021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: A fi sau a nu fi ...

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
rian
Senior
Senior
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesajde rian » 07 Feb 2014, 10:36

Super grafic. Ma bucur ca nu mai am pofta de baut. Am baut un pahar mic de vin ieri sau alaltaieri (200 ml). Sa vad cum ma controlez cand oi bea din nou.
Vad ca tu te descurci de minune. Bravo. Ai pentru ce sa lupti si ar fi pacat...

Eu o dau inainte cu consumul ala controlat. Dar obisnuit cu grupul meu in care toti fac excese e mai greu. Ne vedem odata pe saptamana totusi si nu e asa rau. Datile trecute in ziua de baut (adica sambata) am baut si acasa si afara. Asta m-a facut KO. Maine daca o sa beau acasa o sa imi propun sa nu mai ies afara si ar trebui sa am o saptamana perfecta.
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 07 Feb 2014, 10:51

Succes Rian in incercarile tale de a consuma responsabil in weekend.Apreciez mult onestitatea ta si sa stii ca mai am un pic de zeama de varza :ras:
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Jorj_76
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Jorj_76 » 07 Feb 2014, 10:55

Doamne-ajuta Rian! Sa dea Domnul sa fie asa cum iti propui! Stii, in fond nu stiu daca conteza daca vei fi un bautor normal, controlat (desi, tre sa recunosti ca nici a controla asa lucrurile nu e chiar normal, dar e ok), fie ca vei hotari candva ca esti alcoolic si o sa te lasi de tot, orice ai decide, important e sa fii tu ok cu tine in interior. Acolo in camara intima a sufletului tau cand stai tu de vorba cu tine, in taina. Daca esti ok acolo, poti fi orice.
Te salut cu drag! :hug:

Jorj_76
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Jorj_76 » 09 Feb 2014, 09:26

Hei, Rian, neatza!
Sunt eu, reminderul :ranjet:
Cum e cu vineri-sambata? Conform planului?
Aici e soare si frumos! Sper ca si la tine! :jos-palaria:

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 09 Feb 2014, 09:54

E frumos dar nu e soare :) Vineri 3beri / Sambata 3beri si azi ... nu beau. Sunt multumit.
Salutari! Sa aveti cu totii o zi buna!
:jos-palaria:

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 09 Feb 2014, 11:50

De ce te chinui atat de mult mai copile,chiar iti face placere sa bei? acest baut "controlat " iti aduce multumiri,satisfactii?
Dumnezeule,cred ca este un "exercitiu" groaznic,invata sa te cunosti si cauta "soarele", sigur va veni curand si in viata ta.
Rareori vei intalni un alcoolic in recuperare care sa mai aiba indoieli ca negarea este simptomul primar al bolii. Programul ne invata ca alcoolismul este singura boala care ii spune persoanei afectate ca defapt nu este o persoana „bolnava” . Vietile noastre pe cand eram alcoolici practicanti erau caracterizate de nenumarate rationalizari, infinite scuze si pe scurt lipsiti de bunavointa de a accepta ca suntem, fara indoiala, diferiti din punct de vedere fizic si mintal diferiti de ceilalti oameni. Sunt eu convins pana in adancul sufletului meu ca sunt cu adevarat neputincios in fata alcoolului?

Rugaciunea de azi

Fie ca Pasul Unu in programul meu de recuperare sa nu fie facut cu jumatate de inima, ci sa fie o admitere totala a neputintei mele fata de dependenta mea. Fie ca eu sa ma eliberez de acel simptom primar – negarea – care refuza sa recunoasca oricare alt simptom al bolii mele.

Ce sa-mi amintesc azi

Neaga negarea.

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 09 Feb 2014, 12:09

Relus, e buna intrebarea dar inca nu am raspuns foarte clar. Cred totusi ca ceea ce am exersat in 15-20 de ani nu are dezvatare rapida, dar o sa vina!

Scuze am si eu destule si unele foarte serioase dar nu m-am plans de asta. Faptul ca beau e o decizie a mea. Faptul ca beau prea mult sau prea des este problema adevarata insa sunt de parere ca orice invat are si dezvat.
Acum mi se pare usor sa stau 3-5 zile fara sa beau ceea ce este foarte bine. Sper sa nu mai depasesc masura in ziua in care beau (adica 2-3 unitati)

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 10 Feb 2014, 09:20

Nu dau cu paru Rian,numa` intreb:O fo fain in weekend ? Controlatu-la-i pe vrajmas,au ba ? Daca nu,vezi ca ti-am pregatit un pat la noi in celula :ras: :ras: Sper sa apreciezi gluma,ca am glumit.
http://www.youtube.com/watch?v=oIkps1kSc8Y
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 10 Feb 2014, 10:36

Hehe..dani .. Stiu ca e pregatit de anu' trecut in 13 decembrie

Saptamana trecuta a fost foarte buna si sunt multumit. :smecher:
A aveti o saptamana cat mai buna si voi

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 12 Feb 2014, 05:25

Buna dimineata Rian si n-am mai vorbit cam de multisor noi doi. :jos-palaria: Vreau sa te salut pe tine si familia ta si sa te asigur de buna mea credinta in ceea ce priveste prietenia infiripata aici. :jos-palaria:
Indiferent ce faci ,stiu ca esti sau vei fi bine si asta este tot ceea ce conteaza.
Te imbratisez cu mult drag si sa ai o zi frumoasa.
ilyuta :hug: :impreuna: :jos-palaria:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”