021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Intoarcerea la izvoare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de admin »

Felicitari Nicolae !!!
Cat mai multe zile cu bucuria de a te simti din nou respectat de tine si de cei din jur.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Din Aikido calea armoniei:Elevul trebuie sa_si lamureasca singur neclaritatile,nu sa-l deranjeze pr instructor cu intrebari!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Ieri a fost inmormintat un vecin 51 ani ,imi era si prieten.locuia singur de vreo citiva ani,mama lui nea spus cu greu ,singuratatea ucide.il parasise sotia si baiatul de citiva ani.Era un om mindru,nu se vaita,avea servici,dar era singur,nu pot spune ca bautura la ucis,poate mai multe cauze cumulate.Pe patul spitalului in ultimele zile,si-a rugat baiatul sa-i transmita sotiei lui sa il ierte ca nu a putut sa tina familia unita si plingind amindoi in hohote sau imbratisat.Daca am stii ca am mai avea doar o zi de trait,ce am vrea sa facem in ziua aceea,cum am vrea sa o traim.Japonezul spune:traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Salut Niculae !

Alcolismul nu omoara ci bolile generate de acesta si nu sint putine la numar .Familia ascunde lumii ca are pe cineva alcoolic si in acest fel ii protejaza bautul !

"Un alcoolic activ este absolut izolat de restul lumii. Cea mai importantă relaţie din universul lui este cea cu alcoolul, iar propria voinţă ("...Era un om mindru...")este cea mai puternică entitate din lumea lui bolnavă. El e legat de relaţia cu drogul său care, în cele din urmă, îl va ucide. El urăşte durerea şi problemele, mânia cu care e înconjurată viaţa lui; poate că urăşte şi minciuna, amăgirile şi nevoia de a-şi aminti minciunile. Cu toate astea, el nu-şi poate imagina viaţa fără alcool, de vreme ce e convins că drogul este singura lui mângâiere şi consolare: este cel mai bun prieten, iubitul şi protectorul lui; este distrugătorul lui şi zeul lui. "
"...În primul rând, însuşi sentimentul de a fi special este acela care tinde să le cauzeze probleme alcoolicilor. Acest fenomen este numit uneori “unicitate terminală” – un mod de a gândi care îi permite alcoolicului să simtă că îşi poate justifica stilul de viaţă alcoolic: “Cine nu ar bea, dacă ar avea problemele mele?” Dependenţa e mult mai uşoară dacă cineva crede că el este un caz special… special până la cimitir. "

In AA ne ajuta cugetarile urmatoare :


CU RĂBDAREA TRECI MAREA
NU TE COMPLICA
FIECARE ZI LA TIMPUL EI,
FIECARE LUCRU LA TIMPUL SĂU
TRĂIEŞTE ŞI LASĂ-I ŞI PE ALŢII SĂ TRĂIASCĂ
NU DESPICA FIRUL ÎN PATRU
TRECE ŞI ASTA

Dar un alcoolic activ BEA SI :"traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima..." pe mine ,cel putin , moarte nu ma mai speria .

Cu respect ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Unii oameni au in sine principiul lucrului bine facut,nu lasa loc trindaviei,in schimb altii isi spun in sine ,voi face miine,voi incepe de miine,astazi am sa ma odihnesc,astazi am sa ma distrez,ca este timp si miine sa imi spal ghetele de noroi,sa ud florile sau sa sadesc un pom,sau sa sterg praful de pe mobila,sau sa ii vorbesc sotiei frumos,ori sa o ciupesc de fund.Mi-ar place sa fac lucrurile astea astazi ca miine nu se stie...Va salut respectuos...Nicu...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

:) Salut Nicu !
principiul lucrului bine facut,nu lasa loc trindaviei
Mare dreptate ai ,Nicu !
Primul lucru pe care il aveam ca "ordin " de la "caporalul" :lol: care imi sotie si sef (este de servici 16 ore ca sa poata fi libera maine ) l-am facut ,zic eu bine si aflindu-ma inaintea executarii altui ordin ( Ciupitul de fund il amin pentru maine :lol: :lol: ) am zis sa arunc o ocheada ce nouatati sint si ti-am vazut mesajul .Ma bucur si iti multumesc ca ne scri mai des dar mai ales pentru gandurile pe care ni le impartasesti .Te astept sa ne scri cit mai des .

Toate urarile de bine .Nu spun la multi ani caci astept sa mai citesc randuri scrise de tine.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Cred ca am devenit dependent de acest minunat forum.Sunt cca 3 luni si 11 zile de cind v-am descoperit si temator v-am scris,nu am asteptat prea mult si voi mia-ti raspuns,am luat raspunsurile voastre ca niste incurajari.Am descoperit ca exista exista persoane minunate care ma vor bine si va multumesc ptr asta,apoi am considerat ca am o datorie fata de voi,aceea de a nu va dezamagi,de a nu ma dedulci.Atita timp cit va scriu sa stiti ca nu am dorinta de a bea imi iau si angajamentul de a va anunta daca am sa cad in pacat(ceea ce nu cred ca se va intimpla vreodata),mi sau pus in fata pahare de tot felul,ia macar o gura,mi sa spus si eu am refuzat plictisit deja de aceste rugaminti.Va rog sa ma corectati daca scriu vorbe care ar afecta negativ anumite persoane poate ca nu imi dau seama,am scris odata;sa eviti strada care ocoleste circiuma,gresit,sa ocoleasca ce o vrea dar sa nu mai bea,mai explicit...Trebuie sa plec.Pe mai tirziu.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Salut NICU !
"Cred ca am devenit dependent de acest minunat forum."

Nicu ,daca este dependenta de forum este una pozitiva care ajuta si atunci nu ai de ce sa iti faci griji.
Te face sa te simti bine pe forum vei gasi intodeuna cineva care sa iti raspunda asa ca nu ezita sa scri aici imediat ce simti nevoia.Aici nu esti judecat pentru ,opinii sfaturi .Ce care crede ca il ajuta va lua aminte la ce ai scris si va aplica la el daca se potrivesc sugestiile tale .

Sa ne citim numai de bine !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Draga prietene ,Nicu !


Se incheie incheie acest an si vreau sa itiurez sa ai puterea sa iti pastrezi abstinenta continua si sa aduci numai bucurii celor care ii iubesti .
Cele rele sa se spele ,
Cele bune sa se adune.
Iti dedic si prietenilor de pe acest forum acesta poezie scrisa de un anonim:

ITI MULTUMESC PRIETEN DRAG
Ma gandesc la tine
Prieten drag
Simt ca ne cunoastem
De-o vesnicie
De-o data cu timpul
Ne stim tristetea
Ne simtim lacrimile
Ne doare suferinta
Sufletelor noastre
Caci am trecut
Prin lucruri asemanatoare
Cunoastem ce-i durerea
Cunoastem ce-i iubirea
Cunoastem ce-i tristetea
Cunoastem ce-i fericirea
Cunoastem ce-i un zambet
Cunoastem bucuria
Cunoastem ce-i o lacrima
Cunoastem cat de mult
Poate durea un cuvant
Cunoastem ce inseamna
Sa ai sentimente
Iti multumesc
Ca mai ajutat mereu
Ca esti alaturi de mine
Iti multumesc
Ca ma lasi sa te ajut
Atunci cand ai nevoie
Macar de o vorba buna
Iti multumesc ca
Existi, prieten drag

URARE

La Multi Ani cu bucurie!
Casa, casa sa va fie/
Masa, masa sa ramaie/
Iar in jurul ei sa vie/
Oameni buni, de omenie/
Care sa-ti aduca veselie, ganduri bune, cumpatate si urari de sanatate/
Zile multe si prospere/
De la Dumnezeu putere, sa le invingi pe cele rele!

LA ANUL SI LA MULTI ANI !!!!

Cu respect ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de proco »

LA MULTI ANI! In anul in care "am intrat", sa ai parte de cat mai putini "cocostarci" pe drumurile tarii noastre si "VERDE" pe autostrazile din "tarile civilizate"! :lol: Cum este posibil ca de la Viena la Milano, sa cuplezi volanul pe "pilot automat", sa "tragi un pui de somn" si sa te trezesti in curtea lui EXIDE? :lol: In urmatorii 20 de "ani lumina", vom avea si noi asa ceva! :lol: Ai grija de tine cu "pocnitorile" de la centurile oraselor!! :lol: :lol:

Cu respect, PROCO!
Scrie răspuns