021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de asido1973 »

Am rasfoit putin forumul si cred ca sunt ultima care a aflat ca, cativa membri au migrat catre un alt forum .... a mai fost o experienta de acest gen. Eu cred ca forumul Alcohelp are un fel de "lipici", are farmecul lui, are ceva ...


Frumos ai spus draga moira, asa este forumul alcohelp are lipici si asa va fi si de acum inainte. Personal nu mai vreau ca de acum inainte forumul Alcohelp sa fie un forum unde oamenii sa vina sa-si verse veninul apoi sa plece si tot asa. imi doresc ca admin si admin1 sa aiba grija de acest forum. Am crescut suntem mai multi si trebuie sa fie altfel.
personal urasca fazele cu plec si va las, iar vin , sau faze de genul plec pentru o luna ca sa va dati voi seama cat de valoros sunt.
Nu ma indraznit niciodata sa fac asta pentru ca sunt mic si acest forum mi-e drag si mi-e de mare ajutor. Are lipici si imi place pe el.
Acum ce sa zic, unii au plecat , altii care au un grad ridicicat de inteligenta, valori inalte ne parasesc pentru o luna etc...
personal nu simt lipsa si din contra acest forum merge mai departe si fara mine si fara oicine altcineva.
Imi place aici si imi place tare de tot acest forum.
Ma bucur mult cand este liniste si sper sa fie in continuare.
E bine ca acum sunt alternative si cei mai buni pot merge pe alt forum, noi cei mai putin prieceputi in ale abstinentei ramanem aici.
E normal ca cei din AA sa aiba un forum bine pus la punct si e normal de asemeni ca cei ca mine care nu agreeaza in totalitate cu AA si tot ce ofera el sa aiba o alternativa.
Pentru mine important este ca nu beau!
Sa ai zile bune!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de moira »

Da, si mie mi-e drag acest forum, de fapt asta am vrut sa spun. Pentru cei care scriem de 2- 3 ani aici, sau mai mult, acest forum stie cel mai mult despre noi. A fost cel care ne-a ascultat necazurile si bucuriile in direct. A suferit cu noi cand sufeream cautand drumul, cand ne dezechilibram, s-a bucurat cu noi cand ne-a simtit fericiti, echilibrati, plini de speranta. Tot el, ne-a asculat si rautatile, cu ingaduinta si cu speranta ca ele se vor linisti.
Nu vreau sa comentez in nici un fel migrarea catre un alt forum, chiar in nici un fel, nu am de ce. Fiecare trebuie sa scrie acolo unde sufletul lui rezoneaza cu alte suflete, acolo unde se simte ocrotit, acolo unde gaseste ajutorul potrivit pentru pastrarea victoriei lui ! Oricum, zambesc multumita cand vad ca Free ( scuze Free, sper ca nu te superi ca te dau exemplu , nu te-am ales intamplator, ma bazez pe judecata ta) scrie in continuare si aici, pentru ca o mare parte din zbuciumul ei s-a consumat aici, pentru ca si ei ii este drag acest forum.Bineinteles ca alaturi de Freedom as mai putea enumera cel putin inca 10 persoane....
Haideti ca iar am transpirat de la scrisul de pe tableta :zambet:
Un weekend minunat va doresc,
Moira
Ultima oară modificat 28 Iun 2014, 11:37 de către moira, modificat de 2 ori în total.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de asido1973 »

:hug: :hug:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de ilyuta »

Buna seara Moiras! :jos-palaria:
Eu nu stiu daca tu mai citesti forumul si de buna seama ca am sa-ti si telefonez si ma simt dator sa-mi cer scuze nu numai in particular ci si aici, pe forum. :rosu:
Recunosc ca am gresit fata de tine si sincer sa fiu imi pare nespus de rau deoarece sub nici-o forma cel cu care "ma luptam" eu in acel timp, adica cu Ovidelul si doream ca tu sa fii impotriva lui ca sa-mi arati ca esti prietena mea si era total nefiresc ceea ce te-am rugat sa faci (sa nu fii prea prietenoasa cu el) si el nu avea nici-o legatura cu tine in disputa noastra.:plans:
O gindire total nesanatoasa si total gresita fata de tine dar cum nu putem lua cuvintele inapoi, acum revin si-ti spun ca sincer regret pentru ATITUDINEA mea gresita de atunci.
Ca dovada, eu cu Ovidelu suntem prieteni foarte buni acum si am si uitat care a fost motivul neintelegerii, invatind intre timp ca trebuie sa-i acceptam si sa-i luam pe fiecare asa cum sunt si tot astfel imi doresc si eu sa fiu acceptat si respectat.Total gresit sa cred ca cine nu este cu mine este impotriva mea.
Sa stii ca am devenit mai intelept, intre timp.
Deci, draga Moiras, m-as bucura foarte mult daca ai accepta scuzele mele si pe viitor sa stii ca nu vor mai exista astfel de episoade , cu siguranta.:surprins:
Love,
iliuta :hug: :jos-palaria:

PS M-am gindit si asa de multe ori la tine si am vrut sa stiu ce mai faci dar n-am indraznit sa-ti scriu.

power.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de moira »

Buna dimineata Iliuta, buna dimineata dragi prieteni !

Iliuta, si eu m-am gandit la tine , mai ales in ultima luna si probabil ca daca n-ai fi scris tu, ti-as fi scris eu in viitorul foarte apropiat. Imi cer scuze si eu, ca poate am reactionat putin cam prea vehement la intamplarea despre care povestesti. Da, mai citesc forumul, desi nu am mai scris nimic, si te citesc si pe tine. Erai si inainte intelept, numai ca putin cam prea patimas. Ma bucur mult ca esti bine si ca mi-ai scris.
Te imbratisesz cu drag, scuze ca raspund pe fuga dar nu mai aman pentru ca stiu ca astepti un raspuns de la mine, inca odata cu drag,
Moira
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de ilyuta »

LOVE, LOVE LOVE,MOIRAS! :hug: :jos-palaria:
Te sun negresit pentru ca pina acum n-am mai indraznit. :rosu:

MULTUMESC!!! :hug:

PS Eram vehement? :surprins: Mult prea vehement. :lol: :ranjet:

10455577_641658395909175_8537874479141703898_n.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de Relus »

Un pas 9 reușit,ce si poate dori mai mult o inima deschisă?iertare si iubire,ma bucur mult pentru ceea ce simt aici.
Gânduri bune si un pupic virtual draga Moira.
Îți doresc mult bine.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de Mihai »

Moiras , prietena mea de suflet , e decembrie , treci mai des pe aici :)
Scuzați-mă dar mi am permis sa aduc topicul dumneavoastră in prima pagină :)
Piciorul meu ,raportez sa trăiți, recuperat 75% ...nu mă las ca sunt al naibii de ambițios , vreau 100% :)

Te pup , te îmbrățișez cu drag !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai revenit pe forum Moiras ! :ingeras:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de moira »

Da Mihaita , e decembrie, iar eu am poposit aici, in urma cu 3 ani, in decembrie. Mi-am strigat neputinta si oameni cu acceasi suferinta ca a mea, mi-au raspuns si m-au incurajat. Nicusor mi-a promis atunci ca-mi canta plugusorul...... Mi-am amintit toate astea zilele trecute...
Ma bucur mult ca esti mai bine cu piciorul si astept un procent de cel putin 95% ! :zambetoi:

Colica, multumesc, te salut si eu si sper ca si tu esti bine cu piciorul tau. :hug:

Va multumesc cavalerilor si salut cu drag pe toata lumea.

Moira
Scrie răspuns