021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de freedom »

Am trecut sa te salut. Multumesc pentru ceea ce impartasesti cu noi,
atat de simplu, onest si senin.
:hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc mult prieteni Relus , Cyrano ,Cata si Free .
O seara buna va doresc si Domane ajuta ! :hug:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Relus »

Vointa de a evolua este Esența întregii dezvoltări spirituale.
Cand am observat cât de dornica eram sa cred ca într-adevăr viata mea are rost,abia atunci am putut sa încep a lucra Pașii.
Acum,cand încep cu "sunt dispusă....",folosesc cheia care îmi deschide ușa spre acțiune,corectitudine si receptivitate fata de Puterea Superioara care veghează asupra vieții mele.
:zambetoi: : :hug: :hug:
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc Relus si chiar sunt mari diferente intre cuvinte care desi ar putea sa para sa aiba acelasi sens , diferenta sta in umilinta cred "eu mi-as dori "fata de "eu vreau !",diferenta dintre dorinta si cerinta .

Astazi am avut o searqa foarte frumoasa , unde cand am venit de la munca iar am gasit baiatul in casa si la televizor si iar incepeam sa ma infurii ca mai bine ar tine baiatul la Scoala de Vara decat in casa in vacanta .
Dar mi-am dat seama ca tine de mine sa schimb si am decis sa ma ridic din confortul meu din pat si de la citit si sa petrec o ora in parc cu baiatul . Si din una s-au facut trei , ca m-au vizitat intai prietenul de la Biserica , apoi o suriora buna cu prietenul din Firenze si apoi si prietenul Marian (de care v-am mai povestit cu care lucram in constructii ) . Si am mancat un soi de mere mici dar f gustoase din parc, apoi baiatul si-a gasit amici cu bicicletele , apoi la un suc intr-un bar , o inghetata si totul a fost de f bun simt si cu bucurie sa am atatia prieteni in jur .
Inainte ? Ma imbatam sa incerc sa fiu estrovers , dar intr-un mod de-a dreptul agresiv , incercam sa fiu altul si sa recit un rol opus decat cel care eram .
Doamne ajuta , noapte buna si va multumesc tuturor pentru abstinenta mea!
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Ma numesc colea

Mesaj de ilyuta »

Ciao,Colisor amore mio :rosu:si ti-a transmis Almisor draga mea ca te pup si eu? :zambetoi:
Caro picollo fratello, ce frumoase trairi si asemeni tie, ma enervam si eu de fel de fel de situatii si bineinteles ca totdeauna altcineva era avinovatul 😉 :ranjet: , spre deosebire de acum , cind incerc sa gasesc solutii si sa detensionez momentul.Asa cum spuneam in trecut, este ca si cum ridic capacul de pe o oala in fierbere si presiunea iese afara.
Cu drag vad tabloul imaginar cu tine si mititelul tau, intii la televizorsi apoi fericiti in parc, inconjurati de prieteni.
Meriti tot ce este mai bun in lumea asta, frate Collisor si ma bucur ca si pentru mine de tot ceea ce traiesti si ai. :cuminte:
Ti baccio, ti abraccio e ti amo si desigutr pe mititelul tau! :zambetoi:
Your big bro'
iliuta :hug:

10481430_471912096245590_6528958719983800380_n.jpg
Nume anterior: ilyuta
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Ma numesc colea

Mesaj de sica0723 »

Salutare!!!
US 24 h
Avatar utilizator
dorulet
Senior
Senior
Mesaje: 167
Membru din: 05 Apr 2014, 22:11
Zile de abstinență: 14,04,2014
Contact:

Re: Ma numesc colea

Mesaj de dorulet »

:hug: :hug: :hug:
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de HOPE »

Am uitat sa-ti multumesc tie draga Colea, pentru cuvintele atat de inspirate si echilibrul dobandit in abstinenta, exemplu pentru noi toti! Te imbratisez cu drag! :hug:
Fa Rai din ce ai!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc mult prieteni ca mi-ati scris .
Iluta , ma tot gandesc cand citesc la voi (tine si Dani ) ca tare as mai lua o bataie de la voi la tenis cu piciorul :lol: .Chiar mi-a placut sa joc .Noi mai jucam si patratica , unde eram 4 jucatori intr-un patrat impartit in patru si fiecare cu patratica lui dar se putea juca si in echipa pe diagonala (parca :rolleyes: )

Sica frate , ma bucur ca mai dai cate un semn de viata , ca esti bine in privinta bolii noastre comune .
Te imbratisez si iti urez bune 24 de ore ! 😉 :hug:

Dorulet , chiar am vrut sa iti scriu si eu sa te rog sa ne mai spui de tine pe unde ajungi in drumul tau , adica sa fim tot impreuna .

Hope , iti multumesc mult . :hug:
Toate de fapt sunt idei si principii luate si adunate laolalta si nimic descoperit de mine sunt un mod frumos de a trai daca reusim sa le punem in practica . Sa pun ,,Principiile mai presus de personalitate " , mai ales ca a mea este una de persoana bolnava .

O seara buna va doresc si fug la somn ca maine la 5 in picioare .
Azi am discutat la grup despre frica . Este o carticica la noi care se numeste ,, Meglio di Bill " , as pune din ea text daca o gasesc in Romana ca sunt foarte bune .
Bune 24 de ore tuturora va doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

O meditatie care mi-a placut mult si m-a inseninat dintr-o data citind-o :rolleyes:
Sursa este :
http://www.noiinsine.ro/index.php/en/me ... /meditatia
Meditatia zilei

Uitându-ma în urma, îmi dau seama de cât de mult mi-am petrecut viata preocupându-ma de greselile altora. În mod sigur aveam o satisfactie personala, dar, de abia acum vad cât de subtil si de pervers devenise acest proces. Dupa ce toate au fost spuse si facute, preocupându-ma de defectele altora avea efectul ce îmi permitea si ramân confortabil, inconstient de propriile mele defecte. Mai îndrept eu degetul la ceilalti, auto-am?gindu-m? s? trec cu vederea propriile defecte?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa vad ca preocuparea fata de defectele altora este un adevarat ecran de fum, care ma împiedica sa ma uit cu atentie la propria persoana, dar si umflându-mi ego-ul în cadere. Fie ca eu sa-mi verific „de ce-urile” învinovatirilor.

Ce sa-mi amintesc azi
Învinovatirea înseamna a te juca."

O seaara buna prieteni !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns