021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Meditatii Sf. Dimitrie

Aici puteti propune teme de discutii.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

O alta caracteristica intre cei care aluneca este esecul in a se folosi de instrumentele Programului – cei 12 Pasi. Comentariile cel mai des intalnite sunt: „Nu am lucrat niciodata Pasii”, „Nu am trecut niciodata de Pasul Unu” sau „Lucram Pasii prea incet”, „Sau prea rapid” sau „prea curand”. Ce avem de invatat este ca acesti oameni au luat in considerare pasii, dar nu au incercat in mod constient si onest sa-i aplice in vietile lor. Invat eu cum sa ma protejez pentru a-i ajuta pe ceilalti?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa practic pasii, nu numai sa-i aud. Fie ca eu sa recunosc acei pasi gresiti care pot sa duca la o cadere: a fi prea mandru sa pot admite Pasul Unu; a fi prea prins in treburile zilnice, pentru a simti Puterea Superioara; a fi prea coplesit de gandul de a face Pasul Patru, un inventar moral amanuntit; a fi prea reticent sa-mi impartasesc inventarul. Doamne, Dumnezeule ghideaza-ma pe masura ce lucrez cei 12 Pasi.



Ce sa-mi amintesc azi

Sa am grija pe unde ma poarta Pasii.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de HOPE »

Multumesc Colea! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

Pentru aceia dintre noi care ne-am pierdut credinţa, sau cei care ne-am luptat timp îndelungat fără ea, este suficient doar să acceptăm – orbeşte şi fără rezerve. Nu este necesar să credem de la început; nu trebuie să fim convinşi. Dacă putem doar să acceptăm, cu timpul vom începem să simţim că există o forţă a binelui care este întotdeauna acolo să ne ajute. Am început eu să merg pe calea credinţei?

Rugăciunea de azi
Fie că eu să abandonez nevoia de a întreba “de ce” şi “de unde” asupra încrederii mele într-o Putere Superioară. Fie ca eu să nu intelectualizez prea mult credinţa mea, din moment ce prin natura ei exclude analiza. Fie ca eu să ştiu că “încăpăţânarea” era un simptom al bolii mele. Fie ca eu să învăţ acceptarea, şi credinţa va veni de la sine.

Ce să-mi amintesc azi
Credinţa urmează acceptarea.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

Atunci când îi permitem Puterii Superioare să fie “pilotul”, fără nici o îndoială din partea noastră, încetăm să mai simţim anxietate, frică. Atunci când nu suntem agitaţi în legătură cu o persoană sau situaţie, asta nu înseamnă că suntem dezinteresaţi sau nu ne mai pasă. Din contră, opusul este adevărat. Putem să fim interesaţi şi să ne pese chiar dacă nu suntem agitaţi şi temători. O persoană senină şi cu credinţă aduce ceva pozitiv în orice situaţie. El sau ea va reuşi să facă lucrurile necesare şi folositoare. Îmi dau eu seama, de cât de bine sunt pregătit pentru a face lucruri înţelepte şi pline de iubire, dacă elimin gândurile anxioase şi am credinţa că Dumnezeu este la cârmă?

Rugăciunea de azi
Mă rog pentru a fi eliberat de agitaţia care are loc în mintea mea, şi de a o înlocui cu o grijă autentică faţă de oamenii. Ajută-mă să ştiu că anxietatea nu este un obiect de îmbrăcăminte, pe care să îl dezbrac ca o şapcă. Pentru a mă elibera de anxietate ajută-mă să am seninătatea şi credinţa în Dumnezeu că el poate face o treabă mai bună.

Ce să-mi amintesc azi
Agitaţia nu a rezolvat niciodată nimic.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

In timp, invatam din Program ca noii veniti incearca sa tina pentru ei anumite “intamplari ciudate“ din viata lor. Incercand sa evite experienta umilintei din Pasul Cinci, ei incearca o cale mai lesnicioasa, mai usoara. Aproape invariabil ei recad. Vazand progresele celorlalti din Program ei se mira cand dau gres. Motivul probabil al esecului lor este ca nu au facut o ”curatenie generala“ completa. Ei au facut un inventar complet, dar tin pentru ei unele din cele mai rele lucruri in stoc. Am recunoscut oare in fata Lui Dumnezeu, in fata noastra si in fata altei persoane natura exacta a greselilor noastre ?

Rugaciunea de azi
Da, Doamne, ca eu sa includ toata mizeria trecutului meu, toate cruzimile si nesinceritatile mele, intr-un inventar moral complet al propriei persoane. Fie ca eu sa nu pastrez nimic pentru ca mi-e rusine sau din mandrie, pentru ca natura exacta a defectelor noastre inseamna doar o recapitulare exacta a greselilor mele din trecut si a trasaturilor mele de caracter. Ni s-a dat un „cos de gunoi” foarte bun. Fie ca eu sa-l folosesc pentru ce este el destinat. Fie ca toata mizeria, gunoiul, costumele de aruncat sa fie fundamentul pe care sa imi construiesc noua viata.

Ce sa-mi amintesc azi
Gunoiul poate fi fundamentul unor comori.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de freedom »

11 aprilie

Și acesta este nobilul adevăr al durerii care se arată. Ea se naște din pofte... Și acesta este nobilul adevăr al durerii care dispare. Este încetarea totală a acelei pofte...fiind total eliberat de ea. - The Pali Canon


„Încetarea totală a acelei pofte...” Cât de bine descrie recuperarea din cadrul celor doisprezece pași.

Recuperarea înseamnă să reziști poftei; înseamnă să fii eliberat de ea. Procesul poate fi lung sau relativ scurt, dar până când o să trăiesc eliberarea, trebuie să acționez prin credință. Urmez recunoscător și de bunăvoie sugestiile acelor oameni ale căror pofte au încetat, care trăiesc în harul recuperării.


Pentru Astăzi: Boala mea – pofta pentru baut, mancat, jocuri,sex, control etc în exces – m-a învins. Dar nu poate ieși învingătoare din confruntarea cu forțele adunate ale Puterii Superioare, frăția grupului și dorința mea de a înceta.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

Am ajuns; am ajuns la; am ajuns la credinta. Programul mi-a dat sansa sa vad ca in adancul sufletului fiecarui barbat, femeie si copil exista ideea fundamentala de Dumnezeu. Poate sa fie destul de ascunsa de calamitati, de adorarea unor altor lucruri, dar intr-o forma sau alta se afla acolo. Credinta intr-o Putere Superioara noua insine si miracolele demonstrate de catre aceasta Putere in vietile oamenilor sunt fapte cunoscute de cand lumea si pamantul. Cat de bine dau mai departe ceea ce am primit si eu pe gratis?

Rugaciunea de azi
Ma rog ca eu sa continui sa caut si sa gasesc farama de Dumnezeu care este in mine si in fiecare persoana, oricat ar fi ea de ascunsa. Fie ca eu sa stiu ca constiinta Puterii Superioare este prezenta in fiinta umana, de cand i-a fost data puterea ratiunii, indiferent de cum o numeau sau in ce fel ajungeau la ea. Fie ca eu sa ma intaresc in credinta mea in Puterea Superioara prin experienta intregii umanitati – si prin lucrarea sa in miracolele din viata mea.

Ce sa-mi amintesc azi
Dumnezeu este in noi toti.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

21 aprilie :
Pot eu sa fiu pe deplin recunoscator pentru ziua de azi? Daca da, atunci imi deschid usile catre mai multa bunatate. Iar daca nu pot fi multumit pentru “ploile” care au cazut in viata mea – pentru acele momente proaste? Ce sa ma fac? Pot sa incep prin a multumi pentru toate razele de soare pe care mi le amintesc si pentru fiecare binecuvantare care mi-a aparut in fata. Poate atunci voi putea sa privesc inapoi la perioadele mai rele din viata mea, printr-o alta perspectiva, vazandu-le ca necesare. Poate atunci, binecuvantarile pe care le-am uitat imi vor aparea in minte. Sunt eu recunoscator pentru tot ce mi-a dat viata – atat pentru razele de soare, cat si pentru ploaie?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa fiu recunoscator pentru tot ceea ce mi s-a intamplat, bine sau rau. Raul ne ajuta sa cunoastem binele. Supararea intensifica bucuria. Umilinta aduce spiritualitate. Boala transforma sanatatea intr-un paradis. Singuratatea duce la iubire, atat omeneasca, cat si Divina, cel mai mare dar dintre toate. Multumesc lui Dumnezeu pentru contradictii, care m-au ajutat sa-L cunosc mai bine.



Ce sa-mi amintesc azi

Sunt recunoscator pentru deplinatatea vietii.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de CRISS99 »

:hug:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de ilyuta »

Da, mio piocollo fratello Collisor(ciao :hug: ) ,cit de des am uitat sa fiu recunoscator pentru ziua " de astazi"! :ranjet:
Foarte intelept si adevarat si este bine sa nu uitam o clipa deoarece de multe ori pretuim ceva, atunci cind nu mai avem.
Multumesc pentru Meditatia de azi! :hug:
Te imbratisez cu mult drag si te pup.
Your big bro'
ilyuta :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns