021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de sorel »

Multumesc celor ce mi-ati trecut pragul casei cu o vorba de duh si un gand bun! :zambetoi:

Cine se roagă lui Dumnezeu de dimineață e mai fericit și mai liniștit tot restul zilei.

Când te scoli dimineața din somn, gândește-te că Dumnezeu îți dă ziua pe care n-ai fi putut să ți-o dai singur și pune deoparte prima oră sau măcar un sfert de oră din ziua ce ți s-a dat și adu-o drept jertfă lui Dumnezeu într-o rugăciune de mulțumire și de cerere bună. Cu cât vei face mai cu osârdie acest lucru cu atât mai mult vei sfinți ziua, cu atât mai puternic te vei îngrădi în fața ispitelor pe care le întâmpini în decursul zilei Tot așa, când mergi către somn, gândește-te că Dumnezeu îți dă odihnă de ostenelile tale. Consacră lui Dumnezeu o curată și smerită rugăciune. Buna ei mireasmă îți va apropia pe îngerul tău spre paza ta. Rugăciunea de dimineață pentru om este întocmai ca roua de dimineață pe plante. Cine se roagă lui Dumnezeu de dimineață, cu o cuvenită luare aminte, e mai fericit și mai liniștit tot restul zilei aceleia. Mintea se ocupă toată ziua cu ceea ce o preocupă de dimineață, ca o piatră de moară, care macină în restul zilei grâu sau neghină. Să ne străduim să punem întotdeauna de dimineață grâu pentru ca vrăjmașul să nu toarne neghină. Să petrecem ziua ce începe în așa fel încât ea să ne poată duce către ziua veșnică, iar nu către noaptea veșnică.
Din pr. Arsenie Boca, Mari duhovnici români despre rugăciune, Editura Eikon 2005, p. 230

O zi minunata cu abstinenta senina si o saptamana binecuvantata! :hug:
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de almaM »

Sorele bine ai venit din concediu! Iti multumesc pentru postarile tale, datatoare de liniste si tihna sufleteasca!
Am scris aici la tine deoarece, vreau sa-ti spun astazi, in mod special ca iti doresc toate cele bune!
Te imbratisez cu drag! :hug:
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de almaM »

Multumesc Sorel pentru postare! Imi pare rau ca nu am reusit sa ne auzim ieri.Am inceput serviciul mai devreme decat as fi vrut. Speram sa stau macar trei saptamani linistita. ieri mi-am inchis telefonul vreo trei ore, ca am avut o sedinta si nu stiu de ce nu-mi apare, cine ma suna, in timpul in care il tin inchis. Daca vedeam apel de la tine te sunam eu inapoi. Chiar m-am gandit la tine si la randul meu, am avut un impuls de moment sa te sun, dar nu stiam daca este momentul potrivit.
Te imbratisez cu drag si iti doresc o zi frumoasa! :hug:
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de ilyuta »

Buna frate Sorelus si postarile tale sunt sublime. :jos-palaria:
Cit de adevarata este cugetarea si asa gindesc si eu despre cei care se roaga dimineata iar eu am aceste trairi si revelatii tot timul si cind merg si la biserica mea. :cuminte: Nu poti sa nu fi bun si iertator cu toti cei din jurul tau , atunci cind te rogi , multumesti si asculti cuvintul Domnului. :cuminte: Exact cum a spus si parintele meu, "Biserica este o comuniune intre tine,Dumnezeu si ceilalti" altfel nu este completa sau este un pacat (daca esti numai cu Dumnezeu si nu si cu ceilati oameni).
O zi frumoasa iti doresc cu mult drag, frate Soelus si te imbratisez si te pup.
iliuta :hug:

thumb.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de sorel »

Multumesc Alma si Ilyuta pentru vorbele bune! :hug: Am inceput sa aprofundez limba engleza cu un program super interesant:"Duolingo".Totul este ca un joc!Si mie imi place sa ma joc! :lol: O zi binecuvantata sa aveti prieteni! :hug:
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de ilyuta »

Multumesc frumos, frate Sorelus pentru urare si in ceea ce priveste problema de perspicacitate, eu nu o stiiam deoarece n-aveam timp de astea in trecut, eu rezolvam "probleme" cu bautul. :lol: :ranjet: (sa am cit mai multa bautura, sa ma scund cit mai mult de lume ,sa nu miros a alcool,sa par a fi un om normal,etc :lol: :ranjet: )
O seara binecuvintata sa ai si tu , frate Sorelus si miine negresit, va iau si eu cu mine in gind la biserica mea. :zambetoi: :cuminte:
Te imbratisez cu mult drag si te pup.
iliuta :hug:

1902813_686534864762018_5456079557049203546_n.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de sorel »

Maine de dimineata plec in tabara cu un grup de copilasi la munte si ma intorc vineri seara cu ajutorul lui Dumnezeu.Acolo nu am acces la net,doar drumetii pe poteci de munte. :zambetoi: Eu sunt bine ceea ce va doresc si voua.O noapte linistita si o saptamana binecuvantata! :hug:
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de freedom »

sorel scrie:Maine de dimineata plec in tabara cu un grup de copilasi la munte si ma intorc vineri seara cu ajutorul lui Dumnezeu.Acolo nu am acces la net,doar drumetii pe poteci de munte. :zambetoi: Eu sunt bine ceea ce va doresc si voua.O noapte linistita si o saptamana binecuvantata! :hug:


Ce copilasi norocosi ! Sa aveti zile binecuvantate si sa va bucurati de toate darurile taberei.
:hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de sa1548 »

Doamne ajuta ... si eu plec vineri ... pentru weekend pe munte la niste drumetii :-) ... sper sa tina vremea cu noi !

Alin
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de sorel »

Multumesc Freedom!Ne-am intors cu bine si a fost minunat.Drum bun Alin!O seara binecuvantata! :hug:
Scrie răspuns