021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Azi am implinit 4 ani de abstinenta.

Aici puteti povesti reusitele voastre.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Azi am implinit 4 ani de abstinenta.

Mesaj de asido1973 »

Eu asa am fost tot timpul dar nu ai avut tu ochi si pentru mine... :lol:
Uite vezi , acum facem vizualizari la ovidiu , sper ca nu se supara pe noi. Gata, pentru binele forumului renunt la premiul de 2500 euro!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Azi am implinit 4 ani de abstinenta.

Mesaj de Ovidiu73 »

Eu mi-am propus sa renunt la mancarea nesanatoasa, semipreparate,chestii din astea.
Fiecare cu ce il doare :)
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Azi am implinit 4 ani de abstinenta.

Mesaj de staval »

Eu mi-am propus sa renunt la paine, sa reduc dulciurile (alta dependenta!)...
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Azi am implinit 4 ani de abstinenta.

Mesaj de asido1973 »

Salut ovidiu , asteptam sa mai intervii pe forum si sa ne mai scrii. Cu respect asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Azi am implinit 4 ani de abstinenta.

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare tuturor,

Multumesc de invitatie asido73 dar, deocamdata, aleg sa nu mai scriu.Acestea sunt ultimele randuri pe acest forum, cel putin pana cand nu se vor schimba "regulile".Nu ai dreptul moral sa stergi ceea ce scriu altii, atata vreme cat nu sunt folosite cuvinte urate, injuraturi etc, ci doar sunt expuse idei.
Faptul ca, tu alegi in mod arbitrar ce stergi ( ce nu iti convine, ce nu iti este confortabil ), ma face sa cred ca administratorul acestui forum a scapat haturile. Sau mai bine zis le-a incredintat cui nu trebuie.E optiunea lui asa cum, este si optiunea mea de a ma retrage din asa ceva.
Cand vad la tv o emisiune de o calitate indoielnica, am optiunea de a schimba canalul. Pe undeva e cam acelasi lucru.Acestea se vor un feed-back catre administratorul acestui forum pe care, il banuiesc de cele mai bune intentii. Il felicit inca o data pentru initiativa.Doamne ajuta la lucruri bune!

In ceea ce te priveste pe tine asido73, trebuie sa iti marturisesc ca imi starnesti un sentiment de compasiune. Polemizand cu tine ( cu adevarat inutil) , am avut senzatia unui copil care merge printr-o padure intunecoasa. Un copil caruia ii este frica si care, incearca sa isi faca singur curaj asa cum poate.
Vreau sa te asigur ca nu esti singur.Mi-ar place sa te tin de mana si sa te ajut sa iti depasesti teama.Cunosc teama aceasta, am vazut-o in ochii multor alcoolici.Cel mai usor de depasit este impreuna.Niciodata singur.Iti doresc sa reusesti sa poti stabili contacte reale cu alti alcoolici, sa poti privi in ochi un alt alcoolic si sa ii zambesti. Eu , cand nu mai stiu ce sa ii spun unui om ca sa il incurajez, il imbratisez.Am privilegiul asta. Iti doresc si tie sa il ai.

Va imbratisez pe toti cei de pe acest forum si va doresc o viata frumoasa. Doamne ajuta!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Azi am implinit 4 ani de abstinenta.

Mesaj de asido1973 »

Multumesc draga ovidiu , pentru promtitudinea de care dai dovada!
La alt raspuns nici nu ma asteptam de la tine , dar la fel ca si alexa , vorbsti in necunostinta de cauza. Eu nu am stersniciodata vreun mesaj al altcuiva fara rugamintea sau acordul acelei persoane, cu exceptia "domnului" tudor . La fel ca si mine tudor , avea caelasi drepturi de care se preleva din plin , modifica mesajele altora , le stergea, etc... Nu asta e problema , problema este cu totul alta. De maine sau poimaine , pot sa nu mai am nici un drept pe acest forum. Dar asa cum am spus , acest forum este liber si am sa scriu pe el oricand, si am sa polemizez oricand , este dreptul meu . Iar ca sa acuzi si tu ca cineva sterge mesaje , atunci , trebuie sa vii concret sa spui , da mi s-a sters acel mesaj. Eu unul nu am agasat oamenii in privat , asa cum a facut tudor , sa le cer numere de telefon , adrese mail , sa tin legatura cu ei , etc , si acum , sa ma retrag , vezi doamne , si sa ma folosesc de ei in privat , ca sa-mi scrie pe forum , si sa ma planga . Tudor a fost si este la faza asta, la fel de vinovat ca si mine, plus ca a adus la adresa mea acuze , ca , comunist , etc... AM mai spus si spun , nu sunt un om perfect , am multe greseli. In ce priveste abstinenta mea , am ales acest drum ( de unul singur, cum spui tu) , ma simt bine , si nu am de gand sa-l schimb sau sa ma schimb. Pe acest forum , mi-am mentinut abstinenta , si tot aici voi ramane , cat timp va functiona , indiferent de ce drepturi voi avea. Inca o data , am spus , ca , pacat ca vorbiti , doar ascultand varianta unuia , prin telefoane si mesaje private. o zi buna va doresc si eu , si eu unul ma simt foarte bine !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns