021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Azi o zi mai buna. Pentru mine a fost prea plina si vorba Almei, n-am avut timp sa ma gandesc. Dar m-am gandit azi noapte, de cate ori mi-a fugarit insomnia somnul, tot acolo eram, in haul codependentei. Asa ca ceea ce ati scris voi am citit pe la 4 si jumatate, azi dimineata....apoi am mai dormit putin cu gandul la cafea si la ghetusul pe care trebuia sa merg pana la job.

Draga Alma, sper sa reusesc sa fac pauze mai mari, dar si cand nu sunt asa aglomerata cu lucrul, ca azi. Problema mea e ca va trebui sa ma detasez acum, cat e inca in recuperare ( cat l-o tine, in medie a fost cam 3-4 saptamani pana la urmatorul eveniment!). Asa ca voi declansa campania de umblat brambura si reinnodat relatii pe care le-am abandonat de mult, ca sa nu stea el singur? M-am mintit ca nu-mi mai face placere sa ies...

Criss, cred ca toti avem o doza de codependenta in noi, nu numai de natura alcoolica. Ma intrebam ce hibe am din copilarie, sper sa nu ma bata taica Freud... Parintii mei n-au avut probleme cu alcoolul, dar bunicul patern da, iar tata de rusinea asta s-a tinut departe de alcool. Doar ca ei erau dependenti unu de altul prin iubire, mama , fie iertata, nu concepea viata fara tata, ea spunea asta. Oare am mostenit acest model parental?

Jorj, fii binevenit aici si pe forum! Felicitari pentru ca te-ai hotarat sa traiesti liber, fara sa te lasi condus de dependenta ta!Sa stii ca ti-am urmarit evolutia, dar n-am scris, caci eu sunt mai /Lebada/asa, cum zic fetele astea, desi-s mai gasca decat prevede legea sa fiu la anii mei! :ras:
Ai dreptate cand spui sa ma iau cu altele, dar pentru ca puii mei mari au zburat din cuib, trebuie sa invat a trai si pentru mine...

Inainte vreme aveam alt chef de viata, acum...m-am cam pleostit. Ma intreb de multe ori cum sa ies din gaura asta neagra...Voi reusi, caci acum am inteles multe. Voi proceda ca broscuta din oala de lapte, nu? Va astept in continuare aici, caci trebuie sa gasim si pentru codependenti calea de a iesi la lumina.

O seara armonioasa, va doresc!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de freedom »

Draga mea Staval, daca pana acum m-ai tot iertat
Pentru felul meu direct, acum cred ca chiar am s-o iau pe
coaja de la tine, fiindca ma bag unde nu-i ciorba mea, insa
sunt si eu dep/codep si pur si simplu e dureros ca dependent
sa vezi alcoolici suferind si ca si codep sa vezi cum cineva
se toaca marunt pe sine insusi.
Ceea ce a scris Alexa(adorable) e de lipit pe frigider si
De citit zilnic, fiindca a facut un portret detaliat al
fenomenului de dependenta la control si-i multumesc
pentru lectie.
Asa ca Staval draga, pregateste tigaia sa-mi tragi
Una dupa ceafa, fiindca am s-o zic rar si raspicat,
ardeleneste. Eu cred, desi inca sper sa
ma insel cand afirm ca tu n-ai ajuns la fundul sacului in
materie de dependenta de control. Spun asta doar ca tema de meditatie,
sper sa nu fiu inteleasa gresit. Nu emit o judecata.
Pasul 1 se simte, nu se face, el este o stare si nu o actiune.
Mai zic doar ceea ce bunul Maarius a avut rabdare
sa-mi spuna de 1000 de ori:
„ Lasa-le si lasa-l pe Dumnezeu.”(in sensul de a
le da drumul si de a i le da lui)
(nu ca as face asa intotdeauna, dar fac asta din ce
in ce mai des si mi-e din ce in ce mai blanda ziua de
astazi, singura la care ma raportez).
Te-mbratzi,
Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Draga Free, sa stii ca si mie mi-a folosit enorm ceea ce mi-a reamintit Allexa, ea a descris formele codependentei traite de a si de noi, toate celelalte...Nu-mi pregatesc nicio tigaie, caci nu meriti batuta, apoi nici eu nu mai pun mana pe cratita pana nu mi-o fi mie dor sa bucataresc. Omu-i pensionar si manuieste destul de bine tigaia, asa ca de ce sa-i iau placerea?
Cred ca pentru mine tu ai sa ai rolul bunului Maarius si=mi vei repeta, cu subiect si predicat, de cate ori vezi ca am uitat pasul 1: „ Lasa-le si lasa-l pe Dumnezeu.” Astfel, pas cu pas, voi reinvata ceea ce am uitat de mult...

Astazi am fost bine, desi a fost extrem de frig pentru batranele mele oase, am ales sa vin pe jos de la job si sa privesc oamenii si sa visez oameni de zapada...M-am rasfatat cu un ceai de iarna de la Fares, bun, bun si am dormitat sub patura. Pentru eventuala insomnie din noaptea asta o sa-mi caut un film pe aici.
Va imbratisez cu drag!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Dupa ce-am dat cu nasul in viscol de nevoie, trebuia sa-mi fac o radiografie dentara, mai ca mi-a placut caci nu era ger si nici ghetus. Am transformat drumul de necesitate in plimbare si ne-am intors imbujorati si ninsi de numa'!
Dupa amiaza am petrecut-o fiecare cu placerea lui, eu cu o carte, el cu un meci de handbal si stirile despre iarna. Am fost bucuroasa ca fiul meu a juns cu bine, Iar mezina a primit vesti bune in legatura cu jobul.
Ceaiul aromat si staul la povesti cu oameni dragi, privelistea de la fereastra mea spre iarna de afara mi-au asezat multe rotite la loc, confortul fizic si psihic m-au adus la o stare de zen, vorba lui Dani, si asa zenuita-s de nu-mi vine sa cred!
Ceea ce va doresc si voua, sa va fie cald in casa si sa aveti linistea pe care o doriti!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de freedom »

Ma bucur cu si pentru tine, draga Staval.
Te-mbratzi. :hug:

(ca sa nu-ti tulbur starea de zen, iti scriu soptit in paranteza :susoteli: si te rog sa citesti cand ai sa fii foarte linistita.este vorba despre intelegerea de catre mine a dependentei de control. odata am participat la noi, la un grup comun AA si Al-anon, asa cum avem in fiecare a treia vineri din luna. Tema grupului a fost "cum rezistam in fata ispitei". Evident ca pentru a dezvolta subiectul, fiecare trebuia sa inceapa cu numirea ispitei personale. Doar 3 persoane din al-anon au vorbit despre propria ispita, iar celelalte s-au pierdut in teorii despre alcool ca ispita a sotilor lor, uitand ca pe planeta asta ele stau in proprii lor papuci si nu-s cravate la gatul barbatului. o prietena din al-anon a definit foarte frumos ispita ei personala si practic am simtit ca fac pasul 1 al al-anonului. ea a spus ca ispita ei este interioara si se manifesta ca o stare de puternica nerabdare, de tremur interior fiindca vrea ca o persoana sau un lucru sa fie intr-un anumit fel. atunci, trebuie sa se opreasca si sa-si acorde timp pentru a-si aminti ca nu are control, ca nu e in masura sa controleze omul sau situatia, se gandeste la neputinta ei de a controla si isi propune sa accepte ceea ce este, exact asa cum este , gandindu-se in urma la cauzele care ar fi putut starni in ea acea stare. atarea asta de constientza asupra propriei persoane este parte din prevenirea recaderii in dependenta de control. eu recunosc ca am asemenea stari cand mi se face stomacul ghem, incep sa ma agit si vreau si vreau si vreau acum ! stii gluma al-anonului: "Da-mi Doamne rabdare, dar da-mi ACUM !"
in ultimul timp, mai ales de cand frecventez al-anonul, am inceput sa ma simt mai bine cu mine, sa-mi accept aceste stari si sa le las sa treaca fara suparare. inainte ma enervam, nu spuneam nimic fiindca nu aveam cui si ce sa-i reprosez si-apoi aveam o stare de slabiciune depresiva, ca un fel de autovampirizare.)
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Buna, dragii mei!
Tare mi-e bine azi!
Da, o fost si pe la mine ispita azi, Free...A vrut sa-mi strice zenul. Am dres-o eu cum am putut, dar tot mi-a falfait inima. Bine ai zis mai demult ca noi, codependentii, ne fabricam singuri otrava, tremurand pentru scenariile din mintea noastra.
In rest, bine la noi in casa, zapada mare afara, am copt placinte si-am experimentat un nou ceai. Citesc "Conspiratia" de Dan Brown si nu-mi prea place sf-ul din ea.
O seara placuta, va doresc!
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de CRISS99 »

:ingeras: Ma bucur pentru tine Staval,tot asa...puup.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Relus »

Multi dintre prietenii mei,ma incurajeaza ,spunandu mi ca "Dumnezeu,ne da atat cat putem duce",nu ma sperie aceasta constatare,chiar imi dau mai multa incredere imn mine,sper sa pot duce cat mai mult.
Sigur ,pe langa alcoolismul meu sufar si de dependenta de control,dar sunt sigura ca vom reusi sa rezolvam aceste probleme.
Draga mea Staval important este sa nu te lasi doborata de griji si de probleme,ele sunt lasa te de Dumnezeu pentru a ne face mai puternici.
Sunt convinsa ca vei fi iarasi linistita .
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Fetelor, va imbratisez!
Relus, stii care-i norocul nostru? printre atatea rele, avem si ceva bun...Faptul ca stim sa identificam problema care ne da dureri de cap si recadem ( cazul meu) . Ni se intampala asta pt.ca ne-am luat-o in cap ca ne-am vindecat, ca stim noi cum sa procedam, etc. Uitam ca terapia trebuie sa fie continua, ca trebuie sa repetam pasii, ca trebuie sa ne smerim, caci cine suntem noi sa-i schimbam pe alcoolicii din viata noastra, noi ...nu suntem uneori capabili sa ne vedem propiile greseli, tendintele de control, manipulam fara sa ne dam seama si asteptam ca lucrurile sa se intample asa cum ne dorim...Daca scenariul nu ne iese...vai, tragedie, asa ca...sunt inca o data convinsa ca nimic nu-i intamplator, iar Omul meu are toate informatiile despre boala lui, ramane sa decida cum vrea sa traiasca. Eu decid ca voi fi mai atenta la viata mea, fara sa fiu egoista!
Va multumesc ca existati si ca mi-ati fost alaturi cand mi-a fost greu!
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de sorel »

:salutare: Asa este draga Staval,gresim de multe ori fara sa ne dam seama si cateodata din dorinta de a face bine.Nu degeaba se spune ca iadul este pavat cu bune intentii.Ma bucur,ca ai mai multa grija de tine si te intaresti in rabdare.O noapte linistita! :lumanari: :hug:
Scrie răspuns