021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

buna tuturor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

buna tuturor

Mesaj de simona »

sotul meu este alcoolic,acum jumatate de an a inceput sa frecventeze grupul aa,dar deocamdata nu s a produs nici o schimbare,a citit diverse carti despre alcoolism,eu l am sprijinit ,dar cu toate acestea el continua sa consume alcool in exces o data pe saptamana.Nu mai stiu ce altceva sa mai fac ca sa progreseze.ajutati ma va rog.ne iubim si vrem sa trecem impreuna prin aceasta boala.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna tuturor

Mesaj de asido1973 »

Buna Simona , sa-ti convingi sotul , si el sa fie convins ca are o problema! A mers la AA , in ultima instanta , trimis de tine , a fost htararea lui?
Doar ce discutam astazi pe caeasta tema , vrem rezultate repede . Tu nu poti face nimic , el este singr care se poate ajuta!
Alta varianta , daca aveti posibilitatea , in Bucuresti si Targoviste sunt doua centre de tratament , gratuit , unde gasesti , psihiatru , psiholog , grupuri de terapie , accesul acolo este gratuiut. Puteti incerca si aceasta varianta! Daca va intereseaza , am sa va dau date de contact .
Eu , am peste 2 ani de abstinenta , si am reusit , fara a avea acces la un grup AA , dar am vrut , si nu mi-a mai placut sa beau!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: buna tuturor

Mesaj de simona »

NU MA ASTEPTAM SA PRIMESC UN RASPUNS ATAT DE REPEDE ITI MULTUMESC SI AI DREPTATE A MERS LA GRUP PENTRU CA EU L AM INFORMAT SI PENTRU CA EU I AM CERUT O .DAR DACA NU O FACEAM NU CONSTIENTIZA CA ARE O PROBLEMA,DAR CUM IL FAC SA SI DOREASCA EL PENTRU EL CI NU PENTRU MINE?
AS FI RECUNOSCATOARE DACA MI ATI DA DATELE DE CONTACT A CELOR DOUA CENTRE,DESI SPER SA NU AJUNGEM TOCMAI ACOLO.O SA L CONVING SA SCRIE SI EL POATE COMUNICAND CU VOI O SA I FACA BINE SI O SA L AJUTE.MULTUMESC ENORM PENTRU MESAJ.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna tuturor

Mesaj de asido1973 »

Daca ai acces mai greu la Bucuresti sau Targovite , atunci , te rog sa stai pe acest forum cand ai timp . Sunt persoane care au mers la AA , si au reusit , si ei la randul lor iti vor putea da foarte multe sfaturi , o sa gasesti aici pe tudor , mai nou ovidiu.
Deci asa cum spuneam , el trebuie sa constientizeze ca are o boala , trimis de altii , nu va rezolva mare lucru . Aici pe forum , sunt si doua sotii , care l-a randul lor , au vrut sa-si ajute sotul .
Pentru inceput , eu cred ca ai nimerit unde trebuie , si vei primi ajutorul potrivit.
Mai jos , ai datele de la cele doua centre :
Bucuresti
Centrul ALIAT din Bucuresti se afla in zona Unirii, la doar 4 minute de mers de Unirea Shoping Center, intr-o zona linistita si retrasa.
Str.Constantin F.Robescu nr.4 Sector 3, Bucuresti
Tel/Fax: 021.334.84.06 Mobil: 0727.880.447
secretariat@aliatong.ro

Targoviste
Centrul ALIAT din Targoviste se afla in Cladirea City Center aflata langa Colegiul Medicilor, strada Nicolae Radian nr.3A.
Str.Nicolae Radian nr.3A, et.1, Targoviste, Judetul Dambovita
Tel/Fax: 0245.210.064
tgv@aliatong.ro
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: buna tuturor

Mesaj de tudor »

Buna ziua Simona !

Numele meu este Tudor si sint alcoolic abstinent .

Alcoolismul este o boala autoideclarativa.ESTE O BOALA CRONICA ,PROGRESIVA ,PSIHICA SI SPIRITUALA SI IN FINAL LETALA DACA NU SE INCETEAZA BAUTUL. Doctorii il clasifica ca etilism cronic si trateaza alcoolismul partea fizica ,psihologic o fac cei ce se ocupa de asa ceva insa spiritual o face AA-ul si grupurile de suport din centrele afiliate diferitelor biserici.

Recuperarea din alcoolism se face CU PARTICIPAREA PACIENTULUI .ca sa il poti determina pe sotul tau sa inceteze bautul trebuie sa intelegi cu ce te confrunti .Atita timp cit el neaga este greu sa faci asta dar nu imposibil.
Pentru CODEPENDENTI cu esti tu sint grupuri de AL-anon unde inveti cum sa te comporti fata de alcoolic si cum te poti ajuta si tu .Alcoolismul este boala de familie !
Direct poti alege sa mergi la centele ALIAT .Adresele sint mai sus sau sa participi la sedintel al-anon insa pentru asta este necesar sa accesezi un site de acest gen si sa afli adrese si numar de telefon . In Bucuresti functioneaza cu succes un grup pentru codependenti .

Este esential sa intelegi cu ce te confrunti si numai invatind si din experienta altora poti afla lucruri care nu le citesti in teorie dar le aflii inilnindu-te cu cei ce au experienta .

Te rog sa ma crezi ca sotia pina nu a inteles cu ce se confrunta nu m-a putut determina sa intru in abstinenta.

Mult mai multe poti afla accesind link-ul urmator: http://alanoniasi.xhost.ro/ghidul-pentru-familie.html.

Sa va ajute DUMNEZEU !


Cu respect ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: buna tuturor

Mesaj de simona »

Buna.Sunt Cristi sotul lu Simona.Sunt alcoolic.Cu toate ca ,cred ,ca stiu totul despre problema mea,se pare ca mai am multe de invatat.Am vrut de ceva timp sa intru pe forum,dar nu am avut curaj,nu stiu de ce .Voi a ti avut recaderi?Daca da,cum a ti reusit?Azi e Duminica si merg la biserica.De aceea nu am timp sa scriu acum mai multe despre mine,dar in curand o voi face.Merg la biserica ca sa discut cu preotul,despre problema mea si cum as putea sa ma apropii mai mult de Dumnezeu.Voi ce credeti despre asta?
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: buna tuturor

Mesaj de simona »

Buna.multumesc pentru raspunsuri si pentru ca ne sunteti alaturi.ne ajuta foarte mult comunicarea cu voi.Sotul meu v a scris ,mai cu retinere dar e un inceput.se straduieste si vrea si face tot ce se poate si tot ce afla in aceasta privinta.este ravasit nu este sigur de multe lucruri nu mai stie ce i adevarat sau nu,dar sper sa se regaseasca incercand sa aiba mai multa credinta.din tot ce am citit ,asta este singura cale de vindecare.Nu am mai incercat aceasta cale,daca nu reusim sa mergem pe aceasta cale nu stim ce am mai putea incerca.Ultima solutie ar fi internarea si o lasam ca pe o ultima solutie pentru ca suntem ca m sceptici in privinta rezultatului.Credem ca alcoolismul este o boala a sufletului si numai un preot o poate vindeca ,ci nu un medic.Sotul meu este constient ca alcoolul este mai puternic decat el si nu l poate controla,de aceea s a decis sa si lase vointa in mainile lui Dumnezeu,sa decida el pentru el.Vrea sa se vindece ajutati l va rog.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: buna tuturor

Mesaj de Relus »

Buna dimineata!
Crisi primul pas l-ai facu ,ai reusi sa consienizezi ca ai o problema cu alcoolul.Cred si sper ca iti doresti mai mult decat sotia ta,.sa intri in abstinenta.
A merge la biserica este un lucru foarte bun,dar trebuie sa ai incredere si sa sti sa te rogi la Dumnezeu,
Fa ti timp si curaj si citeste toae postarile noastre,gandul tau nu trebuie sa fie daca am recazut multi dintre noi,tu trebuie sa vezi ca noi ne continuam absinenta cu multa incredere si cu o motivatie (fiecare isi alege ce vrea).
Citeste si cauta sa intelegi ca este o boala care trebuie tratata,aceasta boala a noastra nu se vindeca niciodata ,Noi suntem alcoolici,noi trebuie sa stam departe de prima inghititura de alcool.Sa nu iti faci sperante ca dupa o lunga abstinenta vei putea sa bei ca un om normal,imi pare rau daca te supar,dar daca te hotarasti sa intri in abstinenta te rog ia-ti adio pentru totdeauna de la acest parsiv "prieten".
Nu este usor de loc,cateva zile,poate luni,vor fi momente grele dar,cu voia lui Dumnezeu cu dorinta puternica de a trece ,vei reusi.Nu exista nici un medicament mai puternic decat vointa si Dumnezeu.
Bucura-te ca ai sotia de partea ta,fa tot posibilul pentru a scapa de sub robia alcoolului.
De multe ori poate vom fi duri in exprimare si in sugestii,acest fapt sa nu te determine sa o faci pe suparatul,noi suntem aici pentru a ne ajuta ajutand pe altii.
Incearca dragul meu ,se merita,exemple de reusita ai destule.Ma bucur enorm ca ai intrat pe acest forum,mergi linistit la slujba si vei vedea ca Dumnezeu va face ceea ce este bine pentru voi.Doamne ajuta.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna tuturor

Mesaj de asido1973 »

"Da este prima incercare, in care am reusit sa reusesc sa nu mai beau atata timp ! Am avut prima data probleme mari din cauza alcoolului in mai 2008 , atubci am fost prima data internat , pentru prima data am aflat ce e un sevraj si am luat contactul cu un spital de psihiatrie . De atunci , am tot incercat sa fac ceva , dar la maxim 2 luni ajungeam iar la sevraj . In total pana in septembrie 2009 , am trecut prin vreo 8 sevraje , 2 prin spital si restul acasa . In toata aceasta perioada , dupa ce trecea sevrajul , stateam fara sa beau vreo luna maxim , apoi ce incercam in mintea mea sa beau controlat cica ... dar ce control !!!??? ca totul se sfarsea si mai rau . Au inceput sa se strice relatiile cu sotia si copii , relatiile de afaceri si multe altele . Asa am ajuns ca pe 22 sep.2009 , sa iau hotararea sa nu mai beau deloc , nici un miros , nici o gustare si mai ales nici un baut controlat . Pentru mine personal ,bautul controlat , este o mare tampenie . Am realizat ca am o boala , si stiu ca v-a trebui sa ma lupt cu ea , ca sunt un alcoolic , dar vreau sa devin din alcoolic dependent , un alcoolic abstinent si sa raman asa ! Partea buna e , ca nu mi-am pierdut familia ! a ramas langa mine , am pierdut in afaceri cam vreo 6 miliarde vechi , dar familia a ramas langa mine si ma sustine enorm. Am 2 fetite , una de 11 si una de 10 ani !Ce e important , ca ma simt acum foarte bine , ca problema banilor pierduti , acum gandesc ca eu i-am pierdut , dar tot eu i-am facut ! Asa ca daca voi fi bine , adica voi ramane un alcoolic abstinent , am sansa sa fac mult mai mult de-atat . Apo ce e cel mai important , ca atat sotia cat si copii , isi doresc sa fiu doar eu , cel dinainte , atat !"

Acest mesaj il scriam in urma cu 2 ani si ceva ! Atunci am luat hotararea sa devin un alcoolic abstinent! Pentru noi alta cale nu mai este , nu ne mai putem juca cu nimic! Multumesc lui Dumnezeu , ca astazi sunt un om liber. Dependenta, am adus-o eu singur in viata mea , ca mi-a placut al dracului de mult sa beau. Imi placea tare! Pana nu am inteles , ca tot eu sunt cel care va trebui sa renunt la aceasta placere , nu am reusit sa fac nimic. Nu preotul , nu Biserica , nimeni , nu te ajuta sa scapi de alcool , doar tu! E hatararea ta si doar a ta! Daca inti intr-un garaj , nu devii masina , daca intri in grajd nu devii un animal , daca intri in Biserica , nu devii un sfant. Trebuie sa intri in sufletul tau , sa-l analizezi , si sa iei o hotarare , aceea de a nu mai bea , iar din acel moment , Biserica , munca in garaj, munca poate la grajd , vor fi o parte din activitatile care te vor mentine abstinent. Faptul ca ai fost la un grup , inseamna ca stii multe! Sunt sigur ca acolo , ai de la cine sa inveti , dar tu inca nu vrei , inca mai ai de pierdut si-ti mai place sa bei! In aceasta boala avem 2 cai. Calea spre abstinenta definitiva , sau ramanem in betii , dar nu stim pentru cat timp. Multumeste-i lui Dumnezeu ca astazi esti in viata, ca poti merge la Biserica , si nu mai sta pe ganduri , stii destule , treci la treaba. Cu mult respect , asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: buna tuturor

Mesaj de staval »

Buna sa va fie inima, Simona si Cristi!

Ma bucur ca ati ajuns aici. Cei mai multi NU recunosc ca sunt bolnavi, Nu recunosc ca sunt alcoolici, iar ce e mai grav- sotiile NU stiu ca viata langa un alcoolic le imbolnaveste grav si pe ele. Deci, Simona si Cristi, aici pe forum veti gasi amandoi exemple de oameni care au cautat calea vindecarii si au reusit.
Simona, felicitari ca ai reusit sa-l faci pe Cristi sa se inscrie pe site, daca tine legatura cu alcoolicii abstinenti de aici, are de la cine invata cum sa se fereasca de primul pahar. Tu NU poti face nimic pentru vindecarea lui, poti in schimb sa faci multe pentru tine! Mai intai accepta ca esti codependenta, ca tu , fara sa vrei asta, ai intretinut boala lui Cristi incercand sa-l determini sa nu mai bea. L-ai certat, l-ai oblojit cat i-a fost rau, l-ai iubit si l-ai amenintat ca-l lasi...Nu te-ai tinut de cuvant in amenintari, ai mintit pentru el ca e bolnav, cand de fapt era beat, ai ascuns in fata alor tai adevarul evident pentru multi...ai sperat ca se va tine de cuvant cand promitea ca nu mai bea,te-ai trezit diminetile rugandu-te ca azi sa nu mai bea. De unde stiu? Am trait acelasi scenariu 30 de ani. Nu s-a oprit decat cand a ajuns la fundul sacului...poti citi detaliile la topicul meu, "sotie de alcoolic". Urmareste si citeste link-urile date de oamenii de aici, sunt adevarati profesionisti, sa stii! Impaca-te cu situatia, Simona! El e alcoolic, iar tu NU ai nicio vina, chiar daca uneori te acuza ca bea din cauza ta. El cauta motive sa bea si va bea oricum. Fii calma si nu-l mai cicali, i-ai aratat calea...mai departe lasa-l sa ia singur taurul de coarne. E lupta lui, nu a ta. Tu sa-i fii alaturi acum cand constientizeaza ca are o problema...Curaj, draga mea!
Cristi, te-am lasat la urma pentru ca eu nu sunt alcoolica, sunt sotie de alcoolic, am devenit codependenta ca si sotia ta in urma convietuirii cu un alcoolic pe care l-am iubit si l-am urat din cauza bolii lui. Sa stii ca alcoolicul bea, iar pe langa el sufera toti: parinti, soti, copii...Copiii adulti ai alcoolicilor m-au ingrozit cu traumele pe care le-au dezvoltat datorita alcoolismului parintilor. Sotiile traiesc cu frica, cu rusine, cu groaza betiile sotilor. Nu stiu cum te comportai tu, dar stiu ca viata langa un alcoolic e mizerabila! Norocul tau e ca ai constientizat ca ai o problema! Asta e primul pas spre vindecare. Daca poti sa nu bei azi, esti pe drumul cel bun. Asta e calea, Cristi: AZI NU BEAU! In fiecare dimineata te rogi pentru asta si in fiecare seara multumesti lui Dumnezeu ca ai reusit sa nu bei azi. E usor si greu, e rai si iad, e razboi si pace in lupta asta! Esti norocos ca ai sotia alaturi, altii s-au trezit dupa ce au pierdut tot...
Succes, dragii mei!
Scrie răspuns