021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

A fi sau a nu fi ...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Hahaha.. a fost tare.

Si mie mi sa spus ca ma vait pentru ca tind sa spun orice chestie simt ca e in neregula. Am avut si un atac de panica acum 3 ani. Credeam ca am ceva cu inima. M-a urmarit mult ideea asta.Cred ca starea de atunci (anxietate) era data tot de alcool. Si culmea. Se inampla intr-o perioada in care incercam sa ma las.

Dar stii cum se zice... ce nu te omoara, te face mai puternic!.

Asa, ca si o paranteza. La mine functioneaza excelent ceaiul de sunatoare. Are un efect calmant extraordinar. Imi da o senzatie extrem de placuta.
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de freedom »

rian scrie:Freedom
Inca mai cred ca pot bea controlat. Dar ce sa zic. Naravuri vechi. Ieri bausem acasa si am si fost chemat la o iesire de prieteni. Acolo am continuat vreo 3-4 ore asa ca pana la ora 2 am tot baut. Daca nu as fi baut acasa nu aveam cum sa ma imbat asa tare. Greseala dubla.
Din punctul meu de vedere, e ok oricum. Eu nu cred in teoria bautului controlat, dar poate tu nu esti dependent si atunci bei natural si fara abuzuri. Acum n-am sa stau ca soacra cu gura pe tine :ras: , sa-ti deschid ochii asupra a ceea ce ai scris, ca daca stiai ca prietenii te cheama la baut, iar tu te poti sau nu te poti opri la primul pahar, fie nu te duci, fie mergi si bei suc.
Oooo, chiar acum mi-am amintit o poveste cu nu beau, nu beau, nu beau, dupa care au fost niste beri in concediu prin strainatate si s-a luat decizia de a nu bea decat in vacanta in afara tarii, apoi la scurt timp a fost un weekend alcoolizat pe undeva prin alt judet si nebautul s-a restrans la granitele judetului, iar dupa inca vreo cateva zile, bautul a ajuns acasa si omul si-a reluat ritmul si frecventa.
Asa ca te rog sa nu ma intelegi gresit si sa nu te superi pe mine ca-s carcotasa :spun-ceva: . Eu nu cred in teoria bautului controlat pe care de fapt nici n-o pricep, insa in faptul ca tu poti sa bei, asta pot sa cred, daca nu esti dependent.
Dar revin, asta te priveste pe tine si e ok in orice varianta, eu doar mai deschid cate un subiect cand ma inspira cineva sau ceva. :joaca:
Te-mbratzi cu drag,
Free :hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Ultimele stiri

La doar câteva zile după ce colegii lor elveţieni au produs primul fascicul de antimaterie, fizicienii români angajaţi la CERN au reuşit să facă ţuică din el, transmit surse ştiinţifice. Deliciosul rachiu de antimaterie, spun savanţii, poate fi momentan produs doar în cantităţi foarte mici, însă - într-un viitor îndepărtat - ar putea deveni sursa nr. 1 de ebrietate pentru o eventuală staţie spaţială românească.

“A fost mai simplu decât ne aşteptam. Redirecţionând fasciculul elveţienilor printr-un accelerator de fermentaţie şi distilându-l într-un alambic de-ăla bun, luat de la ţigani, am reuşit să obţinem molecule de anti-alcool: aşa-numitul rachiu de antimaterie”, explică Decebal Popescu, fizician. “Atunci când intră în contact cu materia care alcătuieşte esofagul, o picătură de rachiu de antimaterie produce suficientă energie să îmbete un sat întreg.”
Imagine
“Evident că tehnologia este abia la începuturi, iar pentru a produce doar picătura aceea ar fi nevoie de un laborator de zece ori mai mare”, adaugă savantul. “Dar, în viitor, am putea sădi anti-prune şi anti-corcoduşe care ne-ar permite să călătorim printre stele, îmbătându-ne până vedem quarci.”

timesnewroman.ro
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Jorj_76 »

Tu ce faci? E totul ok la tine? :joaca:
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Dap.. saptamana asta a fost imaculata insa vineri - sambata am probleme de obicei.
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Jorj_76 »

Cred ca e un fel de NLP negativ la tine. Tre sa reprogramezi softu' :ras: :ras:
Stiu ca stii de gluma! O zi faina iti doresc! :hug:
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Jorj_76 »

Neatza Rian! Sunt eu, reminderul :ras: :ras: :ras:
Ce faci? Esti in grafic?
Zi faina sa ai!
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Super grafic. Ma bucur ca nu mai am pofta de baut. Am baut un pahar mic de vin ieri sau alaltaieri (200 ml). Sa vad cum ma controlez cand oi bea din nou.
Vad ca tu te descurci de minune. Bravo. Ai pentru ce sa lupti si ar fi pacat...

Eu o dau inainte cu consumul ala controlat. Dar obisnuit cu grupul meu in care toti fac excese e mai greu. Ne vedem odata pe saptamana totusi si nu e asa rau. Datile trecute in ziua de baut (adica sambata) am baut si acasa si afara. Asta m-a facut KO. Maine daca o sa beau acasa o sa imi propun sa nu mai ies afara si ar trebui sa am o saptamana perfecta.
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de dani »

Succes Rian in incercarile tale de a consuma responsabil in weekend.Apreciez mult onestitatea ta si sa stii ca mai am un pic de zeama de varza :ras:
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Jorj_76 »

Doamne-ajuta Rian! Sa dea Domnul sa fie asa cum iti propui! Stii, in fond nu stiu daca conteza daca vei fi un bautor normal, controlat (desi, tre sa recunosti ca nici a controla asa lucrurile nu e chiar normal, dar e ok), fie ca vei hotari candva ca esti alcoolic si o sa te lasi de tot, orice ai decide, important e sa fii tu ok cu tine in interior. Acolo in camara intima a sufletului tau cand stai tu de vorba cu tine, in taina. Daca esti ok acolo, poti fi orice.
Te salut cu drag! :hug:
Scrie răspuns