021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

stil de viata...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: stil de viata...

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Mia ,
Impreuna este mai usor in aceasta boala , imi aduc aminte cum eram ,sau vazand la altii lucruri frumoase cum as putea deveni impartasim si punem in comun , cum spunea sponsorul meu din grup :,, cei mai cu vechime expierenza , cai mai noi entuziasmul " .
Astept vesti . :hug:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de Mihai »

Mulțumesc pentru susținerea ta , mi a facut plăcere sa te văd parte din grupul AA .
Sper ca ti a plăcut , ești un om deosebit si meriți tot ce e mai bun pentru tine ...sora mea :)))
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

am revenit sa va urez un an nou fericit, cu impliniri de toate felurile si mai ales fara alcool!!!

cu mult drag,

Mia
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de Mihai »

Bună Mia ,

Eugen spune ca habar nu avem cât de mult ajutam prin faptul ca scriem pe forum . Ne subestimam, sunt mulți cititori din umbră ce caută ajutor .
Fără sa vreau a fi pompos, cred ca acest forum a salvat vieți si schimbat destine si asta e tot ce contează.
Si tu esti un exemplu de reușită .

PS . M ai pus pe gânduri astăzi :ras: :ras: ...Bine ca am înțeles eu greșit.

Cele bune!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

Asa e Mihai, imi aduc aminte cand eram si eu un cititor anonim in cautare de cat mai multe raspunsuri pe forum..Eu va citesc si din pacate nivelul de interactiune este mic pe forum. Sunt sigura ca fiecare ar dori ca feedback-ul la postari sa fie mai mare, altfel intradevar pare ca vorbesti putin sigur :zambetoi: E bine insa sa ne aducem aminte din cand in cand de cei care citesc forumul..Pana la urma toti am inceput asa :rolleyes:

Iti multumesc ca mi-ai "trezit" subiectul, cine stie, poate se leaga..

te imbratisez si lasa bancurile cu...gagici :zambetoi:

Cu drag,

Mia
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de Mihai »

Mia scrie:Eu va citesc si din pacate nivelul de interactiune este mic pe forum. Sunt sigura ca fiecare ar dori ca feedback-ul la postari sa fie mai mare, altfel intradevar pare ca vorbesti putin sigur :zambetoi:
Mia, ai perfectă dreptate și cred ca mulți gândesc așa.
In plus ,forumul are un format învechit, ( cel puțin eu il știu de cinci ani așa ) .
In curând forumul se va reinventa intr un nou format, mai de actualitate ,mai palpabil .
Sa speram ca feedback-ul va crește simțitor odată cu schimbarea vechiului format. Uneori am vrea sa dăm feedback dar din obișnuință nu mai scriem nimic.

Noutatea, va aduce și feedback, poate ca vom scrie mai mult atunci.

O săptămână minunată iți doresc!
Cu drag :hug:
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de Mihai »

Apropo despre  ce discutam noi ...,

pe cât de repede se ajunge la dependenta pe atât de greu se iese din ea .
Uneori,  tratamentul poate dura câteva luni .
Sau alteori câțiva ani, 
 iar garanția ca tratamentul este încununat de succes nu există.

Ma bucur sa văd evoluția ta atât de frumoasă in abstinență, 
Și,

Imi surâde ideea de a te avea colegă la
psihologie,

Ne vedem in toamnă :)

:hug:
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

Mihai, neaparat sa mergem impreuna la inscriere!!

multumesc pentru cuvintele frumoase, tu scrii frumos, nu te opri. :jos-palaria:

ma bucur ca v-am vazut la revelion si astept urmatorul, cum zicea asido, la toamna :)

cu drag,
Mia
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

eu am venit sa va zic ca m-am lasat de tigari si mi-am adus aminte de iadul prin care am trecut cand am devenit abstinenta la bautura. Si atunci ca si acum stau sa ma gandesc cum saracul organism incearca sa traiasca fara otrava bagata pe gat atata timp.
dar nu e usor si am venit sa ma plang putin. m-a inspirat adierea de pe forum. va imbratisez cu drag,

Mia
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de styx »

Bună Mia!
Felicitări pt decizie! NU am venit decât să-ți spun că pentru mine cel mai nasol lucru când m-am lăsat de tigări, pe lângă că cerea organismul portia ( fumam cam un pachetpe zi) a fost că efectiv nu mai stiam ce să fac cu mainile acum ca nu mai aveam tigarea... au trecut 3 ani de atunci...
Trece si asta! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns