021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

stil de viata...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: stil de viata...

Mesaj de ilyuta »

Buna Miutza si cu bucurie te salut si eu. :hug:
Sunt alaturi de tine si-ti inteleg nostalgia pentru puiul tau dar ia gideste-te cit de bucuroasa este ea acum si ce face si o sa -ti mai treaca. 😉
Ma bucur ca esti bine si echilibrata si apropos de remarca ta, intr-adevar incerc sa lucrez si eu la echilibru si ce profesori mai buni pot avea decit VOI? :zambetoi: Fur ce mi se potriveste de la fiecare. :jos-palaria:
Te imbratisez cu mult drag si te pup.
iliuta :hug:

Work-Life-Balance.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de freedom »

Hello, hello ! Ce mai face domnitza Mia ?
:hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

Neatza free :) azi am prima intalnire la Aliat. o astept cu nerabdare si revin sa va povestesc!

ilyuta, asa e :) ii e tare bine acolo si ma bucur pentru ea, desi e tare zgarcita cu vestile..

va imbratisez, o zi minunata!

cu drag, Mia
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de freedom »

E super ! Ma bucur pentru tine.
Iti raspund in limba draga noua, cu o tzar de Shakespeariana:

No, ashe da ! No amu...go !

:hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de Relus »

Cum anume ar putea o persona sa-si lase vointa si viața in grija unei Puteri Superioare ei insasi? Nu e necesar decat un inceput, oricat de mic ar fi. In minutul in care punem cheia bunavointei in lacat, acesta se deschide imediat. Apoi, usa incepe sa se deschida, chiar daca doar putin; cu timpul, vom descoperi ca oricand o putem deschide mai larg. Vointa proprie poate tranti si inchide din nou usa. Dar usa poate fi redeschisa intotdeauna, mereu si mereu daca este necesar, atata timp cat folosim cheia bunavointei. Mi-am reafirmat eu decizia de a-mi lasa viata si vointa in grija lui Dumnezeu, asa cum il inteleg eu?

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa-mi reafirm decizia de a-mi lasa viata si vointa in grija unei Puteri Superioare. Fie ca puterea credintei mele sa fie suficient de mare pentru a sti ca exista o putere mai mare decat mine. Fie ca eu sa ma folosesc de aceasta putere doar prin faptul ca am bunavointa de a „pasi umil cu Domnul meu”.


Ce sa-mi amintesc azi

Vointa proprie minus proprie egal vointa.
♥ Exista trei metode de a invata intelepciune
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

te pup Relus, sarumana de rugaciune. Cateodata ma gandesc, ca in ciuda faptului ca imi recunosc sincer neputinta in fara alcoolului, am niste tendinte auto-distructive.. si o sa lucrez la ele.

am fost ieri la prima sedinta la Aliat, sedinta de evaluare, incep deci terapia si sunt foarte bucuroasa si entuziasmata. Imi place muuult de Carla!! Voi face terapie individuala si ma lipesc si de grupul la care merg adrian si bradul :) abia astept!!

Cu drag, a voastra, Mia
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: stil de viata...

Mesaj de ilyuta »

Draga Miutza, profit ca ma pot fofila la calculator si vreau sa-ti spun ca nimic nu este nou sub soare si asemeni tie mi-am recunoscut de mult timp neputinta in fata alcoolului si totusi am continuat sa ma auto-distrug. :ranjet: Diferenta fata de acum este ca am inteles de pe acest forum, datorita prietenilor nostri, ce si cum trebuie sa nu mai fac si citind zilnic aici si calcind pe urmele celor care au reusit inaintea mea, ma tin si eu catinel, catinel de cird. :cuminte:
Iti doresc sa aplici ceea ce crezi ca este benefic pentru tine s-ti admir ATITUDINEA sincera, ingredient de baza in abstinenta. :cuminte:
Te imbratisez cu mult drag si te pup.
iliuta :hug:

10491180_845717228772544_8238945735807157246_n.png
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de HOPE »

Mia scrie:te pup Relus, sarumana de rugaciune. Cateodata ma gandesc, ca in ciuda faptului ca imi recunosc sincer neputinta in fara alcoolului, am niste tendinte auto-distructive.. si o sa lucrez la ele.

am fost ieri la prima sedinta la Aliat, sedinta de evaluare, incep deci terapia si sunt foarte bucuroasa si entuziasmata. Imi place muuult de Carla!! Voi face terapie individuala si ma lipesc si de grupul la care merg adrian si bradul :) abia astept!!

Cu drag, a voastra, Mia


Mia, ma bucur mult ca vei face terapie cu Carla, este cu adevarat un terapeut bun, dar si o femeie de isprava. Am avut placerea s-o cunosc si eu. Iar daca mergi si la grup, cu atat mai bine.
Sa-ti ajute Dumnezeu si sa-ti calauzeasca pasii catre o abstinenta cat mai senina! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de Mihai »

Bună Mia ,

Ma bucur ca ai început terapia la Aliat , terapia individuală , ajută mult in procesul de recuperare. Iar dacă participi și la grup e super

La terapie am descoperit ca tendințele mele auto distructive erau auto pedepse ce mi le aplicam singur deoarece ajunsesem sa ma urăsc mult . Mergând zilnic din greșeală in greșeală consideram ca trebuie sa ma auto distrug pentru ca oricum nu sunt bun de nimic
Încă ma mai surprind făcând asta !

Toate cele bune iti doresc :hug:
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de Relus »

Insista scumpa mea,orice metoda pe care ti o vei permite,pe care o vei face te va ajuta enorm.
Doreste ti cu tot sufletul o stare de bine,abstinenta este metoda care iti va aduce linistea sufleteasca.
Ne ai cunoscut,ai vazut ca se poate,stii destule variante,ai destui oamenii care iti vor binele,profita de toate aceste semne date de cel de sus.
Oricand ,sunt aici,ma poti cauta,voi fi alaturi de tine.
Scrie răspuns