021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Inceput sau nu

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Inceput sau nu

Mesaj de dani »

O zi minunata iti doresc Berila!Ce mai faci?
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Inceput sau nu

Mesaj de colica zis alcoolica »

De asta imi place foarte mult AA-ul , care spune ca
Singura cerinta pentru participare ca membru este dorinta de a inceta bautul.
In rest nu ar trebui sa ma intereze cum isi castiga fiecare painea , sau sfaturi despre inclinatii sexuale sau cum sa traiesti singur sau in cuplu , ce religie ai , etc.
Adica raman simpli si la un singur scop , cu umilinta de a accepta ca nu putem rezolva toate probleme ci ramane la a vedea problema care este destul de grava si importanta si anume alcoolismul.
Nimeni nu ma poate obliga sa fac intr-un anumit mod , dar carerarea batatorita este mai sigura , drumul pe care au mers alti prieteni si au reusit cu aceiasi boala ca a mea , ma face sa imi fie mai usor .
Bune 24 de ore Berila si astept sa imi mai spui despre tine . :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

Am inteles.Totusi, poate ca Paul nu a venit din alte motive, nu neaparat din asta.Oricum, probabil ai dreptate.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Inceput sau nu

Mesaj de colica zis alcoolica »

Scuza-ma Alex , nu am vrut sa te fac sa te simiti vinovata pentru absenta lui Paul , doi ,nu suntem aici in AA , dar pur si simplu am simtit sa spun ceea ce am gandit .
Sunt sigur ca intentiile tale sunt cele mai bune .
:ingeras:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

:wink: Nu ai pentru ce sa te scuzi.Stiu ca uneori exagerez cu sfaturile si ca iadul e pavat cu intentii bune..Oricum, sper ca Paul sa revina si sa fie altele motivele absentei lui.

Si nu ma simt vinovata, ca nu am pentru ce.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Inceput sau nu

Mesaj de berila »

neata ,

nu e nimeni vinovat pentru absenta mea , insa am realizat ca intram de foarte multe ori pe zi aici si sincer am vrut sa scap oarecum de un eventual simt dependent. Decembrie a trecut extrem de rapid ca de altfel cum a trecut si Ianuarie . Totul este bine si frumos .Inca mai am vise cand pun mana pe o bere si ma trezesc transpirat si realizez multumit ca e doar un vis , tigarile s-au dus si ele si pot spune ca nu mai am nici un fel de adictie in ceea ce priveste nicotina .M-am focusat in tot acest timp sa imi umplu orele zilei cat mai mult sa pot evita orice fel anturaj si pana acum a mers.Am intrat azi doar sa fac un scurt update si cu siguranta voi mai face dar pe perioade mai lungi de timp.

O zi buna
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

Am stiut ca vei reveni,si nu oricum, ci bine, dar am lasat timpul sa vorbeasca.Ma bucur pentru tine.Toate cele bune!

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Inceput sau nu

Mesaj de berila »

@alex190 mc mult
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

Chiar nu ai de ce sa imi multumesti.Abstinenta ta ti-o datorezi tie.Eu doar am recunoscut vointa pe care o ai si faptul ca stii sa o canalizezi.Insa din cate am inteles, adictia e un lucru foarte inselayor si niciodaya nu treebuie sa lasi garda jos."Batranii" forumului stiu mult mai multe despre toate astea, stai pe langa ei si pe langa forum, chiar daca vii mai rar.Sa auzim numai de bine!

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Inceput sau nu

Mesaj de lupica »

decat dependent de alcool...mai bine dependent de acest forum.
cu respect
:salutare:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns