021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt o mama alcoolica?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de almaM »

Emilia mă bucur că scrii! Astăzi mai către seară, chiar m-am gândit la tine în mod special.
Te îmbrățișez și îți doresc un sfârșit de săptămână reușit!
Cu drag,
Alma
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

a.jpg
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

Nici azi nu am baut dar am niste dureri de cap de simt ca i-mi plesneste.Tot timpul i-mi este sete -cand beau apa plata cand beau foarte multa apa acidulata- si tot as mai bea.Si cel mai cel sunt foarte nervoasa-este normal asta si cat mai dureaza?
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de asido1973 »

Draga Emilia aceste stari sunt foarte normale . Ai un sevraj mai prelungit dar este nromal.
Apa este foarte buna asa ca poti sa bei linistita.
Depinde de la om la om dar sa stii ca prima luna este cea mai grea si aceste stari se repeta. Incet , incet vor trece. Pot sa-ti spun ca la mine starile de liniste au venit undeva dupa 6 luni.
Important ca in aceste momente sa mergi undeva la un grup de terapie sau de suport.
Cu drag, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de sa1548 »

Draga Emilia,

Este foarte normal ce patesti tu. Cel mai important in aceste momente este sa nu-ti pierzi cumpatul ... sa incerci sa te linistesti si sa te gandesti ca vei scapa de aceste stari. Eu si dupa 5 luni mai patesc chestii destea, dar sunt mult mai rare ... poate cam odata pe luna. Incearca sa te rogi cat mai mult la D-zeu sa-ti dea putere sa treci peste aceste stari, vorbeste cu oameni in care ai incredere, posteaza pe forum, participa la sedinte de terapie daca ai posibilitatea ... si totul va fi bine !

Cu drag,
Alin
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de ilyuta »

Buna Emilia si prietenii dinantea mea au dreptate si sa stii ca la rindul meu, ii puneam obsesiv aceleasi intrebari zilnic la telefon, lui Old TRUDOR :jos-palaria: , care de fiecare data ma linistea si-mi dadea raspunsuri ca sa ma incurajeze. :zambetoi:
Nu uita ca organismul nostru a fost abuzat mult timp inainte iar acum nu-i mai place ca nu-i mai dai "otrava". :ranjet:
Eu mi-am facut si analize la medicul meu si totul era ok si in timp simptomele au disoparut ceea ce-ti doresc si pentru tine.
Multa sanatate, iti doresc cu drag.
iliuta :hug:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de HOPE »

Iliuta, conteaza mult continutul acelor incurajari. :hug:

Emilia ai sa te confrunti si cu sevrajul psihic, ca practic de-acolo pleaca tot. Nu te descuraja pastreaza-ti drumul drept in abstinenta si umple-ti timpul citind lectura de specialitate ca sa intelegi.
"Viata fara bautura.", "Diavolul din pahar.", poti viziona filme cu tema despre alcoolism si alcoolici.Mesaje motivationale.
http://drumuricatretine.wordpress.com/
http://hrisostomfilipescu.wordpress.com/about/
Inceputul e greu, dar pe masura ce vei capata incredere ca poti trai si fara, devine mai usor. Si nu te lasa inselata ca tu nu esti "asa"! Noi toti credem la un moment dat asta si este gresit. Dependenta asta cauta portite sa poata intra la loc. Depinde cat de slabi sau puternici ne gaseste. :hug:
Fa Rai din ce ai!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de ilyuta »

Emilia, are dreptate Hopisor(helloo :hug: ) si conteaza enorm incurajarile mai ales ca vin de la prieteni care au trecut prin aceleasi situatii.
Si pentru ca nu-ti plac tratamentele cu apa, uite , singurul medicament pe care-l iau eu dimineata, este aspirina de 81mg inainte de cafea(cu suc natural , nu cu apa :lol: )Ia sa vezi ca iti va trece capul si hai sa te fac sa zimbesti. :surprins:
La analiza ta cu paharul de apa dimineata, pai ce calcule sa-mi mai fac eu , care daca aveam numai 4 beri in casa nu ma mai apucam de baut... :lol: :ranjet: Trebuiau sa fie mai multe. :ranjet:
O zi frumoasa in continuare si multa sanatate iti doresc cu drag.
iliuta :hug:
index.jpg
Nume anterior: ilyuta
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bravo pentru saptamana de abstinenta , esti pe drumul bun ! :hug:
Si eu am avut la inceput cateva betii uscate , la mine parca veneau periodic undeva la 3 luni .Dar cu fiecare reusita ,
abstineta se intareste
si pofta de a bea se ....scade :rosu:
O zi buna iti doresc draga Emilia si zi dupa zi impreuna reusim , cu voia lui Dumnezeu .
Colea , alcoolic
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de HOPE »

Ei, deci avem aniversari!Sa curga....apa si urarile! La cat mai multe, Emilia! Tine-o tot asa, Doamne ajua! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns