021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Acum chiar bine v-am regasit dragii mei forumisti! Sunt bine si nici astazi nu am baut!
Am fost plecat in concediu alaturi de cei dragi. Am fost cateva zile la marea noastra draga si scumpa si apoi am trecut si pe la prietenii bulgari. A fost o experienta frumoasa.
Am vizitat in bulgaria una din statiuni si apoi in ziua in una din zile am fost la Balcic unde am vizitat Castelul Reginei Maria si gradinile din zona.
Am avut o saptamana linistita in care alaturi de sotie si copii am petrecut clipe minunate. Ce sa va zic, chiar daca fetele au crescut :ras: :ras: , abia asteapta sa ajunga in apa marii cu tata. Ce urmeaza dupa aia :ras: , e ceva de nedescris. Distractie, bucurie si tot asa.
Este frumoasa viata asta traita in abstinenta, la inceput nu este usor dar pe parcurs merita orice efort.
Sa aveti abstinenta frumoasa si sa va bucurati de ea!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Buna

Mesaj de sa1548 »

Ma bucur ca te-ai simtit bine draga prietene !!!

Alin
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: Buna

Mesaj de daria »

Ma bucur enorm pentru tine ca ai asa zile minunate! Si ca le oferi fetelor si sotiei momente unice.
Cu drag
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna

Mesaj de Relus »

:smecher: eu înțeleg ca lumea pleacă in concedii :rolleyes: dar se mai si întorc pe la casele lor.
Ce faceți voi dragi prieteni, gata concediul-"bateriile sunt încărcate " pentru un nou început"?
Sunt convinsă ca ești/sunteți bine ,dar am trecut sa te salut ,
cu drag :hug:
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc frate Asido :hug:
O duminica frumoasa iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
dorulet
Senior
Senior
Mesaje: 167
Membru din: 05 Apr 2014, 22:11
Zile de abstinență: 14,04,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de dorulet »

:hug: :hug: :hug: :hug: :hug:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna

Mesaj de Relus »

:hug:
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Robin Williams a murit. Soţia actorului, Susan Schneider, a declarat: "Inima mi-e frântă. În numele familiei lui Robin, cerem să ni se respecte viaţa privată în această perioadă de durere profundă. Aşa cum a rămas în memoria tuturor, sperăm că nu decesul său va fi elementul central, ci nenumăratele momente de bucurie şi râsetele oferite milioanelor" de oameni.

Potrivit purtătorului de cuvânt al starului, actorul suferea de depresie. De asemenea, la începutul lunii iulie, Robin Williams, care a luptat în trecut cu dependenţa de alcool şi de droguri, s-a internat într-o clinică din din Minnesota (SUA), pentru a lua parte la un program de prevenire a dependenţei de alcool.

Potrivit unui comunicat dat atunci publicităţii de actor, Robin Williams nu mai băuse alcool din 2005, însă intenţiona să "îşi reînnoiască angajamentul" de a continua programul de abstinenţă. Potrivit site-ului tmz.com, Robin Williams se înscrisese în programul The Lodge, pe care centrul de reabilitare îl descrie ca "un proiect în 12 paşi care poate forma şi transforma fiecare aspect al vieţii". Actorul urma să petreacă în acest centru câteva săptămâni.

Robin Williams a murit. Actorul american nu a încercat niciodată să îşi ascundă problemele provocate de consumul de alcool şi de droguri, dar, după o perioadă de abstinenţă ce a durat 20 de ani, Robin Williams a recidivat în 2005, în timpul filmărilor pentru lungmetrajul "Marele alb". Cu toate acestea, Williams s-a internat ulterior într-o clinică specializată şi nu a mai consumat alcool de atunci.

"Într-o zi, am intrat într-un magazin şi am văzut o sticlă mică de Jack Daniel's. Apoi am auzit o voce (...) care îmi şoptea la ureche: «Hei, ia doar o gură, doar una». Am băut şi apoi a fost o scurtă perioadă în care îmi spuneam «oh, sunt bine», dar lucrurile au scăpat de sub control atât de repede", a declarat Robin Williams publicaţiei Parade.


Robin Williams a devenit cunoscut datorită rolului din serialul de televiziune "Mork and Mindy" şi a câştigat un premiu Oscar pentru prestaţia din filmul "Good Will Hunting". Actorul a mai fost nominalizat de trei ori la premiile Academiei de film americane, pentru rolurile din filmele "Bună dimineaţa, Vietnam", "Cercul poeţilor dispăruţi" şi "Regele pescar". Recent, Robin Williams a jucat în sitcomul "The Crazy Ones", de pe postul CBS, rolul lui Simon Roberts, excentricul director al unei agenţii de publicitate, dar serialul a fost anulat de producători numai după un sezon.

Robin Williams a murit. Robin Williams, un actor de comedie genial, de o intensitate aproape maniacală, este unul dintre puţinii artişti americani care au reuşit să aibă succes atât în televiziune, cât şi în circuitul show-urilor de stand-up comedy şi în producţiile hollywoodiene.

Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna

Mesaj de freedom »

De dimineata de cand am citit stirea, am un sentiment de inexplicabila tristete. Pentru mine, Robin Williams a fost mai mult decat un chip si-un talent in niste filme, el a fost un om-lectie si mi-e greu sa vad ca desi in viata a jucat cat mai corect posibil, boala l-a doborat in final. Boala de adictie este o boala progresiva care evolueaza si in abstinenta, chiar daca mai lent, insa de oprit ea nu se opreste niciodata din ceea ce are de facut, iar cei cu abstinenta de peste 10-15 ani pot sa confirme. Eu sunt contrariata cand vad dependenti care nu fac nimic pentru ei insisi si spera in mod usuratic ca para abstinentei senine le va ateriza pe limba. Nu-i asa. Apoi mai vad si abstinenti cu oarecare vechime, dar care sunt absolut codependenti in relatia cu noii-veniti si nici asa nu e bine. In fine, emit si eu pareri, ca sa-mi neg starea de teama si tristete cauzata de moartea minunatului actor dependent si de ostenelile personale, motiv pentru care am sa las jobul si forumul, am sa ma retrag cu mine cateva minute si am sa me resetez puternic, fiindca ziua e abia la inceput, iar eu am nevoie de energie pan' diseara si nu pot sa cad lata la ora 10 si apoi sa-mi plang de mila pana ce rasare luna si ma pun la somn :confuz: .
No ashe ! Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe Robin Williams, iar noua sa ne dea in continuare ale vietii valuri, asa cum considera ca ni se cuvine fiecaruia. Thanks DD :rolleyes: !
:hug: Free

Asidoche, bun o fo' tortul doamnei?
Da' ciresica de pe el, ti-a dat-o tie sau te-a lasat intre bombonici? 😉
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Inca o data mi-am dat seama cat de periculoasa este boala de adictie si am inteles inca o data de ce toata viata trebuie sa tin in control aceasta boala. Nu am o clipa de neglijat sau de pierdut.
Ma gandesc ce-i lipsea acestui om d.p.d.v. material, nimic , ce-i lipsea d.p.d.v. spiritual , totul. Sinuciderea e cel mai mare grad de lasitate si cu asta am incheiat tot.
Noi mergem mai departe pe drumul nostru si avem grija de noi!
Relus sunt bine , multumesc mult de cuvinte si atentie.
Forumul inca ma ajuta dar ma implic mult mai mult in a ajuta pe cei care vor. Tin legatura cu unii de pe forum atat cat imi face bine , in rest caut sa-mi ingrijesc boala , casa, familia.

Free, tortul a fost foarte bun , dar a avut grija "bombonica" (simona) sa-mi puna vreo 3 felii de portocale pe tort cam uscate :ras: :ras: :ras: , noroc ca in final mi-a explicat ca sunt caramelizate :ras: :ras:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns