021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

la un pas de sfarsit

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de styx »

Bucuria Craciunului sa-ti scoata in cale Craciunita pe care o astepti de atat timp ! :hohoho: :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

Cand stai in ajunul Craciunului l. ga prieteni care te inteleg,simt la fel ca tine,rezoneaza cu tine simti magia sarbatorii.Cand imbratisezi un om cu 33 de ani de abstinenta si i simti seninatatea crezi cu tarie ca abstinenta e o binecuvantare.Asa ca......cu Dumnezeu inainte.
Acum prieteni e timpul sa va urez Craciun fericit si sarbatori linistite....Cu mult drag.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de lupica »

De Sfintele Sărbatori să deschidem ușa pentru oaspeți dragi, și inima pentru speranță, bucurie și lumină. Să fim mai buni și să privim înainte cu încredere, știind că dacă avem credință, drumul din fața noastră va fi presărat cu împliniri.
:bradut:
:hohoho: :bradut: :cadou:
:salutare:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de Alex-codep »

catatl scrie:Cand stai in ajunul Craciunului l. ga prieteni care te inteleg,simt la fel ca tine,rezoneaza cu tine simti magia sarbatorii.Cand imbratisezi un om cu 33 de ani de abstinenta si i simti seninatatea crezi cu tarie ca abstinenta e o binecuvantare.Asa ca......cu Dumnezeu inainte.
Acum prieteni e timpul sa va urez Craciun fericit si sarbatori linistite....Cu mult drag.


Multumim, Cata!Sarbatori frumoase, pline de lumina si caldura si tie! :zambet: :hug:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

Un an nou fericit prieteni! :hug:
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de styx »

:foc:
playWP 220.jpg
:impreuna:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de ilyuta »

An AN NOU fericit, cu multa sanate si impliniri, cmarad Cata!
La multi ani si sa fii abstinent, iti doresc cu drag! :hug: :impreuna: :lumanari: :cuminte:
Nume anterior: ilyuta
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

La multi ani prieteni!Un sfarsit de an bun ,cu o ultima zi superba!Un grup de sfarsit de an cu multi prieteni,foarte multi,stand langa doamna profa pe care anu asta am decis sa nu o mai supar,cu un discurs extraordinar al unui prieten deosebit care la cei 33 de ani de abstinenta e un monument de seninatate si cu un sentiment de liniste sufleteasca .Suntem o comunitate.... Suntem prieteni.....Suntem sprijin unii pentru altii.
Multimesc Domnului ca mi a deschis ochii la timp si mintea sa pot primi toate aceste daruri..
Un an nou mai bun prieteni sa aveti! :hug:
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

M am gandit mult in ultima vreme la o carte..Martin Eden.Prin prisma alcolismului autorului sfarsitul cartii m a obsedat.Am vazut asta ca pe un exemplu de lupta pentru un scop cu o mare problema.Lipsa credintei.A lucrului la apropierea de DD.Chiar daca rezultatele au fost bune,sufletul a murit.Apoi si ...Problema acceptarii puterii superioare ca motor in abstinenta mie,acum,imi pare esentiala.Si nu la nivel declarativ ci ca parte integranta din planul recuperarii.A nu bea nu mi mai este suficient.Am nevoie de un lucru care sa ma ajute sa ma curat de mizeria din mine,de ceva care sa mi indrume calea,sa mi ghideze actiunile.
Cautarea lui DD inlauntru meu poate fi uneori dificila.Pentru ca eu am adunat alte lucruri de a lungul timpului,am acceptat alte repere,am gasit,am crezut,alt exemplu de urmat.Si m am indepartata de El pentru ca nu stiam ca arecunoaste cu smerenie ca exista,e cheia spre salvare.Sunt lucruri pe care le invat acum,sovaielnic,dar cu deschidere sufleteasca pentru ca singurul drum bun este cel alaturi de El.Incep sa vad,incep sa simt.Incepe sa mi placa tovarasia Lui.Si chiar daca e mai greu uneori sa inaintez,ma rog.Nu zic ca ma loveste iluminarea divina si marea se despatre sa trec eu.Nu.Dar stiu ca nu sunt singur,si uneori,prin lucruri marunte,prin oameni,Imi arata ca e aici
Cred ca boala asta nenorocita poate fi invinsa.Acum stiu ca exista si o cale...Merg pe ea si nu s singur.
Accept ca viata mea e mai buna pentru ca invat sa l pun pe El capitanul navei mele.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de styx »

Salut Catalin, poate nu intamplator am postat acel link la texte folositoare , cred ca iti poate da un raspuns la intrebarile tale prietene, daca nu l-ai citit cumva inaintea mea. O seara buna si linistita!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns