021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Materiale folositoare, filme, texte, AA.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Mesaj de tudor »

Am sa scriu titlurile originale ale filmelor .
1. Days with wine and roses . distributia : Jack Lemon si Lee Remick este un film extraordinar ce surprinde foarte bine etapele intrari in dependenta de alcool si efectele asupra vietii de familie .Filmul a fost facut intentionat alb- negru si a fost produs in 1962.
2. When a men love a woman . cu Meg Ryan si Andy Garcia
3.My name is Bill W. cu James Woods si Jobeth Williams.
4. 28 Days cu Sandra Bulock si Steve Buscemi.
5.You kill me cu Ben Kingsley si Luke Willson.
6.CLEAN & SOBER cu Michael Keaton este un film despre dependenta de droguri.
7.Leaving Las Vegas cu Nicholas Cage si Jessica Lange.
8 .Blind date cu Kim Basinger si Ghita Wilis.
9. 8 milions ways to die cu Jeff Bridges.
10. Things we lost in fire cu Hale Berry este un film despre dependenta de droguri.
11. All the good times are killing me. FILM canadian din 2009 cu o avocata dependenta de alcool care isi recunoaste ,totusi cu greu , dependenta de alcool si care va adera la programul AA.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
geta19
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 30 Ian 2013, 11:24
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Mesaj de geta19 »

Nu am vazut nici un film dintre toate cele postate aici, dar acum sigur o sa ma uit!
Să intru în luptă?
Boboc
Boboc
Mesaje: 50
Membru din: 26 Dec 2012, 18:44

Re: Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Mesaj de Să intru în luptă? »

Tocmai am văzut un film interesant despre dependența de alcool și stupefiante și puterea de a-ți recunoaște problema. Se numește „The Flight” și Denzel Washington e în rolul principal. Vi-l recomand cu drag!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Mesaj de styx »

Si acest film e despre boala asta rea. ,,Everything Must Go"2010
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
mike44
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mai 2014, 22:54
Localitate: Bucuresti

Re: Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Mesaj de mike44 »

"Joe"(2013) cu Nicolas Cage.
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Mesaj de almaM »

Un film care m-a marcat, dar în același timp mi-a oferit multe răspunsuri. Recomandat atât dependenților, cât și codependenților. Probabil nu sunt prima care îl recomandă, dar vorba aceea, mai bine de doua ori, decât deloc. Vă pup cu drag!
http://vk.com/video_ext.php?oid=2561368 ... 9b64f&hd=1
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Mesaj de daria »

Multumim Alma pentru recomandare.
Ieri am vizionat si eu un film ce mi a placut tare, tare.

Jurnalul Unui Iubitor De Rom / The Rum Diary, film de exceptie cu Johnny Depp si Aaron Eckhart, ecranizarea romanului lui Hunter S. Thompson, o poveste plina de exotism, umor, dialoguri inteligente, dansuri voodoo si senzualitate pura.

Proaspat lasat la vatra din Fortele Aeriene, si dupa o slujba temporara la „Time Magazine”, viitorul jurnalist „Gonzo” Hunter S. Thompson se muta la San Juan in Porto Rico, in 1960, unde lucreaza pentru scurt timp la ceea ce va deveni apoi revista sportiva „El Sportivo”, dupa care incearca fara succes sa-si gaseasca o slujba la „San Juan Star”. Oamenii pe care i-a cunoscut si experientele traite acolo l-au inspirat sa scrie „The Rum Diary”, care a ramas nepublicat timp de citeva decenii. In anii ’90, Johnny Depp, prieten apropiat al lui Thompson, a descoperit din intimplare manuscrisul romanului intr-o vizita la Thompson, la casa lui de la Woody Creek. Chiar in acea noapte, cei doi au decis sa publice romanul si sa-l adapteze pentru marele ecran.

La finele anilor ’50, un scriitor aflat in declin ajunge sa lucreze pentru un ziar de mana a doua din Porto Rico, unde cade ispitei alcoolului, se incurca cu o femeie frumoasa, dar logodita si intra in complicatiile tesute de un afacerist dubios.

Vizionare placuta!
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Mesaj de daria »

,,The Fault in Our Stars,, – Sub aceeaşi stea (2014)

Am vazut acest film pe care va rog....va implor sa l vizionati Si atunci cand simtiti durerea, insuportabila durere, puneti stop Respirati si...in final, la finalul filmului va veti simti....eliberati.
No more words!
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Mesaj de Ploicica »

Alma,
Mercic pt film :) L-am urmarit cu sufletul la gura. Acum vreau sa ma uit si la cele doua recomandate de Daria.
Am o perioada in care am chef d efilme. Profit.
va multumesc
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: Filme cu subiect legat despre dependenta de alcool

Mesaj de daria »

Ploicic!!!Chiar mi ar placea sa bem o cafea si sa ne destainuim una alteia despre ceea ce am simtit, am gandit si mai ales cum am actionat vizionand acest film (The Fault in Our Stars). Eu sunt ravasita total Nu mi revin din gandire...din simtire...
Astept si parerea ta Cu mare interes...
Si pe a tuturor!
Refuz sa cred ca am fost ,,down,, cand am vazut acest film Nu, nu Este o lectie de viata.
Inmormantarea este pentru cei vii...
Uitati va si veti intelege!
Scrie răspuns