021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

A fi sau a nu fi ...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de freedom »

rian scrie:
Urmatoarea data cand beau sper sa va pot spune ca m-am oprit cand trebuia. La petrecerea la care am fost mi se cam tot punea in pahar si de aici a aparut problema. In mod normal m-as fi oprit.
PS: TI-am dat email Ghita!
:ras:
scuza-ma ca rad, dar asta chiar e buna. un fel de "tine-ma ca de nu, te bat de te stric."
la postarea trecuta bausesi din cauza ca sotia in inconstienta ei, nu a numarat paharele si n-a realizat ca ti-e destul,
de parca daca iti spunea ca ai baut prea mult, te-ai fi oprit.
hai sa lansam in intrebare la Ghita, Colea, Sorel, Ovidiu, Asido si alti barbati de aici: "ti-a spus vreodata nevasta sa te opresti ca ai baut destul pentru azi? si te-ai oprit? "
acum zici ca ai exagerat fiindca ti s-a turnat, iar apoi ca ai vrut sa fie "de adio".
d-apoi cu asemenea trei motive atat de temeinice, eu cred ca nici n-ai baut mult, din moment ce ti-ai revenit cu o halba de ceai si-o tzar' de potasiu din mierea de albine. Mai ca-mi vine sa cred ca ai racit, nu ca te-ai imbatat. (sper ca ai simtul umorului)
Totusi, trecand intr-un registru serios, e periculos bautul de acest fel si-i pacat sa dai cu capul in pragul de sus, cand poti invata din cucuiele altora.
boala de adictie e o problema care nu e mare sau mica, totala sau partiala,
calculabila sau evaluabila, ci e o problema care in momentul in care apare, genereaza o schimbare majora
in viata, fie ea de natura pozitiva, fie negativa. nu exista cale de mijloc si nici ascunzatoare sigura sau pauza.
e treaba fiecaruia ce concluzii trage si ce masuri ia, dar se poate castiga niste timp de calitate daca se invata de la altii.
te-mbratzi detasat, ca bei, ca nu bei. Adica sa nu intelegi gresit postarea mea : eu imi dau cu presupusu' pe un forum public la un subiect adus aici de tine, nu e ceva personal pro sau contra ta. tu fa cum crezi.
Free :hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de ghita1999 »

Pai exact asta e pericolul.Nici macar nu iti propui sa bei controlat.Deja de acasa te-ai dus cu ideea ca te imbeti.
Si uite paradoxul.
Atunci cand inca am fi putut controla bautul,nu ne-am propus asta.Ulterior,ne-am propus sa bem controlat,dar nu am mai putut..pentru ca ajunsesem dependenti deja.
Iar ideea ca te poate opri telefonul,smartphone-ul, tableta sau nevasta..pai pune-o in aplicare si vezi daca ea mai functioneaza..Daca cu astea nu tzine vrajeala,eu zic sa angajezi un bodyguard care sa iti dea la moaca cand ai depasit masura.. :ras: :ras:
Si inca ceva,o completare la ceea ce a spus Ploicica,care bine a sesizat..
Daca tot timpul ti-l ocupi cu obsesia de a programa urmatoarea bauta ba mai mult, stai o saptamana intreaga doar cu gandul la recompensa care va veni..Asta deja nu e sanatos,ci obsesiv..periculos.
Ultima oară modificat 26 Ian 2014, 16:03 de către ghita1999, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Acum am zis ca vreau sa fie una din ultimele baute de genul acesta. Ieri aveam in cap doar ideea ca o sa beau liber. Si se pare ca baut liber, adica fara limete, inseamna cantitati destul de mari.

Si nu , nu m-as fi oprit daca mi-ar fi spus sotia din senin sa nu mai beau. Ai dreptate.

Insa daca m-as fi gandit macar o clipa inainte sa incep sa beau la faptul ca ar trebui sa am o limita, atunci poate m-as fi oprit. Greseala e ca nu mi-am impus niste limite in momentul in care am plecat de acasa. Din contra.. am baut si acasa vreo cateva a pahare. Ieri am baut cam 10 ore incontinuu. E drept ca am si mancat (destul de mult). Mi-am revenit repede pentru ca am baut apa noaptea si am dormit vreo 12 ore.

Ce sa zic. Am reusit cu nr de zile .. Mai e de rezolvat cu cantitatea. Eu zic ca se poate. Ramane de vazut, va tin la curent.
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

bruce43 scrie:Pai exact asta e pericolul.Nici macar nu iti propui sa bei controlat.Deja de acasa te-ai dus cu ideea ca te imbeti.
Si uite paradoxul.
Atunci cand inca am fi putut controla bautul,nu ne-am propus asta.Ulterior,ne-am propus sa bem controlat,dar nu am mai reusit..pentru ca ajunsesem dependenti deja.
Iar ideea ca te poate opri telefonul,smartphone-ul, tableta sau nevasta..pai pune-o in aplicare si vezi daca ea mai functioneaza..Daca cu astea nu tzine vrajeala,eu zic sa angajezi un bodyguard care sa iti dea la moaca cand ai depasit masura.. :ras: :ras:
Haha.. tare faza cu bodyguardul.

Si da.. am avut o problema de gandire. Nu mi-am propus sa limitez cantitatea de bautura ieri. Nu stiu cum s-a intamplat. In entuziasmul meu ca asta era singura zi in care beam pe aceasta saptamana, am uitat total sa ma limitez. Sau nu am vrut sa imi aduc aminte ca trebuie sa beau putin.

Acum ma simt excelent si ma bucur sa o iau de la zero. Am memorat si ideea asta cu limitarea cantitatii. V-am mai spus. Cel mai greu era sa stau n zile fara alcool. Cu cantitatea o sa o rezolv ma usor.
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de freedom »

rian scrie: Insa daca m-as fi gandit macar o clipa inainte sa incep sa beau la faptul ca ar trebui sa am o limita, atunci poate m-as fi oprit.
daca a contabilizat cineva bautul si momentele si cantitatea, apoi eu sunt doctor in economie in sensul asta :ras:
mi-am scris teza singura si in cativa ani, nu-s plagiator !
acum ma gandesc o clipa inainte sa incep sa beau (vorba ta), ca-s neputincioasa in fata primului pahar si ma opresc inainte de a intinde mana in directia lui. iar intre doua chefuri cu tentatii, mai dau o geana la grup, mai intru pe forum, mai fac cate-o terapie mica si incerc sa fiu cat de cat cu temele facute cand fornaie dragonul prin preajma mea...

ce sa zic? succes data viitoare. nu mai stiu cum zice nevasta lui Ilie cu repetarea greselii, nebunul si rezultatul, dar e buna maxima si poate-mi improspateaza Iliutza memoria. dar desigur, proverbul asta e pentru dependentii care tot recad, nu pentru cei care beau controlat.
(pentru mine, bautul controlat a fost o forma de dependenta activa, fiindca oamenii sanatosi beau natural, adica putin si de distractie sau pofta de mancare, deci nici controlat si nici necontrolat).

auzi Rian, stii la ce ma gandesc de cand am citit despre bautul tau de ieri?
SA DEA DUMNEZEU SA FIM TREJI AMANDOI PESTE VREO 2-3 ANI SI SA-TI DAU UN COPY-PASTE DIN URMA...
sincer, m-as bucura sa ajungem la acel moment.

te-mbratzi, Free :hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Jorj_76 »

Hei, salutare Rian!
Ce faci? Totul ok?

Zi faina sa ai si weekend linistit! :ranjet:
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Jorj! Sa stii ca eu tocmai vroiam sa te intreb pe tine ce faci. haha. Totul este perfect. Am iesit o data cu baietii si am baut putin asa ca sunt in grafic! Vad ca ai 2 saptamani.. Ce trece timpul...
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de dani »

Servus Rian!
Mi se pare mie,sau ai spus un ''asa ca sunt in grafic'' asa mai cu jumatate de tastatura ? Pai mie daca imi reusea faza cu bautul controlat,venem aici pe forum,chiuiam si saream de trei metri in sus zicand:''Ura fratilor,vedeti ca pot ? Na,ca n-ati avut dreptate! ''
Simt oare gresit ca inca nu-i gata weekendul si ai vreo festanie in pregatire ?
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

dani si ilie
M-ati facut sa rad putin :). Pai ce sa zic. Chiar se poate sa bei controlat. Partea proasta e ca in momementul in care vorbesc de bautura mi se si face chef sa beau. Dar ma stapanesc bine, zic eu.

Nu sar in sus. O sa sar peste vreo 6-8 luni de baut controlat. Nu e cazul sa ma bucur prea tare, pentru ca obiceiurile vechi pleaca greu si re-vin usor :)

Am in schimb multumirea ca sunt o persoana care se poate controla. Asta e cel mai mare plus. Chiar daca am mai avut cate o zi in care am baut exagerat am iesit din ritmul cu care beam inainte si sper sa reduc inspre 0 exagerarile.
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Jorj_76 »

Auzi, daca ai iesit o data cu baietii si esti in grafic, azi cum e? Controlat sau deloc? Ca nu mai tin minte exact graficul :ranjet:
Scrie răspuns