021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Boala de adictie si conștientizarea de sine

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de styx »

:jos-palaria: Doamna Free!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de Relus »

Cu mare drag te citesc"frumoasa si deșteapta free".
Mi ai lipsit in tot acest timp,mie mi sa părut chiar destul de mult(nu m am uitat in urma sa ti "contorizez" lipsa.
Ma bucur pentru faptul ca te simți bine.
Cat despre Truli,este bine pentru început sa înceapă ușor,doar lovindu se de"grinda" isi va învață singur lecția,pentru a si recunoaște neputința este nevoie de aceste lecții pe care le simte pe pielea lui.
Eu stiu ca tu ai un potențial mare,experiența in a relata multe situații de criza si de ieșire din ea,te rog alături de toți cei ce suntem aici ,hai sa încercam sa l orientam pe drumul bun.
Bănuiesc ,ca stii cat de Draga imi esti? :hug:
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de emilia »

Bine ai revenit printre noi si cat ai fost plecata-cu speranta ca vei revenii-am construit un mic coltisor de relaxare pentru tine si noi.Sper sa-ti placa si sa ne inviti cat mai des la un pahar de vorba. :hug:


acasa1.jpg



Iar cand se lasa seara ne retragem aici-avem si table NU mai jucam sah :ras: :ras: :ras:


seara.jpg
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de Relus »

Frumoasa primire,sunt convinsă ca se va și-ți confortabil Draga de ea.
O zi minunata fetelor.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

Vaaaai, ce mi-ati aromatizat cafeaua, fetelor-dragelor ! Eu stiu ca pe mine ma iubeste Didicu’, adica taticu’ DD :rolleyes: , dar cateodata chiar isi iese din tipare cand ma ia pe genunchi la cate-o smotoceala cu rasfat ca astazi. Dimineata m-am trezit veselioara , mi-am tras o fusta cu vedere la genunchi, mi-am prins parul intr-o dezordine studiat-rebela si ma distrez ca toata lumea observa. Maine imi pun alunita pe obraz, iar poimaine imi fac dreduri rasta pe par, precum jamaicanii…Atitudinea asta mi se trage oarecum si de la mesajul internetistic de ieri de la ND Walsh care-mi zicea:
In această zi din viața ta, cred că Dumnezeu vrea ca tu să știi ...
…că a venit vremea să-ți bucuri sufletul.
Când ai înnotat fără nimic pe tine ultima dată? Sau când ai cântat în duș? Sau când ai făcut baloane de săpun? Sau ai ținut în brațe un cățeluș? Sau ai pupat un bebeluș? Sau ai făcut dragoste toată după-amiaza de duminică?
Sau când te-ai rugat încetișor, nu din nevoie ci din dragoste? A trecut ceva timp? Atunci grăbește-te. Fă asta. Grăbește-te. Asta e viața care trece pe lângă tine…
Cu dragoste, Neal Donald Walsch

Adevaru-I ca n-a trecut niciun timp, fiindca de-astea fac tot timpul, plus multe alte dulcegarii, dar mi-a fost util sa ma traga si Nelu Walsh de maneca, fiindca tot de cei 12 pasi imi aminteste si de traitul constient al zilei de astazi…
Apoi tot ieri am mai gasit asta si nu vreau sa detaliez ce semnificatie are pentru mine, dar data fiind turnura pe care a luat-o viata mea, pot sa spun ca e un mesaj important si semnificativ pentru mine:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

Tat un soi de Gandhi cu schimbarea care incepe de la sine, dar mai pe corazon... :zambetoi:

Emilia :hug: , iti multumesc frumos pentru cadou si sa stii ca ambele imagini mi-au mers la suflet in mod foarte pozitiv. Prima imi aminteste de o cupola cu flori care ne-a fost cadru pentru o poza mie si lui Old Tudor, in iunie 2012 cand s-a ocupat de mine o zi intreaga cat am stat in Bucuresti in asteptarea unui pasaroi metalic care m-a zburatacit la Madrid. Iar a doua imagine imi evoca o bucurie mai recenta, cand am stat asta vara la un astfel de foc la o pensiune in munte si pana noaptea tarziu ne-au cantat chitarile, am ras si ne-am distrat superbissim. Asa ca m-ai nimerit si-ti multumesc, ba chiar te rog sa-ti pastrezi obiceiul…
Relus, draga ochisori albastrei :hug: , sigur ca mi-e confortabil. Cat despre modelul descris de Turly, eu am spus doar ca m-a inspirat si mi-am amintit de mine in vremea cand cautam ajutor in toate partile: forum, AA si programul SF Dimitrie Basarabov. Cum isi va gestioneaza el sau altcineva recuperarea, asta nu pot eu sa stiu, dar ma bucur sa vad ca incercati sa va intalniti tu cu Turly si papusica mea draga Larissa :zambetoi: , pe care am intalnit-o la tine acasa si mi s-a lipit de suflet cu tot cu discreta si gingasa ei suferinta.
No acestea fiind zise, ma intorc la trebile scarbiciului :ras: . Eu imi propusesem sa scriu aici exclusiv despre boala, fiindca viata mea personala, familia mea sau trairile mele nu mai doresc sa fie subiect de dicutie generator de picanterii de culise, insa pana la urma si atitudinea vorbeste despre evolutie, iar eu in clipa asta, singura care conteaza cu-adevarat, ma simt fericita si iubita de Dumnezeu si de oameni, ceea ce imi da incredere, siguranta, confort emotional si o mare dorinta de a darui la randul meu, ceea ce si fac si cu cat transmit mai mult, cu atat primesc mai din belsug. Faina-i viata asta !
Cu drag, Friiihihi. :zambetoi:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de ilyuta »

Like!(fb) :ras: :ras: :ras:

Esti irezistibila , frumoasa si desteapta Free si uite cum ma bagi tu in pacat ! :lol: Imi strici ceea ce mi-am propus sa fac. :ras:
Ti pup cu mare drag. :jos-palaria:
iliuta :hug:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de HOPE »

Ilyuta, stii ca intot deauna se gaseste un motiv pentru a bea(scrie), asta-i boala. 😉 Chiar ma intrebam cand o sa recazi. :lol:
Fa Rai din ce ai!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de ilyuta »

:ras:
Ai mare dreptate Hopisor si am recazut de ieri, la Emilica si deja mi s-a facut un dor de voi... :rolleyes: Da' nu ma las, nu scriu si nu scriu :ras: De fapt incerc. :surprins:
Va pup pe toti cu mult drag si va citesc la fel ca intotdeauna. :jos-palaria:
iliuta :hug:

Ps Apropos, cea mai inofensiva recadere, este cea cu scrisul. :zambetoi:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de HOPE »

Te superi, nu te superi, eu ma bucur ca ai "recazut".Nu credeam ca voi afirma vreodata asta... :cuminte: :ras:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de HOPE »

HOPE scrie:Te superi, nu te superi, eu ma bucur ca ai "recazut".Nu credeam ca voi afirma vreodata asta... :cuminte: :ras:

Si eu te imbratisez cu drag si hai, baga-ti mintile in cap! :hug:

Scuze free pentru invadarea topicului! :jos-palaria:
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns