021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara tuturor!

Aici puteti povesti experientele personale.
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Buna seara tuturor!

Mesaj de Vichy »

Numele meu conteaza mai putin,imi este foarte greu sa va scriu,dar cred ca asa e fiecare inceput,nu?Am 33 de ani,o familie frumoasa cu 2 baieti minunati,9 ani si respectiv 3 ani.Am inceput sa traiesc cu frica ca-i pot pierde datorita unor pahare de bere pe care le servesc cateva zile,cu control,apoi fac pauza destul de indelungataE f greu sa vb cu sotul despre asta,inainte de a avea copii pot spune ca serveam mau mult si chiar si tarie.Dupa lungi discutii,am realizat,sau mai bine zis am constientizat ca am probleme.M-a ajutat mult si prezenta copiilor,nu am vrut si nici nu vreau sa ma vada vreodata intr-o ipostaza mai "deocheata"sa-i zic asa,desi pana acum nu a fost cazul.In concluzie,beau undeva de cateva doze de bere,vreo 2 ,3 zile,dupa care ma potolesc o perioada buna,insa apoi ,din pacate,imi vine iar pofta de i bere!Si de la una,si a doua.....Mie greu,mie rusine,de cele mai multe ori mie rau cand termin "cura",dar tot nu ma potolesc.Sotul imi este alaturi,imi zice mereu ca ,desi nu consum mult,mie rau,imi fac rau cu mana mea,dar cum sa fac,ce sa fac????Nu lucrez,acasa stau in permanenta si ma ocum de tot ce e de partea mea,casa,masa,copiii,fara sa neglijez pe nimeni,nici macar in acele zile,dar as vrea sa nu mai am astfel de zile!Poate e la mijloc si plictiseala uneori,lipsa unei prietene cu care sa mai ies si eu....caut scuze,asa este???As dori ,daca vreti sa ma primiti in grupul vostru,si sper sa fie bine!Astept sfaturi,pareri de orice fel.Multumesc!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de styx »

Bine ai venit! :jos-palaria: Ar fi de dorit sa citesti pe aici (pe forum)ce mai zicem despre noi si poate sa treci pe la biblioteca, texte si materiale ajutatoare. O seara linistita! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Aici este un test sa iti confirme sau infirme daca ai sau nu probleme cu alcoolul , desi eu cred ca nimeni nu intra aici daca ar fi bautor social :
http://www.alcohelp.ro/ro/audit/
In rest te astept in grupul nostru in fiecare zi . :ingeras:
Bine ai venit Vichy !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de freedom »

Bine ai venit pe forum, draga Vichy. Iti doresc sa gasesti raspunsuri la intrebarile care te preocupa.
Daca si cat de adanca e relatia ta cu alcoolul, asta vei afla pe parcurs, oglindindu-te in povestile de viata ale celorlalte femei de pe forum, dar si aruncand o privire asupra familiei tale si a sotului, ca sa vezi daca ai dependenti in familie (nu neaparat la alcool). Recomandarea mea este sa dai aici pe forum macar un indiciu asupra orasului in care locuiesti, ca sa iti spunem careva ce posibilitati de informare si eventual de consiliere ai in imediata apropiere. E fain in virtual, dar adevarata autocunoastere si recuperare se face in realitate.
Eu iti doresc numai bine si liniste in suflet.
Freedom :zambetoi:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de berila »

Aceasta dependenta dupa cum ai spus si tu se datoreaza lipsei unei vieti sociale : comunicare , amicitie etc. Este mai mult asociata cu o forma a depresiei. Scopul este sa incerci sa faci si altceva : sa iesi mai mult , sa faci sport mai mult etc. , pentru ca depresiea care te prinde intr o stare statica tocmai asta face , te manipuleaza cu cateva doze de bere in cazul tau , pe cand daca realizezi incipientul si actionezi la timp prin miscare ea va disparea .
Nu vreau sa dau sfaturi , dar daca constientizezi motivul este foarte usor de comabtut.

Bafta
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de Vichy »

Va multumesc pt raspunsuri,e adevarat ca poate fi din plictiseala,nu vreau sa cred ca nu pot face altceva decat sa adun doze,insa e ceva care vine in minte si zice:hai una,cu un pic de sare! :dracusor: Si faza cu prietenii,i-am eliminat,din cauza intalnirilir pline de wischi ,vinuri etc.Am o singura prietena,dar ne vefem rar,o data pe saptamana poate,care nu e cu alcoolul.Despre oras,sunt din Suceava,insa din 2000 sunt in Spania.Nu cred ca pot face altceva decat sa comunic cu voi.Sincer,am cautat remedii naturiste,ceaiuri,orice,dar nu am gasit.La un singur magazin mi-a zis specialustul ca exista niste pastile,dar el nu vinde asa ceva pt ca sunt periculoase daca cumva "uiti"ca le-ai luat si bei. :rolleyes: Am citit despre alcolism,cred ca incet sunt in devenire,din mai multe motive:cel mai grav fiind bautele vazute in casa,tatal meu a murit de ciroza la ficat.Mama servea ocazional.Am 2 frati,unul bea cate i bere,celalalt era cu mult wischi,acum ceva ani,acum nu mai stiu,ca suntem departe.Am o sora care se pare ca e singura care nu are nici o legatura cu asta.Sotul meu e mandru,daca pot folisi cuvantul asta,ca nu mai am"prieteni",desi erau comuni,a renuntat si el la intalnirile cu ei,ca nu mai beau tarii,si ca am facut progrese limitand,sau chiar excluzand berea pe o perioada.Despre el,ce sa va zic,bea o bere,seara,ca orice muncitor care vine dupa o zi de munca pe santier.O,ce mult am vb,a,sa fiu sinera,aseara am baut 3 doze mici de bere fiind ziua lui de nume,Ioan.Acum imi beau cafeaua linistita,vb cu voi si ma simt bine,imi fac planuri pt mine si copii pt ziua de azi.Evit sa stau in casa,si berea pe care o cumpar pt sot,de obicei o cumpar seara,inainte de a ajunge acasa,sa nu ma tenteze sa cumpar mai mult.Deci,in concluzie mie frica,dar va multumesc pt ajutor si sper sa reusesc sa zic nu tentatiei,fie ea cat de mica. :foarte-amuzant:
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de HOPE »

Buna Vichy, la "tati ni-i greu", ca sa citez un clasic de pe-aici! Citeste pe-aici, Viata fara bautura, big book, le gasesti la biblioteca si o sa-ti fie mai usor. Ocupa-ti timpul cu altceva, iesi din rutina zilnica.Stai aproape de noi, nu neaparat ca vei avea vreun castig, dar sigur nimic de pierdut.
Toate bune iti doresc si sa ne citim de bine. :hug:
Fa Rai din ce ai!
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de Vichy »

Da,multumesc Hope,din potriva,cred ca voi avea de castigat citind blogul,cu siguranta de fapt.Azi am reusit sa citesc doar povestea lui Claudiu,fiinca e sambata si am copii acasa...deci timp liber deloc...poate diseara cand ei dorm sa va pot povesti ce am facut azi si sa zic:inca o zi fara alcool!Multumesc!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de ilyuta »

Buna Vichy si citindu-ti postarile , dupa parerea mea tu nu esti alcoolica dar invata din greselile noastre , ca sa nu inveti dintr-ale tale! :jos-palaria: Si eu am inceput cu o bere, doua si pe parcurs, m-amm antrenat... :ras: :ranjet: Aceasta boala, pentru ca de aici de pe forum am invatat si am inteles si eu ca este o boala, daca nu o tratezi la timp(ca orice boala, evolueaza in timp). : Si fara a dori sa contrazic clasicul de pe forum si fara a dori sa ma laud ci o fac doar pentru ca asta simt eu si vorbesc penru mine doar, mie unul imi este extrem de usor si nici vorba de a-mi fi greu sa fiu abstinent.GREU imi era sa fiu alcoolic! :ras: Este ceva care in timp este o stare naturala cu conditia sa intelegi ca niciodata nu trebuie sa uiti de unde ai plecat, lucru de care eu sunt constient plus ca mi-am resetat creierul ca pentru mine alcoolul este OTRAVA iar eu de buna voie si nesilit de nimeni refuz sa o mai beau, cum faceam inainte. :cuminte:
In ceea ce priveste prietenii, toti beau dar cu masura plus ca eu involuntar de dorinta mea, sunt linga alcool mereu dar n-am nici-o problema si-l RESPECT foarte mult deoarece am aflat in timp ca "este mult mai puternic, viclean si parsiv" decit mine si ma va invinge de la prima inghititura, drept pentru care am ales sa fim PARALELI, eu cu drumul meu, el cu drumul lui. :zambetoi: Inainte vreme, as fi mers si la Polul Nord ca sa ma ascund si sa fiu ferit :ras: dar "si acolo se putea gasi vre-un eschimos care sa ma serveasca cu vre-un whiskisor ca sa ma incalzesc" :ras:
Tu citeste pe forum si invata ceea ce este bun si potrivit pentru tine, eu alegind sa merg in urmele celor care au reusit inaintea mea, fara a incerca sa descopar eu metode noi deoarece de fiecare data am dat-o in bara,cind am incercat plus ca de unul singur mi-a fost IMPOSIBIL. :ranjet: Alcoolul loveste si distruge democratic in toti la fel, indiferent cine esti! :ranjet:
Mult succes in tot ceea ce alegi sa faci !

MULTUMESCC PRIETENI, pentru abstinenta mea! :cuminte: :zambetoi:
Cu stima! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de Vichy »

Buna dimineata!A trecut o zi fara nici o bere! :zambetoi: Azi sunt foarte vesela si increzatoare ca diseara voi multumi lui D-eu pt alta zi fara bere!Nu imi este rau,nu am absolut nimic,am o zi incarcata asa ca nu-mi ramane decat sa va multumesc ca existati si sa va urez o zi cat mai placuta fara alcool :joaca:
Scrie răspuns