021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Recunostinta

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

:hug: Salutare,


nu vreau sa ma vait,dar sunt f f obosita!!Am avut niste situatii care m au dat peste cap,dar la care am primit ajutor maxim! :zambetoi:(cum le aseaza cineva...)! Astazi mai am de tras nitel(cateva ore),apoi....freeedom(te salut Free pe calea asta)!!!Schimbarile pe care le am facut in viata mea imi asigura linistea de care am nevoie si timpul de a ma bucura de familia mea draga!!!Am reinceput sa vad soarele,cerul,de fapt ce se intampla in jurul meu!! 😉
Va multumesc enorm pentru telefon si pentru cuvintele dragi si le intorc in egala masura!Fuuuug catre ...curte! :limba:
Pupici cu mare drag si imi sunteti dragi in acele poze...de pus in rama! :hug: :hug:
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de HOPE »

Amanarea este un alt instrument cu care lucreaza alcoolul. Iar amanarea luarii unor decizii clare, nu fac decat sa prelungeasca suferinta. :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de Relus »

Atat de multi dintre noi, cei din Program, am strabatut copilaria – dar si o parte buna a vietii de adult – fiind coplesiti de teribila povara numita timiditate. Ne era greu sa pasim in incaperi aglomerate, sa conversam chiar si cu prietenii nostri, sa avem un contact vizual cu ceilalti. Acestea sunt agoniile pe care le-am suferit! In Program am descoperit faptul ca timiditatea este doar o alta manifestarea a fricii noastre egocentriste, care este de fapt radacina tuturor defectelor noastre de caracter. Timiditatea, este de fapt frica a ceea ce ceilalti cred sau pot sa gandeasca despre noi. Spre linistea noastra, timiditatea ne paraseste treptat, odata ce incepem sa lucram programul si interactionam cu ceilalti. Sunt eu constient ca sunt bine, atata timp cat nu ma concentrez pe mine?

Rugaciunea de azi

Doamne, ajuta-ma sa fiu recunoscator pentru ca mi-am depasit timiditatea, dupa ani de retragere in fata oamenilor, rosindu-ma, spunand doar lucruri gresite sau pur si simplu tacand – dupa care retraiam agoniile si imaginandu-mi ceea ce ar fi trebuit sa spun sau sa fac. Fie ca eu sa cred ca a fost nevoie de o dependenta si de o multime de oameni grijulii sa ma convinga ca sunt ok – si ca si tu esti ok, la fel si ea/el sunt ok.

Ce sa-mi amintesc azi

O cura pentru timiditate este sa ne pese de ceilalti.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de HOPE »

Vrabiuto, mai da si tu c-o matura ceva pe aici, mai sterge praful.Te imbratisez cu drag! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

:zambetoi: :zambetoi: Gata,hai ca l am sters! :hug:
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Recunostinta

Mesaj de catatl »

:hug:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de Relus »

:hug:
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

Neata,

ca niciodata,imi este greu sa ...scriu.In ultima perioada,la mine toate au fost altfel decat eram obisnuita.Se pare ca tot ceea ce ti se intampla,participa la schimbarea ta...si nu numai.
Din pacate,la mine,familia a cam obosit si in loc sa simt o protectie,simt o povara a tot ceea ce a inseamnat alcoolul in viata mea.Daca in ultimele doua saptamani am gandit ca ar fi ok sa nu imi aduc aminte acum de toate tampeniile pe care le am facut,ei bine ,cineva mi le aduce aminte zi de zi ,ca sa rasuceasca cutitul in rana,probabil.Acum stau si ma gandesc,pana cand?
In fine,pana la urma,ce o fi o fi,eu abstinenta vreau s o pastrez cu orice pret.
O zi linistita.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de Relus »

Exact,asta merita sa faci.
Păstrează ti abstinenta,fa o sa fie de calitate,sa simți o viata senina si lasa timpul sa curgă așa normal cum trece el.
Abstinenta o vrei pentru tine,schimbările le vei face cu tine si pentru tine.
Tot ce se va întâmpla in viata ta este așa cum iti este scrie,de iti este scris sa ti fie bine așa va fi,de va trebui sa duci povara anilor in care ai greșit..... Va trebui sa duci aceea povara pana in ziua in care iti vei dori sa scapi de ea.
Totul depinde de tine si de cum iti doresti sa trăiești.
Întotdeauna am spus ca nu este ușor,pentru unii este ușor sa intri in abstinenta(cum a fost la mine,azi mi am dorit,m a ajutat Dumnezeu si azi am renunțat la băut)Pentru unii,si cei mai multi este destul de greu sa păstrezi abstinenta,sa o poti face de calitate(aceea creștere spirituala) dar oricum viata este frumoas si mult diferită de cea in care beam.
Totul va fi bine,nu trebuie dacat sa speri si sa aștepți,Dumnezeu face minuni.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de HOPE »

Alexuto fata buna, trebuie sa te gandesti ca, la fel ca si tine, au suferit mult.Fii intelegatoare si rabdatoare, bunavointa, rabdarea si increderea, te va pastra abstinenta.Nu lasa nimic sa te abata de la drumul tau! Imi place mult hotararea ta! :hug:
Peseu: daca tot ai facut curat, dai si tu o cafea? :zambet:
Fa Rai din ce ai!
Încuiat