021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt o mama alcoolica?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

In sfarsit mi-am facut curaj sa scriu.Buna seara eu sunt Emilia si asta seara citind ce a scris acel copil de mama sa oare asa s-au simtit si copii mei cand m-au vazut prima data ca beau?
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Relus »

Te poți amagi?copilasii tai sunt mari?orice copil simte cand mama sau tata sunt bolnavi,dar cand sunt mărisori si cand mama sau tata miros a alcool cu siguranță in capusorul lor apare o întrebare"oare este băut",apoi trece timpul ei cresc,afla despre aceasta cumplita boala si sunt nefericiți ca au așa părinți,dar spre bucuria noastră așa cum suntem,ei copii noștri ne iubesc si ne doresc recuperarea. Toată nefericirea lor se poate transforma intr-o zi,in cea mai fericita zi,parintele se poate recupera,trebuie doar sa si dorească.S untem aici oameni recuperati,pentru ca ne am recunoscut Neputința in fata alcoolului si ne am asigurat ca putem fi Ajutați-l dacă vrem. Bine ai venit si felicitări pentru curaj,rămâi alături de noi. Cu drag.
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de sa1548 »

Draga Emilia,

Depinde cat de des si cat de mult bei ! Poate ne dai mai multe detalii Facand micul pas de a pune intrebarea asta ... ai dat dovada de curajul de a te intreba daca nu cumva ai probleme ... si asta denota faptul ca vrei sa te indrepti spre vindecare (in caz ca ai probleme) !

Ramai alaturi de noi,
Cu drag,
Alin
admin 1
Administratorul site-ului
Mesaje: 5
Membru din: 26 Iun 2014, 13:25

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de admin 1 »

Bine ai venit Emilia !
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de catatl »

Emilia esti binevenita printre noi!Curaj!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de freedom »

Bine ai venit printre noi, draga Emilia.
Ma bucur intotdeauna cand se inscrie o femeie aici si ma simt apropiata si solidara cu tine.
Iti doresc sa gasesti calea spre tine, spre sanatate si seninatate si in masura in care consideri ca ti-e de folos sa-ti clarifici starea ta, aici poti sa pui orice fel de intrebari si vei gasi intelegere si apreciere.
Cu drag, Free :hug:

(cel mai simplu ar fi daca ai scrie aici in ce oras locuiesti, ca sa-ti poata spune forumistii ce posibilitati de evaluare, terapie, recuperare ai la tine in zona)
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

Multumesc ptr urarile de bun venit si sunt din Bucuresti.Cat despre baut am zile 2-3 cand nu beau nimic am zile cand gasesc orice pretext sa beau ceva.Este o stare ce nu o pot exprima.Eu zic ca ma pot "ascunde"bine cand beau.Oare copii mei au simtit vreodata ca eram bine dispusa?Pana acum nici unul dintre ei nu a spus nimic ( am o fata si un baiat ) nici chiar sotul meu.Dar cu el scap mai usor este mai mult plecat cu serviciul.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de dani »

Bine ai venit Emilia!
Stii cum ii cu ascunsul...de multe ori credem noi ca ne ascundem perfect...cand colo toata lumea din jurul nostru stie ca Houston are o problema.
In Bucuresti ai multe posibilitati de terapie...dar lasa ca vorbim de ele mai incolo...nu te iau tare sa nu te sperii...
Felicitari pentru cele trei zile de abstinenta...poate ar trebui sa vorbim putin despre ce e aia sevraj si ce te poate ajuta la inceput.
O seara cu pace si liniste
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de HOPE »

Dani, sa nu te recunosc, parac-ai fi Mos Craciun. :ras:

Emilia, eu nu ma bucur ca se ingroasa randul alcoolicelor, insa e foarte bine ca ai avut curaj sa constientizezi problema si sa ceri ajutor.
Eu sunt din Bucuresti ca si tine, daca vrei sa afli ce m-a ajutat pe mine si-ti pot fi de ajutor in vreun fel imi poti scrie pe adresa de e-mail [...].

Toate bune si sa auzim de bine!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Relus »

Atunci cand venim pentru prima data la Program, cea mai obisnuita forma a autocompatimirii incepe cu „Saracul de mine! De ce eu nu reusesc sa beau la fel ca ceilalti? De ce mi se intampla mie?” Daca acestei atitudini i se ingaduie sa persiste, ea devine o invitatie catre mizeria in care eram inainte de a veni la Program. Atunci cand stam o vreme in preajma grupului, descoperim ca nu suntem doar noi asa; suntem implicati in relatii cu oameni, din toate categoriile vietii, care sunt exact in aceeasi barca ca si mine. Imi pierd eu interesul fata de familiara si confortabila „cutie a milei”?

Rugaciunea de azi

Atunci cand auto-compatimirea ma blocheaza, fie ca eu sa-mi ridic fruntea si sa merg mai departe. Cu voia Domnului, auto-compatimirea dispare in lumina problemelor impartasite de ceilalti membri. Fie ca eu sa am prieteni suficient de onesti care sa ma confrunte daca vad ca imi sap din nou drum catre vechea mea oala a milei.

Ce sa-mi amintesc azi

Transforma preocuparea de sine in preocupare.
Scrie răspuns