021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

stil de viata...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

stil de viata...

Mesaj de Mia »

nu stiu cum se traieste fara alcool, nu mai tin minte cum e..am stiut vreodata??? nu imi aduc aminte de cand am inceput sa beau zilnic..era in liceu, era in facultate??? la inceputul anului am reusit sa stau 1 luna fara sa beau, era cea mai mare realizare a vietii mele..nu mai reusisem niciodata atat, maxim erau vreo 5 zile din motive de antibiotic, zile pe care le numaram cu disperare. dependenta e mare dupa atatia ani, si fizica si phisica..sevrajul a devenit zilnic un chin, iar dupa weekend nu reusesc sa stau in picioare fara diazepam...nu stiu ce a fost inainte:depresia sau alcoolul?? psiholog am incercat, deocamdata fara succes vreo 2 ani de zile. la psihiatru merg, iau un pumn de pastile si de depresie si de mai stiu eu ce..
trebuie sa incerc din nou, trebuie sa scot alcoolul din sistem, TREBUIE!!!
trebuie sa invat sa traiesc altfel..citesc de multi ani subtirele forumuri romanesti de alcoolici, subtiri din cauza putinilor utilizatori activi. azi mi-am facut cont si poate cu ajutorul vostru si al forumului voi reusi.
TREBUIE. PAS CU PAS.
va multumesc!!!!!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: stil de viata...

Mesaj de ilyuta »

Draga Mia,buna ziua si asemeni tie am fost si eu si am ajuns pe acest forum in disperarea mare de care am fost cuprins acum doi ani si ceva cind pur si simplu, eram la pamint si deznadajduit total.Nu s-a putut o inspiratie Divina mai mare si astazi cind ma gindesc unde am fost, ma cutremur cum am rezistat atit de multi ani de calvar si de chin.
Sa stii ca povestea ta este povestea multora dintre noi si ai rabdare si incepe sa citesti la cei care au reusit pe acest forum , asa cum am facut si eu si am incercat sa calc pe urmele lor.Scriu zilnic pe acest forum(aproape) deoarece pentru mine, mi-a salvat viata, cu toti oamenii minunati care sunt aici si care incerca neconditionat sa intinda o mina de ajutor, tuturor celor care au nevoie si-si doresc si ei cu ardoare sa se salveze dar nu stiu cum.Si eu am avut perioade de "abtinere" care sunt total diferite de "abstinenta" si in timp si cu rabdare, vei intelege foarte multe care te vor ajuta sa devii abstinenta.
Daca noi am putut, desigur ca vei putea si tu si sa stii ca ai sa fii uimita cit de usor va fi.
Cu stima si speranta, iti doresc sa fii cit mai mult aici, impreuna cu noi.
ilie

1981984_749270451770359_1913151093_n.jpg
Nume anterior: ilyuta
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

Multumesc Ilie, de primire!!!

daca va citesc de ani de zile, mi se pare ca va cunosc :)

astept in continuare sustinerea ta.

si bineinteles: azi nu beau :)
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de dani »

Bine ai venit pe forum Mia!
Imi aduc aminte ca daca trebuia sa fac tratament cu antibiotice nu eram in stare sa stau departe de alcool 5-6 zile si atunci o zi,maxim doua luam antibiotic...apoi ma imbatam si apoi iar antibiotic...apoi iar alcool.Numai ca de obicei nu aveam nevoie de antibiotic deoarece tuica de pruna din Ardeal se adreseaza aceluiasi spectru de microbi. :ranjet: No apai daca io am reusit sigur si tu vei putea .Ce m-a ajutat pe mine ? FRICA! Frica de moarte! Eram sigur ca daca continui,intr-un an-doi ma curatz.No nitulai amu la mine ca arat tre bien,de parca-s viu!

Depresie tratata cu alcool...Naspa! O vreme tine figura si te simti mai bine...da' dupa aia ii bai! Dai intr-o dependenta incrucisata alcool-diazepam care-i tare fututa.Iti recomand sa inlocuiesti pastlilele ce le iei acum cu pastila lui Iliuta aia cu IUBIRE si as mai adauga cateva:ONESTITATE,IERTARE,SMERENIE.
Lasa deoparte orice ca viata si sanatatea ta sunt mai importante.Nu-ti fa griji de vreo virgula scrisa pe aici si da emotii din tine,iti garantez ca te va ajuta si te vei simti mai bine.Hai pa pa,ca simt eu ca vom povesti mult pe aici .Auzi...poti sa stai o zi fara alcool ? Da ? No apoi te rog frumos si maine mai vedem noi! AZI-ul conteaza pentru un alcoolic!
Am uitat sa-ti spun ca io mi-s Dani,da' cre ca ma stii ca pe-un cal breaz.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: stil de viata...

Mesaj de CRISS99 »

Salutare Mia,

ma bucur ca ai scris si te ai decis sa ne povestesti despre tine.Scrie cat poti tu despre tine,cat despre buline ...si eu iau ..dar le combin si cu multa iubire,iubire pentru viata.Cu drag.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

Buna Dani si multumesc de primire!! da, te stiu din postarile tale savuroase :)
pot sa stau 1 zi fara alcool? sper,cu ajutorul prietenului meu diazepam sa trec cumva de ziua de azi si noaptea ce urmeaza..ieri am baut 5 beri, 1 sticla de vin alb si apoi pentru ca nu mi-a ajuns am completat si cu ceva vin rosu..In ianuarie, cand m-am lasat de bautura dupa un craciun si revelion in care am baut de dimineata pana seara (adica in toata perioada dintre cele 2) am crezut ca mor in primele 2 zile..si da, dupa 1 luna am uitat cat de rau mi-a fost..Oricum a fost un prim pas mare facut inainte, 1 luuuuna :)

Multumesc inca odata pentru suportul prezent si viitor :))
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

Buna Criss, multumesc mult de mesaj!!

am 41 ani si cum ziceam beau de nu mai stiu de cand...
In luna de abtinere mi s-a accentuat foarte mult depresia, ca sa nu mai zic ca sevrajul nu trecuse nici dupa 1 luna..toate astea m-au adus inapoi de unde plecasem pentru scurt timp..desi vorbisem cu psihiatra la o suplimentare a tratamentului depresiei..

ne mai vorbim noi pe aici!! :)
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: stil de viata...

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Mia,
Iti spun si eu bine ai venit printre noi si ai incredere ca o sa fie bine si este mai usor cand suntem impreuna si ne sprijinim reciproc .
Pe mine ma ajuta foarte mult forumul unde intru zilnic si scriu cat de des pot, grupul Alcoolici -Anonimi pe care-l frecventez de 2 ori pe saptamana , literatura de specialitate , telefoanele cu prietenii alcoolici .
Mi-am adus aminte cat eram de jos cu moralul spre sfarsitul ,,carierei " mele de bautor activ , devenisem singur (chiar si in mijocul altora) , stateam mult cu privind tavanul si gandindu-ma la probleme si griji din viitor , probleme care de fapt nu existau inca . Imi era frica sa imi traiesc viata , prezentul.
Sunt doua zile pe saptamana pe care merita sa le tii departe de frica si ingrijorare.

Una din ele este Ziua de Ieri cu toate greselile, esecurile, caderile si oboseala pe care le-ai trait de cand te-ai trezit si pana ai pus capul pe perna.

Ziua de ieri a trecut definitiv si e dincolo de controlul tau. Toti banii din lume nu mai pot aduce inapoi ziua de ieri. Nu mai poti schimba nimic din ce s-a intamplat deja. Toate regretele sunt ineficiente. Ce s-a intamplat, s-a intamplat.

Nu poti sa retragi nici un cuvant din ce ai spus ieri.
Nu poti sa faci altfel nimic din ce ai facut deja ieri.
De ce sa te mai ingrijorezi pentru ceva ce nu poti schimba?

Cealalta zi pentru care nu merita sa te ingrijorezi este Ziua de Maine cu toate capcanele in care vei cadea, gropile in care te vei impiedica, greutatile pe care le vei intampina si problemele care iti vor iesi in cale, cu promisiunile care vor aparea la orizont si oamenii pe care ii vei intalni.
Ziua de maine deasemenea e dincolo de controlul tau. Nu poti controla nimic din ce va fi maine. Te poti pregati pentru maine, dar nu poti sti niciodata in avans cum va fi maine dimineata. Vei fi vesel? Vei fi trist? Vei primi o veste care te va face fericit sau una care te va umple de suparare?

Maine soarele va rasari indiferent daca tu vei vrea sau nu. Va rasari in toata splendoarea si te vei bucura de asta, sau va rasari in spatele norilor . Dar soarele va rasari si nu poti face nimic in privinta asta. Nu sti nici macar daca te vei trezi maine sa-l vezi.
Maine inca nu s-a nascut. De ce sa te ingrijorezi pentru ea?
Pana maine ai o singura zi la dispozitie.
Astazi.

O zi buna Mia ,te astept zilnic aici si impreuna drumul prin viata este mai suor si frumos .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

Multumesc mult colica pentru mesajul tau frumos de intampinare!!

ma gandesc sa incep o terapie specializata pe dependente (daaa, mai am si altele..) poate ma va ajuta mai mult decat cea la care am renuntat nu demult, desi credeam ca gasind cauzele depresiei mele voi rezolva si dependentele..dar cred ca nu mai am timp (dpdv al alcolismului) sa parcurg pana la capat o terapie atat de lunga ca psihanaliza si va trebui sa actionez mai tintit..Legat de AA am inca o retinere, dar cine stie?? Never say never..

Multumesc inca o data,

Mia
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de dani »

No las' nu mere de azi la grup sa nu se rupa ceva-n tine.Lasa ca meri altadata. :ras: Acum serios vorbind,draga noastra Hope ne scotea ochii ca n-am trimis-o la grup mai devreme si o frecat menta vreun an pe aici.Asa ii place acum la grup ca numai acolo ar sta.Sa n-avem vorbe la proces si sa nu zici ca nu ti-am zis din prima zi: DU-TE la un grup AA!
Da` ce-mi esti olteanca,moldoveanca,mitica din Buc,ca sa stim pe la cine sa te repartizam ?
De esti din Cluj ii numa bine,ca aici oferta de terapii ii tare bogata.Acuma chiar ma`c la somn.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns