021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Calul maro cu copite albe

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Calul maro cu copite albe

Mesaj de Ovidiu73 »

Dimineata, in timp ce ma pregateam de o noua zi , ascultam in fuga realitatea tv sa vad ce s-a mai intamplat prin tara, vremea, etc.Printre altele,au dat un reportaj despre gradul de degradare in care a ajuns hipodromul de la Ploiesti.Cateva chipuri vestejite de bautura isi exprimau indignarea despre “ astia care nu stiu decat sa darame” si ca “ pe vremuri, venea lumea buna din capitala la diverse concursuri”.Cativa cai plictisiti alergau pe pista , cativa spectatori in tribune.Printre spectatori un copilas de 4-5 anisori, bine infofolit si ochii ageri de dupa fular. Reporterul il intreaba ce face el acolo. Si copilul ii raspunde ca el ar vrea sa castige calul maro cu copite albe.
Nu mai era nimic de adaugat, ce trebuia spus fusese spus.

Sunt solidar cu copilul acela, si eu vreau sa castige calul maro.De dimineata ma chinuie un gand. Cand mi-am pierdut inocenta sau, cum de a fost posibil drumul de la copilul cu calul maro la toate cate au urmat?
Nu am nici o explicatie.Ma uit la fetita mea si incerc sa inteleg. E inca la varsta inocentei. Mi-ar place sa cred ca nu va face greselile mele.Stiu ca isi va face propriile ei greseli, asa merge viata.Dupa cate am facut, ma bucur ca inca traiesc, ca pot sa fiu alaturi de copilul meu.Ma bucur ca, uneori, mai vad cate un reportaj care ma face sa cad pe ganduri.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calul maro cu copite albe

Mesaj de tudor »

Salut OVIDIU !

Aveam vreo 10 ani cind bunicul meu a imprumutat un cal si plugul de la un om din comuna mea .Pentru ca nu avea cine sa il -ajute m-a pus pe mine sa il tin de dirlogi si sa conduc calul el,bunicul, tinand in acest timp coarnele plugului . Dupa ce am terminat de arat bunicul a umplut galeata de apa din care beam noi ,oamenii,si a pus-o la botul calului care a baut-o repede,insetat fiind .La intrebarea mea ca de ce i-a dat calului sa bea apa din galeata noastra bunicul mi-a spus ca un cal este mai curat decit majoritatea oamenilor.DE atunci iubesc si mai mult caii si nu odata ma relaxez
cu fotografiile pe care le pun pe desktop.
CAI pe " Plaiul Foii "Zarnesti ,Brasov .Foto. din concediu in primul an de abstinenta.
Din cind in cind mai visez cu inocenta unui copil .

Fotografia poate fi vizualizata dind clic si invirtind de rotita mouse-ului
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns