021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

A fi sau a nu fi ...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Jorj_76 »

Hei, Rian, neatza!
Sunt eu, reminderul :ranjet:
Cum e cu vineri-sambata? Conform planului?
Aici e soare si frumos! Sper ca si la tine! :jos-palaria:
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

E frumos dar nu e soare :) Vineri 3beri / Sambata 3beri si azi ... nu beau. Sunt multumit.
Salutari! Sa aveti cu totii o zi buna!
:jos-palaria:
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Relus »

De ce te chinui atat de mult mai copile,chiar iti face placere sa bei? acest baut "controlat " iti aduce multumiri,satisfactii?
Dumnezeule,cred ca este un "exercitiu" groaznic,invata sa te cunosti si cauta "soarele", sigur va veni curand si in viata ta.
Rareori vei intalni un alcoolic in recuperare care sa mai aiba indoieli ca negarea este simptomul primar al bolii. Programul ne invata ca alcoolismul este singura boala care ii spune persoanei afectate ca defapt nu este o persoana „bolnava” . Vietile noastre pe cand eram alcoolici practicanti erau caracterizate de nenumarate rationalizari, infinite scuze si pe scurt lipsiti de bunavointa de a accepta ca suntem, fara indoiala, diferiti din punct de vedere fizic si mintal diferiti de ceilalti oameni. Sunt eu convins pana in adancul sufletului meu ca sunt cu adevarat neputincios in fata alcoolului?

Rugaciunea de azi

Fie ca Pasul Unu in programul meu de recuperare sa nu fie facut cu jumatate de inima, ci sa fie o admitere totala a neputintei mele fata de dependenta mea. Fie ca eu sa ma eliberez de acel simptom primar – negarea – care refuza sa recunoasca oricare alt simptom al bolii mele.

Ce sa-mi amintesc azi

Neaga negarea.
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Relus, e buna intrebarea dar inca nu am raspuns foarte clar. Cred totusi ca ceea ce am exersat in 15-20 de ani nu are dezvatare rapida, dar o sa vina!

Scuze am si eu destule si unele foarte serioase dar nu m-am plans de asta. Faptul ca beau e o decizie a mea. Faptul ca beau prea mult sau prea des este problema adevarata insa sunt de parere ca orice invat are si dezvat.
Acum mi se pare usor sa stau 3-5 zile fara sa beau ceea ce este foarte bine. Sper sa nu mai depasesc masura in ziua in care beau (adica 2-3 unitati)
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de dani »

Nu dau cu paru Rian,numa` intreb:O fo fain in weekend ? Controlatu-la-i pe vrajmas,au ba ? Daca nu,vezi ca ti-am pregatit un pat la noi in celula :ras: :ras: Sper sa apreciezi gluma,ca am glumit.
http://www.youtube.com/watch?v=oIkps1kSc8Y
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Hehe..dani .. Stiu ca e pregatit de anu' trecut in 13 decembrie

Saptamana trecuta a fost foarte buna si sunt multumit. :smecher:
A aveti o saptamana cat mai buna si voi
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Ilie, mi-ai oferit continuu suport. Multumesc din nou. Totul merge din ce in ce mai bine si sunt foarte multumit. Am scris tot mai putin pe forum pentru ca deja ma simt mult mai detasat de problema alcoolui si sunt captivat de noile activitati profesionale pe care le am in prezent.

Drept sa spun, nici nu ma asteptam sa am rezultate asa de bune in ceea ce priveste consumul de alcool. Credeam ca o sa imi fie foarte greu sa ajung sa beau rar si nu zilnic.

Stiu ca si tu esti bine si ma bucur foarte mult sa vad ca ai atata motivatie si energie si ca in plus ii mai ajuti si pe altii. :hug:
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Jorj_76 »

Hei, frate Rian, ce faci? Totul limpede pe strada ta?
Te salut si iti doresc o duminica linistita si impacata!
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

3/7 so far. O duminica placuta si voua!
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

:ranjet: 4/7
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Scrie răspuns