021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de dani »

De ce am pus la tine aceasta poveste ? Pentru ca esti la inceput,esti dornica de cunoastere si vad ca vrei sa te schimbi.

Alcoolul a rapus toti prietenii mei, dar nu si pe mine

Ma numesc Doru Candea, sunt din Craiova si de curand am implinit 70 ani. O varsta frumoasa pe care nu multa lume o mai apuca in zilele astea. Mi-ar fi placut ca si cei trei prieteni ai mei, cu care am mers impreuna pe drumul vietii inca din copilarie, dar de care a trebuit sa ma despart rand pe rand, nu cu mult timp in urma, sa fi apucat sa atinga aceasta varsta, dar din pacate ei s-au stins inainte de a atinge 70. Brumar a murit la 66, Banloc la 68, iar Gheorghita la 65. Toti din una si aceeasi cauza: alcoolul. Si, la fel ca si ei, as fi fost si eu dus acum, daca Dumnezeu nu mi-ar fi luminat mintea si nu m-ar fi readus pe drumul cel bun inainte de a fi prea tarziu...

Continuarea aici:
http://www.vecheapoveste.ro/Drumul-spre ... -mine.html
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Multumesc Dani!
Avem si noi la grup un domn cu o varsta venerabila si parca il regasesc in povestirea pusa de tine. Mi-e atat de drag cand il vad cum vine constiincios la grup si dorinta lui de-a fi bine la varsta asta. Cand s-a vorbit de fericire dumnealui o rezuma la faptul ca, e fericit ca-i limpede si citeste bucuria din ochii coliilor cand il vede asa.
Cu atat mai mult trebuie sa ne dea de gandit faptul ca nu trebuie sa mai irosim nicio clipa din viata noastra inutil. :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

"Uită-te atent la prezentul pe care-l construieşti. Ar trebui să arate ca viitorul la care visezi!"


"Dacă am lucra în fiecare moment cu noi înşine practicând bunătatea, răbdarea şi perseverenţa, şi amintindu-ne cu recunoştinţă că fiecare respiraţie a noastră reprezintă un dar, am descoperi că puterea de a trăi în momentul prezent face că ziua de mâine să aducă cu sine mai multă Lumină decât cea de care am avut parte astăzi." ~ Guy Finley
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de sorel »

Impresionanta si pilduitoare povestea postata de Dani.Frumoase si citatele inteleptilor lumii,Hope!Va multumesc si va imbratisez cu drag! :hug:
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de Ovidiu73 »

Felicitari pentru prima luna de abstinenta! :hug:
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de CRISS99 »

:hug:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de admin »

Felicitari Hope !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Va multumesc dragilor! O imbratisare mare, mare pentru toti! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de dani »

Pentru incurajare facem prima luna din 29 de zile,asa ca felicitari Sperantzo! Te-ai schimbat mult in bine si apreciez acest lucru.Cu medalia ii responsabila nasi-ta.
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Inca una si ma duc...
Am invatat la grup ca poti avea nasi cati doresti. Am deja pe Ovidiu, Freedom si lista ramane deschisa.
Dani, m-am scimbat pentru ca-mi doresc asta. Cateodata stau si ma gandesc ca-i un vis frumos, dar un vis pe care-l traiesc.
De dimineata m-am trezit ametita, l-am visat pe rian ca venise spasit pe forum si ne zicea c-a terminat cu bautul controlat. Se facea ca eu il incurajam si-i ziceam ca uite si eu am baut, dar de azi...si chiar m-am trezit cu acel gust ciudat in gura. Asta asa de aniversare ca "sa nu uiti Darie".

Daca inainte ma dranjau lucruri banale ca ala a zis nu stiu ce, ala n-a scris la mine sau mai stiu eu ce alte bazaconii, acum aceste lucruri sunt aproape inexistente. Mi-a soptit mie o pasarica(pasaroi de fapt), ca vor trece cu timpul si astea. SI TREC, INCET, INCET.
AZI e o zi minunata si pentru asta va multumesc!
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns