr asta!
Numai bine

Same DALIA
UNII ISI TIN VIATA IN VULTURI, ALTII VULTURII IN VIATA! Calistrat Hogas
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Asta am vrut si asta am facut. Adica am vrut sa beau mult. Vreau sa fie asta ultima exagerare. Sa fie un fel de adio alcool in exces.

Pentru mine e mai greu sa stau multe zile fara sa beau totusi. De oprit ma pot opri de obicei. Acum urmeaza iar o pauza de o saptamana .

Urmatoarea data cand beau sper sa va pot spune ca m-am oprit cand trebuia. La petrecerea la care am fost mi se cam tot punea in pahar si de aici a aparut problema. In mod normal m-as fi oprit.

PS: TI-am dat email Ghita!
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Scrie răspuns