021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Larisa, cifrele nu reprezinta nimic sunt doar niste cifre. "Daca iti doresti cu adevarat sa reusti poti! Insa nu poti de una singura."

Tine aproape de noi, cand va veni vremea vei simti tu.Informeaza-te si vei sti cand trebuie sa actionezi!

Noi te imbratisam si suntem alaturi de tine indiferent cum esti! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

"Fiecare clipă este unică, este excepţională şi nu se va repeta niciodată în mod identic! Nu ne vom reîntîlni niciodată într-un mod identic cu aceleaşi gînduri, stări, trăiri, căci acele condiţii tainice care sînt întrunite atunci sînt irepetabile. Tocmai de aceea trebuie să fim conştienţi că tot ceea ce se pierde nu se poate niciodată repeta. Ceea ce am ratat să trăim cu o fiinţă pentru care simţim iubire şi care la rîndul ei ne iubeşte, nu poate să se repete ulterior, într-un alt moment cu o altă fiinţă. De aceea orice experienţă a iubirii este unică şi irepetabilă. Trăind-o plenar şi profund aici şi acum putem avea experienţa fulgerătoare a eternităţii. Ştiind că este imposibil ca toate acestea să revină în mod identic, trăiţi intens, plenar şi profund clipa prezentă ca şi cum ar fi ultima, pentru că în realitate, de fiecare dată, atunci şi acolo, acea clipă este prima şi ultima, pentru că ea este absolut unică şi irepetabilă."

Aici si acum
Imagine

Week-end frumos va doresc! Hope
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de freedom »

Draga Hope, iarta-mi magareala, dar sper sa te bucuri de medalie si dupa 3 zile de la implinirea termenului.
La noi la Cluj, medaliile se dau in ultima vineri din luna, asa ca eu in fiecare luna am asteptat din 5, inca 3 saptamani, ca sa-mi iau medalia. N-o spun ca pe o scuza, ci mai degraba ca sa subliniez faptul ca noi zilnic celebram seninatatea in cele 24 de ore prezente.
Te-mbratzi cu drag, cu mare, mare drag si-ti multumesc pentru lectii.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Multumesc free, niciodata nu-i tarziu! :hug:

Apropo de medalii un prieten de la grup spunea ca-si tine medalia de un an la un loc cu obiectele de valoare atat este de mandru de ea. O alta poveste cu talc de data asta, am auzit-o de la tudor . Si este ceva de genul: atunci cand iti vine pofta sa bei pui medalia sub limba si poti bea de-abia dupa ce se topeste. :haha:

Astazi n-am avut o zi asa cum mi-am dorit/ propus. Insa asta-seara privind cerul mi-am zis in gand: Doamne daca ma vezi asculta-ma, ajuta-mi Doamne!Faca-se Voia Ta Doamne si nu a mea!

O noapte linistita!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Salutare dragilor! :jos-palaria:
Am o zi libera si mi-am propus sa fac multe...mai periat un covor, mai pus un arbagic si sa stau mai putin pe forum in primul rand. :spun-ceva: Sa-i creasca nasul aluia care-o face asa! :cuminte:

Eu va doresc sa aveti o saptamana minunata! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de dani »

Neatza Sperantzo!
Imi place tare mult evolutia ta din ultima luna si daca s-ar da un premiu pentru implicare si metamorfoza in fluturas dragalas pe forum pentru asta,l-ai merita cu prisosinta.
Sa fii iubita!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de Relus »

“Deciziile sunt importante cand vrei sa o rupi cu trecutul, alegerile sunt esentiale cand vrei sa iti creezi viitorul.”
Pupici si multe realizari(de suflet).
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Imagine
Domnu' Dani, cam asa de dragalash?: :cuminte:

Dani, Auras, va multumesc din inima! Inseamna mult pentru mine, sa stiu ca am sustinerea voastra! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de CRISS99 »

:hug: Draga Hope,
scriai la Gladi ca te necajeste nitel ...gandurile tentatiei...ei bine,vezi partea frumoasa a lucrurilor:esti in stare sa treci peste ..sa vorbesti despre asta,sa te gandesti...acesta sunt!Zi faina. :hug:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Criss, de cand am intrat in abstinenta nici nu m-am mai gandit. Creierul meu a inceput sa devina constient de pericol si de cat de rau poate face o secunda de "ratacire". Insa, nimeni nu poate spune pana cand. Remediul acestei boli este fara garantie.


Zi frumoasa si tie! :hug:
O zi minunata tuturor! Hope
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns