021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
turly
Veteran
Veteran
Mesaje: 206
Membru din: 04 Feb 2014, 09:09
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de turly »

Ete asa se schimba omul,fara voia lui :cuminte: .Felicitari pentru sinceritate si mai ales pentru ca mintea a reusit sa invinga corpul. :jos-palaria:
:spun-ceva:
Ps : si eu am avut un gand acum 1 zi sa ma fac manga,mai ales ca tot primesc gratis ceva de beut(cadouri ,nu e mita :ranjet: ) si casa e plina.Stii cum am trecut peste faza asta? :luminita: mi-am adus aminte de prima zi cand am scris aici,am citit tot ce am scris atunci ,iar starea pe care o aveam in acel moment(de minisefraj,vorba lui Ghita 43) nu o mai doresc....asa s-a dus [...]' pofta mea.
cu stima ,Turly :hug:
Avatar utilizator
cloughie79
Veteran
Veteran
Mesaje: 353
Membru din: 04 Feb 2014, 19:15
Zile de abstinență: 19,10,2013

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de cloughie79 »

Nu-i nicio nenorocire, TFC, consideră episodul un incident izolat! În paralel, însă încearcă să eviţi condiţiile şi atmosfera care te-au condus către contextul respectiv!
Baftă în continuare şi un week-end minunat îţi doresc!
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)
Avatar utilizator
tembelfaracauza
Boboc
Boboc
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2014, 11:25
Zile de abstinență: 31,01,2015

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de tembelfaracauza »

... mulțam de-ncurajări, cu siguranță și voi-ați trecut prin asta... Momentan-am o stare foarte nasoală, mă simt un fel de pinochio... sfârșit de săptămână minunat tuturor!
”Taina fericirii constă în a avea un ideal. Durata ei e condiționată de neîmplinirea lui.” Păstorel
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de dani »

Turly spune:
... de-un să-ncep... Nu știu ce m-a apucat aseară, mi-am luat o bere la 330ml... am pus-o la rece, am pregătit senvișu, filmul, mă rog, mi-am creat ambientul. Am desfăcut-o, am luat câteva guri și mi-a venit să vărs, adică era mai mult un rău interior, sufletesc, decât fizic... m-am simțit vinovat, nicicum bucuria pe care-o aveam-nainte când beam... spre uimirea șefei am dat sticla la o parte și m-am culcat înciudat... Așa c-o iau de la-nceput... :-(
ziua 1
nici azi!
Apreciez sinceritatea Turly,dar vreau sa-ti tragi un serios semnal de alarma:MAY DAY! MAY DAY!Ala a fost doar primul ''cantec al sirenelor''!Ulise (Turly) fa bine si ''leaga-te de catarg'' sa rezisti ispitei ca,vor urma si altele.Atentie in acest weekend la sentmentul: ''ia sa vad io chiar nu intra in mine o bere,doua..noua !''
Se spune frecvent ca dupa ce a fost la AA,un alcoolic nu va mai putea bea la fel.Poate ii valabil si daca scrii pe Alcohelp.
Inca o data iti spun ca apreciez sinceritatea,e o componenta de baza in procesul de recuperare.
O zi buna,fara alcool! AZI NU BEAU!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
turly
Veteran
Veteran
Mesaje: 206
Membru din: 04 Feb 2014, 09:09
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de turly »

Dani,ai incurcat borcanele :ranjet: ..dar nu-i nimic ca nici eu nu sunt mai breaz decat 'Tembe" :ranjet:
si-mi prinde bine o povata venita anticipat.
Cu stima ,Turly :hug:
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de dani »

Scuze Turly! Vezi daca o dat Altzainmaru in mine ? Ma'c sa mai dorm un ceas!
Colac peste pupaza o vopsit si Adminu ''salonu la casa de nebuni'' :ras: si ai vazut ce linistiti am stat doua zile ? :ras:

Erata:Turly nu-i Tembel :ras:
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Salut TFC. Cred ca trebuie sa mergi mai departe cu numaratoarea si nu sa o iei de la capat. Nu intotdeauna un accident este o recadere. Daca ai fost sincer cu tine si a fost doar atat , cred ca acel mic incident trebuie trecut peste el si mers mai departe. Nu uita ca e un semn si trebuie sa fii foarte atent.
Sa ai o seara buna.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut frate TFC,
Ideea de " minte deschisa" m-a ajutat iar mult si daca la inceput si cand beam credeam ca eu stiu tot , incet incet mi-am dat seama ca am ce invata de la toti prietenii de aici si apoi de la oamenii cu care ma intalnesc in viata de zi cu zi .
Incerc sa ascult si sa invat de la cei care sunt abstinenti si nu numai :
,,Păstraţi-vă mintea deschisă
Poate că unele dintre sugestiile oferite aici nu vă atrag. Într-un asemenea caz, noi am descoperit că e mai bine să l lăsăm înrezervă pentru o vreme, decât să le respingem pentru totdeauna. Dacă nu închidem etern la ideile care la început nu ne plac, ne putemîntoarce mai târziu la ele, ca să le încercăm, dacă vrem.De pildă, unii dintre noi am descoperit că, în primele zile de nebăut, sugestiile şi prietenia oferite de „naşul” AA, ne-auajutat imens să ne păstrăm abstinenţa. Pentru alţii dintre noi, a fost nevoie mai întâi să vizităm multe grupuri şi să întâlnim mulţimembrii înainte de a apela la un „naş” AA, pentru ajutor.Unii dintre noi am găsit puternic sprijin pentru a nu bea, în rugăciuni religioase, în timp ce alţii, am respins tot ce suna areligie. Dar fiecare dintre noi este liber să se răzgândească şi să îmbrăţişeze aceste idei mai târziu.Mulţi dintre noi am descoperit că a fost bine că am început să practicăm imediat cei 12 Paşi, care sunt oferiţi ca program derecuperare în cartea Alcoolicii Anonimi. Alţii, am simţit nevoia să-i amânăm, până ce am câştigat ceva abstinenţă mai întâi. Nu există nici u mod „corect” sau „greşit”. Fiecare dintre noi foloseşte ceea ce este cel mai bun pentru sine – fără să neînchidem la alte tipuri de ajutor, cărora le-am putea descoperi valoarea mai târziu. Şi fiecare dintre noi încearcă să respecte drepturilecelorlalţi de a proceda altfel.Uneori, un membru AA vă va vorbi în stil de cafenea despre diferite părţi ale programului, selectându-i ce-i place şi ocolindce nu doreşte să pomenească. Poate că alţii nu vor lua cuvântul şi vor aborda subiecte neatinse – sau poate că membrul respectiv seva întoarce el însuşi la ideile respinse pentru moment.Oricum, este bine să nu uităm că există tentaţia de a mânca doar crema sau frişca, ori doar salata, adică numai ceea ce ne place dintr-un meniu. Este important să ţinem minte asta, pentru echilibrul în viaţă.

Recuperându-ne din alcoolism, am descoperit că avem nevoie de o dietă de idei echilibrate, chiar dacă unele din acele ideinu prea păruseră atrăgătoare la început. Exact ca şi mâncarea bună, ideile bune nu ne-au fost de nici un folos dacă nu le-am aplicat înmod inteligent. Astfel am dat peste a doua măsură de precauţie:
2.Folosiţi-vă bunul simţ
.....
Continuarea si sursa in cartea ,,Viata fara bautura " :
http://www.scribd.com/fullscreen/84877026
Bune 24 de ore iti doresc TFC !
Colea , alcoolic
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de dani »

Neatza! Ce mai faci ?
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de admin »

La multi ani !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Scrie răspuns