021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

UN CUVINT CATRE SOTII ALCOOLICILOR

Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

UN CUVINT CATRE SOTII ALCOOLICILOR

Mesaj de tudor »

Printre noi sint sotii, rude si prieteni ale caror probleme s-au rezolvat si altii care inca nu au gasit o solutie fericita. Noi vrem ca sotiile membre ale Alcoolicilor Anonimi sa se adreseze sotiilor celor care beau prea mult. Ceea ce ele vor spune se poate aplica la aproape oricare persoana legata prin rudenie sau afectiune de un alcoolic.

Ca sotii ale Alcoolicilor Anonimi vrem sa stii ca noi te intelegem cum probabil putini altii te pot intelege. Noi vrem sa analizam greseli pe care le-am facut in trecut. Vrem sa intelegi ca nici o situatie nu este prea dificila si nici o nefericire asa de mare ca sa nu fie invinsa.

Noi am calatorit fara indoiala un drum plin de hopuri. Am avut lungi intilniri cu mindria ranita, frustrarea, autocompatimirea, neintelegerea din partea altora si frica. Acestia nu-s companioni placuti. Am fost condusi la o simpatie exagerata ori la un sentiment amar. Unele dintre noi am virat de la o extrema la alta, sperind continuu ca intr-o buna zi cei pe care ii iubim vor deveni ei insisi asa cum au fost odata.

Loialitatea si dorinta ca sotii nostri sa-si mentina capetele sus si sa fie ca alti oameni au nascut tot felul de predictii. Noi am fost altruisiti si cu sacrificiu de sine. Noi am spus numeroase minciuni ca sa protejam mindria noastra si reputatia sotilor nostri. Ne-am rugat, am cersit, am avut rabdar. Am lovit vicios. Am dat bir cu fugitii. Am fost isterice. Am fost lovite de teroare. Am cautat simpatie. Am avut in retaliere afaceri de dragoste cu alti oameni.

Casele noastre au fost cimpuri de bataie mai ales seara. Dimineata ne sarutam si ne impacam. Prietenii nostri ne-au sfatuir sa ii parasim si am facut-o cu hotarire, numai sa ne reintoarcem in scurt timp sperind, totdeauna sperind. Barbatii nostri au jurat juraminte solemne ca au terminat cu bautura pentru totdeauna. Noi i-am crezut cind nimeni altul nu i-ar fi crezut. Apoi, dupa citeva zile, saptamini ori luni o noua betie exploziva.

Rareori aveam prieteni in case, niciodata stiind cind va aparea omul casei. Puteam sa facem numai putine reuniuni sociale. Ajunseseram sa traim aproape izolati. Cind eram invitati, sotii nostri trageau pe ascuns asa de multe pahare ca stricau totul. Daca, in schimb, nu beau nimic, autocompatimirea lor strica toata veselia.

Totdeauna aveam probleme financiare. Serviciile erau intotdeauna in pericol ori pierdute. Nici cu o masina blindata nu puteau aduce salariul acasa. Economiile se topeau ca zapada in iunie.

Uneori erau alte femei. Cita durere de inima aducea aceasta descoperire; cit de crud sa ti se spuna ca ele intelegeau oamenii nostri cum noi nu ii intelegem!

Cu cit colectorii de datorii, serifii, taximotoristii suparati, politistii, derbedeii, prietenii si chiar femeile pe care uneori le aduceau acasa – si totusi barbatii nostri ziceau ca nu sintem ospitaliere. "Plictisitoare, cicalitoare, stricatoare de petreceri", asa ne ziceau. A doua zi ei redeveneau ei insisi si noi ii iertam si incercam sa uitam.

Am incercat sa pastram dragostea copiilor pentru tatal lor. Noi le spuneam micutilor ca tatal lor este bolnav fara sa realizam cit de aproape de adevar eram. Bateau copii, dadeau cu picioarele in usi, spargeau vesela scumpa si rupeau clapele de la piane. In mijlocul acestor nebunii plecau de acasa amenintind ca va ramine cu cealalta femeie definitiv. In disperare ne imbatam si noi – sa intrecem toate betiile. Rezultatul neasteptat era ca barbatilor nostri parea sa le placa.

Probabil la acest punct am divortat si am luat copiii la casa tatalui si a mamei. Atunci eram criticati sever de parintii sotului pentru dezertare. De cele mai multe ori nu plecam. Stateam si stateam si stateam. In sfirsit cautam si noi de lucru in fata destitutiei ce ne infatisa pe noi si familiile noastre.

Am inceput sa cerem sfat medical cind betiile deveneau mai dese. Alarmantele simptome fizice si mintale, adincirea remuscarii, depresiunii si sentimentului de inferioritate ce se asterneau peste cei ce ne erau dragi – aceste lucruri ne infiorau si dezorientau. Ca animalele ce trag roata ce scoate apa, am tras cu rabdare ca sa cadem inapoi sfirsite de puteri dupa fiecare efort zadarnic de a atinge un pamint solid. Multe dintre noi am intrat in stagiul final cu ajungerea la aziluri, sanatorii, spitale si inchisori. Uneori erau tipete in delir si nebunie. Moartea era uneori foarte aproape.

In aceste conditii, natural, am facut si greseli. Unele dintre ele au iesit din cauza ignorantei alcoolismului. Uneori aveam presimtirea vaga ca aveam de-a face cu oameni bolnavi. Daca noi am fi inteles total natura bolii alcoolice, ne-am fi purtat diferit.

Cum puteau oameni care-si iubeau sotiile si copiii sa fie asa fara judecata, nesimtiti si cruzi? Aceste persoane nu erau capabile sa iubeasca, ne gindeam noi. Si in timp ce deveneam convinse de lipsa lor de afectiune, ne surprindeau cu prospere imbunatatiri atentii noi. Pentru un timp deveneau cei dulci de odiniara, numai ca sa sfarime in bucati inca odata noua structura a afectiunii. Intrebati de ce au inceput sa bea din nou, raspundeau cu scuze prostesti si fara scuze. Era asa de socant ca ti se rupea inima. Puteam noi sa gresim atit de mult in alegerea omului cu care ne-am casatorit? Cind beau deveneau straini. Uneori erau asa de inaccesibili ca parea ca un zid gros a fost construit in jurul lor.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UN CUVINT CATRE SOTII ALCOOLICILOR

Mesaj de tudor »

UN CUVINT CATRE SOTII


Cu putine exceptii, cartea noastra pina acum a vorbit despre barbati. Dar ceea ce am spus se aplica tot asa de mult si la femei. Activitatile noastre in numele femeilor care beau sint in crestere. Exista orice evidenta ca femeile isi recistiga sanatatea tot asa ca si barbatii daca incearca sugestiile nostre.

Pentru fiecare om care bea altii sint implicati – sotia care tremura de frica urmatoarei betii; mama si tatal care vad cum fiul lor se duce de ripa.

Printre noi sint sotii, rude si prieteni ale caror probleme s-au rezolvat si altii care inca nu au gasit o solutie fericita. Noi vrem ca sotiile membre ale Alcoolicilor Anonimi sa se adreseze sotiilor celor care beau prea mult. Ceea ce ele vor spune se poate aplica la aproape oricare persoana legata prin rudenie sau afectiune de un alcoolic.

Ca sotii ale Alcoolicilor Anonimi vrem sa stii ca noi te intelegem cum probabil putini altii te pot intelege. Noi vrem sa analizam greseli pe care le-am facut in trecut. Vrem sa intelegi ca nici o situatie nu este prea dificila si nici o nefericire asa de mare ca sa nu fie invinsa.

Noi am calatorit fara indoiala un drum plin de hopuri. Am avut lungi intilniri cu mindria ranita, frustrarea, autocompatimirea, neintelegerea din partea altora si frica. Acestia nu-s companioni placuti. Am fost condusi la o simpatie exagerata ori la un sentiment amar. Unele dintre noi am virat de la o extrema la alta, sperind continuu ca intr-o buna zi cei pe care ii iubim vor deveni ei insisi asa cum au fost odata.

Loialitatea si dorinta ca sotii nostri sa-si mentina capetele sus si sa fie ca alti oameni au nascut tot felul de predictii. Noi am fost altruisiti si cu sacrificiu de sine. Noi am spus numeroase minciuni ca sa protejam mindria noastra si reputatia sotilor nostri. Ne-am rugat, am cersit, am avut rabdar. Am lovit vicios. Am dat bir cu fugitii. Am fost isterice. Am fost lovite de teroare. Am cautat simpatie. Am avut in retaliere afaceri de dragoste cu alti oameni.

Casele noastre au fost cimpuri de bataie mai ales seara. Dimineata ne sarutam si ne impacam. Prietenii nostri ne-au sfatuir sa ii parasim si am facut-o cu hotarire, numai sa ne reintoarcem in scurt timp sperind, totdeauna sperind. Barbatii nostri au jurat juraminte solemne ca au terminat cu bautura pentru totdeauna. Noi i-am crezut cind nimeni altul nu i-ar fi crezut. Apoi, dupa citeva zile, saptamini ori luni o noua betie exploziva.

Rareori aveam prieteni in case, niciodata stiind cind va aparea omul casei. Puteam sa facem numai putine reuniuni sociale. Ajunseseram sa traim aproape izolati. Cind eram invitati, sotii nostri trageau pe ascuns asa de multe pahare ca stricau totul. Daca, in schimb, nu beau nimic, autocompatimirea lor strica toata veselia.



Uneori erau alte femei. Cita durere de inima aducea aceasta descoperire; cit de crud sa ti se spuna ca ele intelegeau oamenii nostri cum noi nu ii intelegem!

Cu cit colectorii de datorii, serifii, taximotoristii suparati, politistii, derbedeii, prietenii si chiar femeile pe care uneori le aduceau acasa – si totusi barbatii nostri ziceau ca nu sintem ospitaliere. "Plictisitoare, cicalitoare, stricatoare de petreceri", asa ne ziceau. A doua zi ei redeveneau ei insisi si noi ii iertam si incercam sa uitam.

Am incercat sa pastram dragostea copiilor pentru tatal lor. Noi le spuneam micutilor ca tatal lor este bolnav fara sa realizam cit de aproape de adevar eram. Bateau copii, dadeau cu picioarele in usi, spargeau vesela scumpa si rupeau clapele de la piane. In mijlocul acestor nebunii plecau de acasa amenintind ca va ramine cu cealalta femeie definitiv. In disperare ne imbatam si noi – sa intrecem toate betiile. Rezultatul neasteptat era ca barbatilor nostri parea sa le placa.

Probabil la acest punct am divortat si am luat copiii la casa tatalui si a mamei. Atunci eram criticati sever de parintii sotului pentru dezertare. De cele mai multe ori nu plecam. Stateam si stateam si stateam. In sfirsit cautam si noi de lucru in fata destitutiei ce ne infatisa pe noi si familiile noastre.

Am inceput sa cerem sfat medical cind betiile deveneau mai dese. Alarmantele simptome fizice si mintale, adincirea remuscarii, depresiunii si sentimentului de inferioritate ce se asterneau peste cei ce ne erau dragi – aceste lucruri ne infiorau si dezorientau. Ca animalele ce trag roata ce scoate apa, am tras cu rabdare ca sa cadem inapoi sfirsite de puteri dupa fiecare efort zadarnic de a atinge un pamint solid. Multe dintre noi am intrat in stagiul final cu ajungerea la aziluri, sanatorii, spitale si inchisori. Uneori erau tipete in delir si nebunie. Moartea era uneori foarte aproape.

In aceste conditii, natural, am facut si greseli. Unele dintre ele au iesit din cauza ignorantei alcoolismului. Uneori aveam presimtirea vaga ca aveam de-a face cu oameni bolnavi. Daca noi am fi inteles total natura bolii alcoolice, ne-am fi purtat diferit.

Cum puteau oameni care-si iubeau sotiile si copiii sa fie asa fara judecata, nesimtiti si cruzi? Aceste persoane nu erau capabile sa iubeasca, ne gindeam noi. Si in timp ce deveneam convinse de lipsa lor de afectiune, ne surprindeau cu prospere imbunatatiri atentii noi. Pentru un timp deveneau cei dulci de odiniara, numai ca sa sfarime in bucati inca odata noua structura a afectiunii. Intrebati de ce au inceput sa bea din nou, raspundeau cu scuze prostesti si fara scuze. Era asa de socant ca ti se rupea inima. Puteam noi sa gresim atit de mult in alegerea omului cu care ne-am casatorit? Cind beau deveneau straini. Uneori erau asa de inaccesibili ca parea ca un zid gros a fost construit in jurul lor.

Si chiar daca nu-si iubeau familiile, cum puteau ei sa fie asa de orbi in privinta lor? Ce s-a ales de judecata lor, bunul lor simt, vointa lor? Cum de nu vedeau ca bautura le aducea ruina? De ce cind aceste pericole le erau scoase in evidenta erau de acord, iar apoi se imbatau din nou imediat?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UN CUVINT CATRE SOTII ALCOOLICILOR

Mesaj de tudor »

UN CUVINT CATRE SOTII


Cu putine exceptii, cartea noastra pina acum a vorbit despre barbati. Dar ceea ce am spus se aplica tot asa de mult si la femei. Activitatile noastre in numele femeilor care beau sint in crestere. Exista orice evidenta ca femeile isi recistiga sanatatea tot asa ca si barbatii daca incearca sugestiile nostre.

Pentru fiecare om care bea altii sint implicati – sotia care tremura de frica urmatoarei betii; mama si tatal care vad cum fiul lor se duce de ripa.

Printre noi sint sotii, rude si prieteni ale caror probleme s-au rezolvat si altii care inca nu au gasit o solutie fericita. Noi vrem ca sotiile membre ale Alcoolicilor Anonimi sa se adreseze sotiilor celor care beau prea mult. Ceea ce ele vor spune se poate aplica la aproape oricare persoana legata prin rudenie sau afectiune de un alcoolic.

Ca sotii ale Alcoolicilor Anonimi vrem sa stii ca noi te intelegem cum probabil putini altii te pot intelege. Noi vrem sa analizam greseli pe care le-am facut in trecut. Vrem sa intelegi ca nici o situatie nu este prea dificila si nici o nefericire asa de mare ca sa nu fie invinsa.

Noi am calatorit fara indoiala un drum plin de hopuri. Am avut lungi intilniri cu mindria ranita, frustrarea, autocompatimirea, neintelegerea din partea altora si frica. Acestia nu-s companioni placuti. Am fost condusi la o simpatie exagerata ori la un sentiment amar. Unele dintre noi am virat de la o extrema la alta, sperind continuu ca intr-o buna zi cei pe care ii iubim vor deveni ei insisi asa cum au fost odata.

Loialitatea si dorinta ca sotii nostri sa-si mentina capetele sus si sa fie ca alti oameni au nascut tot felul de predictii. Noi am fost altruisiti si cu sacrificiu de sine. Noi am spus numeroase minciuni ca sa protejam mindria noastra si reputatia sotilor nostri. Ne-am rugat, am cersit, am avut rabdar. Am lovit vicios. Am dat bir cu fugitii. Am fost isterice. Am fost lovite de teroare. Am cautat simpatie. Am avut in retaliere afaceri de dragoste cu alti oameni.

Casele noastre au fost cimpuri de bataie mai ales seara. Dimineata ne sarutam si ne impacam. Prietenii nostri ne-au sfatuir sa ii parasim si am facut-o cu hotarire, numai sa ne reintoarcem in scurt timp sperind, totdeauna sperind. Barbatii nostri au jurat juraminte solemne ca au terminat cu bautura pentru totdeauna. Noi i-am crezut cind nimeni altul nu i-ar fi crezut. Apoi, dupa citeva zile, saptamini ori luni o noua betie exploziva.

Rareori aveam prieteni in case,Puteam sa facem numai putine reuniuni sociale. Ajunseseram sa traim aproape izolati. Cind eram invitati, sotii nostri trageau pe ascuns asa de multe pahare ca stricau totul. Daca, in schimb, nu beau nimic, autocompatimirea lor strica toata veselia.

Totdeauna aveam probleme financiare. Serviciile erau intotdeauna in pericol ori pierdute. Nici cu o masina blindata nu puteau aduce salariul acasa. Economiile se topeau ca zapada in iunie.

Uneori erau alte femei. Cita durere de inima aducea aceasta descoperire; cit de crud sa ti se spuna ca ele intelegeau oamenii nostri cum noi nu ii intelegem!

Cu cit colectorii de datorii, serifii, taximotoristii suparati, politistii, derbedeii, prietenii si chiar femeile pe care uneori le aduceau acasa – si totusi barbatii nostri ziceau ca nu sintem ospitaliere. "Plictisitoare, cicalitoare, stricatoare de petreceri", asa ne ziceau. A doua zi ei redeveneau ei insisi si noi ii iertam si incercam sa uitam.

Am incercat sa pastram dragostea copiilor pentru tatal lor. Noi le spuneam micutilor ca tatal lor este bolnav fara sa realizam cit de aproape de adevar eram. Bateau copii, dadeau cu picioarele in usi, spargeau vesela scumpa si rupeau clapele de la piane. In mijlocul acestor nebunii plecau de acasa amenintind ca va ramine cu cealalta femeie definitiv. In disperare ne imbatam si noi – sa intrecem toate betiile. Rezultatul neasteptat era ca barbatilor nostri parea sa le placa.

Probabil la acest punct am divortat si am luat copiii la casa tatalui si a mamei. Atunci eram criticati sever de parintii sotului pentru dezertare. De cele mai multe ori nu plecam. Stateam si stateam si stateam. In sfirsit cautam si noi de lucru in fata destitutiei ce ne infatisa pe noi si familiile noastre.

Am inceput sa cerem sfat medical cind betiile deveneau mai dese. Alarmantele simptome fizice si mintale, adincirea remuscarii, depresiunii si sentimentului de inferioritate ce se asterneau peste cei ce ne erau dragi – aceste lucruri ne infiorau si dezorientau. Ca animalele ce trag roata ce scoate apa, am tras cu rabdare ca sa cadem inapoi sfirsite de puteri dupa fiecare efort zadarnic de a atinge un pamint solid. Multe dintre noi am intrat in stagiul final cu ajungerea la aziluri, sanatorii, spitale si inchisori. Uneori erau tipete in delir si nebunie. Moartea era uneori foarte aproape.

In aceste conditii, natural, am facut si greseli. Unele dintre ele au iesit din cauza ignorantei alcoolismului. Uneori aveam presimtirea vaga ca aveam de-a face cu oameni bolnavi. Daca noi am fi inteles total natura bolii alcoolice, ne-am fi purtat diferit.

Cum puteau oameni care-si iubeau sotiile si copiii sa fie asa fara judecata, nesimtiti si cruzi? Aceste persoane nu erau capabile sa iubeasca, ne gindeam noi. Si in timp ce deveneam convinse de lipsa lor de afectiune, ne surprindeau cu prospere imbunatatiri atentii noi. Pentru un timp deveneau cei dulci de odiniara, numai ca sa sfarime in bucati inca odata noua structura a afectiunii. Intrebati de ce au inceput sa bea din nou, raspundeau cu scuze prostesti si fara scuze. Era asa de socant ca ti se rupea inima. Puteam noi sa gresim atit de mult in alegerea omului cu care ne-am casatorit? Cind beau deveneau straini.

Si chiar daca nu-si iubeau familiile, cum puteau ei sa fie asa de orbi in privinta lor? Ce s-a ales de judecata lor, bunul lor simt, vointa lor? Cum de nu vedeau ca bautura le aducea ruina? De ce cind aceste pericole le erau scoase in evidenta erau de acord, iar apoi se imbatau din nou imediat?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UN CUVINT CATRE SOTII ALCOOLICILOR

Mesaj de tudor »

Acestea sint unele dintre intrebarile ce alergau prin mintea oricarei femei ce avea un sot alcoolic. Speram ca aceasta carte a raspuns la citeva dintre ele. Probabil sotul tau a trait in lumea aceea stranie a alcoolismului unde totul este deformat si exagerat. Tu poti vedea ca el te iubeste cu partea lui buna. Desigur, exista asa ceva ca incompatibilitate, dar in fiecare instanta alcoolicul apare ca nu iubeste si nu are nici o consideratie; aceasta se intimpla de obicei din cauza ca este pervertit si imbolnavit si de aceea spune si face aceste lucruri infricosatoare. Astazi cei mai multi dintre oamenii nostri sint soti si tati mai buni decit oricind inainte.

Incearca sa nu condamni sotul tau alcoolic indiferent de ce zice sau face. El este inca un bolnav grav, o persoana nerezonabila. Trateaza-l cind poti ca si cum ar avea pneumonie. Cind te supara adu-ti aminte ca este foarte bolnav.

Exista o exceptie importanta la cele de mai sus. Noi stim ca unii oameni sint cu totul rau intentionati, ca nici o cantitate de rabdare nu va face vreo diferenta. Un alcoolic cu acest temperament s-ar repezi sa foloseasca acest capitol ca un ciomag deasupra capului tau. Nu-l lasa sa ia acest avantaj. Daca tu crezi ca el este de acest tip o sa te simti mai bine daca-l parasesti. Este oare drept sa-l lasi sa ruineze viata ta si vietile copiilor? In spedial cind el are in fata lui o cale de a se opri din baut si sa o utilizeze daca el intr-adevar vrea sa faca tot efortul.

Problema cu care te framinti de obicei cade in una din patru categorii:

Sotul tau poate fi numai un consumator mare de alcool. Bautul lui poate fi constatat sau poate fi exagerat numai in unele ocazii. Poate ca el cheltuie foarte multi bani pe bautura. Poate ca-l incetineste mintal si fiziceste, dar el nu-si da seama. Uneori el este o sursa de rusinare pentru tine si prietenii lui. El crede ca poate sa-si menajeze bautura, ca nu ii face nici un rau, caci bautul este necesar in meseria lui. El va fi probabil insultat daca i se zice alcoolic. Lumea este plina de oameni ca el. Unii vor incetini sau se vor opri de tot, altii nu. Dintre cei ce continua, un numar mare vor deveni adevarati alcoolici dupa un timp.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UN CUVINT CATRE SOTII ALCOOLICILOR

Mesaj de tudor »

Sotul tau arata lipsa de control, pentru ca el nu este capabil sa stea treaz o perioada, chiar daca vrea. Foarte des cind bea o cam ia razna. El admite ca este adevarat, dar este sigur ca se va indrepta. El incepe sa incerce cu sau fara cooperarea ta, diferite metode sa se modereze sau sa se opreasca din baut. Poate ca incepe sa-si piarda prietenii. Afacerile lui pot cumva sa sufere. El se tem uneori si devine convins ca el nu poate sa bea ca alti oameni. Uneori bea dimineata de-a lungul zilei, ca sa-si poata controla nervii. Simte remuscari dupa betii serioase si-ti spune ca vrea sa se opreasca. Dar cind se reface, el incepe sa gindeasca cum poate sa bea mai moderat data viitoare. Noi credem ca aceasta persoana este in pericol. Acestea-s semnele unui adevarat alcoolic. Poate ca el inca conduce afacerile cum trebuie. In nici un caz nu el a distrus totul. Cum zicem intre noi " El vrea sa se opreasca".

Acest sot a inaintat de mult mai mult decit sotul numarul doi! Desi inainte era ca alcoolicul numarul doi, el a devenit mai rau. Prietenii lui s-au imprastiat, casa lui este aproape distrusa si el nu poate sa tina un serviciu. Poate doctorul a fost chemat si drumul obositor al sanatoriilor si spitalelor a inceput. El se agata de notiunea ca totusi va gasi un fel de a se lasa de baut. El poate a ajuns la punctul unde disperat ar vrea sa se opreasca dar nu poate. Cazul lui prezinta intrebari aditionale pe care noi vom incerca sa le raspundem pentru tine. Tu poti sa fii plin de sperante intr-o situatie ca aceasta.

Tu poti avea un barbat de care esti complet disperata. El a fost plasat intr-un spital dupa altul. El este violent, ori apare complet nebun cind este baut. Uneori bea in drumul spre casa de la spital. Poate ca a avut deliruri violente. Doctorii vor da din cap si te vor sfatui sa-l comiti. Poate ca deja ai fost obligata sa-l comiti. Aceasta priveliste nu este chiar asa de neagra pe cit pare. Multi dintre sotii nostri au ajuns asa de departe. Cu toate acestea s-au reinsanatosit.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UN CUVINT CATRE SOTII ALCOOLICILOR

Mesaj de tudor »

Acum sa mergem inapoi la sotul numarul unu. Straniu indeajuns este greu sa ai de-a face cu el. Lui ii place sa bea. Ii stirneste imaginatia. Prietenii lui par mai apropiati la un pahar. Poate ca si tie iti place sa bei cu el cind nu intrece masura. Voi ati petrecut impreuna multe seri discutind si bind in fata sobei. Probabil ca amindurora va plac petrecerile care ar fi plictisitoare fara lichior. Si noi am gustat cu placere astfel de seri; ne-am simtit foarte bine. Noi stim totul despre alcool ca lubrifiant social. Unele, dar nu toate, gindim ca are avantajele lui cind este folosit rezonabil.

Primul principiu de succes este ca nicicum sa nu te enervezi. Chiar daca sotul tau devine de nesuportat si trebuie sa-l parasesti temporar daca poti pleca fara ranchiuna. Rabdarea si temperamentul bun sint cele mai necesare.

Urmatorul sfat este ca niciodata sa nu ii spui ce sa faca in privinta bauturii. Daca ii dai impresia ca esti cicalitoare sau o persoana ce strica veselis, sansele tale de a savirsi ceva de folos pot sa fie zero. El va folosi aceasta ca o scuza sa bea mai mult. El iti va spune ca este neinteles. Aceasta poate conduce la nopti petrecute singure pentru tine. El poate cauta pe altcineva sa-l consoleze – nu intotdeauna un alt om.

Fii sigura ca bautul sotului tau sa nu-ti altereze relatiile tale cu copiii sau prietenii. Ei au nevoie de prietenia si ajutorul tau. Este posibil sa ai o viata plina si utila, cu toate ca sotul tau continua sa bea. Cunoastem femei care nu au frica si chiar sint fericite in aceste conditii. Nu-ti pune in gind sa-ti transformi sotul. Poti sa fii incapabila sa o faci oricit de greu ai incerca.

Noi stim ca aceste sugestii sint uneori greu de urmat, dar vei evita multe dureri de inima daca ai succes urmindu-le. Sotul tau poate sa aprecieze in cele din urma rezonabilitatea si rabdarea ta. Acestea pot sa paveze drumul spre o convorbire prieteneasca despre problema alcoolului. Incearca sa-l faci pe el sa aduca subiectul despre problema lui. Incearca sa nu critici de-a lungul acestei discutii. Incearca sa te pui in locul lui. Lasa-l sa inteleaga ca vrei sa ajuti sa nu critici. Cind o neintelegere apare poti sugera sa citeasca aceasta carte sau cel putin capitalul despre alcoolism. Spune-i ca ai fost ingrijorata probabil fara rost. Tu crezi ca el ar trebui sa stie subiectul mai bine, in asa fel ca oricine ar trebui sa aiba o intelegere clara a riscului ce il ia daca bea prea mult. Arata-i ca ai incredere in puterea lui de a se opri sau de a bea moderat. Spune-i ca nu vrei sa fii plictisitoare; ca tu nu mai vrei ca el sa aiba grija de sanatatea lui. In acest fel ai putea sa ai succes in a-l interesa in discutii despre alcoolism.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UN CUVINT CATRE SOTII ALCOOLICILOR

Mesaj de tudor »

El probabil ca are citiva alcoolici printre cunostintele lui. Poti sa sugerezi ca amindoi puteti sa le acordati ceva interes. Bautorilor le place sa ajute pe alti bautori. Sotul tau poate fi de acord sa vorbeasca cu unul dintre ei.

Daca acest fel de apropiere nu atrage atentia sotului tau, cel mai bine ar fi sa o lasi balta, dar dupa o convorbire prieteneasca sotul tau mai mult ca sigur va readuce vorba el insusi. Aceasta cere rabdare, dar va fi de folos. Intre timp, tu incearca sa ajuti sotia unui alt bautor serios. Daca tu actionezi pe aceste principii, sotul tau se poate opri ori modera.

Sa presupunem ca sotul tau se potriveste cu descrierea alcoolicului numarul doi. Aceleasi principii care se aplica se aplica sotului numarul unu trebuie practicate. Dar dupa betia urmatoare, intreaba-l daca intr-adevar doreste sa se lase complet de bautura. Nu ii cere sa o faca pentru tine sau pentru altcineva. Vrea el numai sa se lase? Sanse sint ca ar vrea. Arata-i o copie a acestei carti si spune-i ce ai aflat despre alcoolism. Arata-i ca inteleg alcoolicii, scriitori ai acestei carti. Spune-i citeva din istorisile pe care le-ai citit. Daca tu crezi ca el se va rusina de remediul spiritual, cere-i sa se uite la capitolul despre alcoolism. Poate atunci va deveni indeajuns de interesat sa continue.

Daca este entuziasmat, cooperarea ta va insemna mare lucru. Daca el nu este entuziasmat ori gindeste ca nu este un alcoolic, noi iti sugeram sa il lasi in pace. Evita sa il grabesti sa urmeze programul nostru. Saminta a fost plantata in mintea lui. El stie ca mii de oameni sint foarte asemanatori cu el s-au reinsantosit. Dar nu ii amintiti de aceasta dupa ce a inceput sa bea, pentru ca poate sa il enerveze. Mai curind sau mai tirziu, o sa il gasesti citind cartea inca o data. Asteapta pina cind repetate betii il vor convinge ca trebuie sa actioneze, caci cu cit il grabesti mai mult, cu atit refacerea lui va intirzia.

Daca tu ai un sot de tipul trei (3), poti sa fii norocoasa. Fiind sigura ca vrea sa se opreasca, tu te poti duce cu volumul acesta asa de bucuroasa ca si cind ai fi descoperit un zacamint de petrol.

El s-ar putea sa nu impartaseasca entuziasmul tau, dar aproape sigut va citi cartea si s-ar putea sa accepte programul dintr-o data. Daca nu, tu probabil nu ai mult sa mai astepti. Din nou tu nu trebuie sa-l aglomerezi. Lasa-l sa decida pentru sine. Cu veselie priveste-l prin citeva alte betii. Vorbeste despre conditia lui si despre aceasta carte numai el ridica subiectul. In unele cazuri ar fi mai bine sa lasi pe cineva din afara familiei sa prezinte cartea. Ei pot grabi actiunea fara sa stirneasca ostilitate. Daca sotul tau este un individ normal dealtfel, sansele tale sint la acest stagiu.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UN CUVINT CATRE SOTII ALCOOLICILOR

Mesaj de tudor »

Tu poti presupune ca omul din categoria a patra va fi fara speranta, dar nu este asa. Multi dintre Alcoolicii Anonimi au fost asa. Toata lumea i-a abandonat. Infringerea parea sigura. Cu toate acestea, astfel de oameni au avut o spectaculara si puternica recuperare.

Sint si exceptii. Unii oameni au fost asa de slabiti de catre alcool incit ei nu se pot opri. Uneori sint cazuri cind alcoolismul este complicat de alte dereglari. Un doctor sau un psihiatru bun pot sa-ti spuna daca aceste complicatii sint serioase. In orice caz, incearca sa-l faci sa citeasca aceasta carte. Reactia lui poate fi una de entuziasm. Daca el este deja internat intr-o institutie, dar te poate convinge pe tine si doctorul tau ca el intelege ca este o treaba serioasa, da-i sansa sa incerce metoda noastra cu exceptia faptului ca doctorul considera conditia lui mintala prea anormala sau periculoasa. Facem aceasta recomandare cu ceva confidenta. De ani de zile noi am lucrat cu alcoolicii comisi azilului. De cind aceasta carte a fost pentru prima data publicata, AA a eliberat mii de alcoolici din aziluri si spitale de orice fel. Majoritatea nu s-au reintors niciodata la spital. Puterea lui Dumnezeu atinge adincimi mari!

Tu poti avea o situatie opusa in miinile tale. Poate ca sotul tau este in libertate dar trebuie comis. Unii oameni nu pot sau nu vor scapa de alcoolism. Cind ei devin foarte periculosi, noi credem ca cel mai bine este sa-i comiteti, dar desigur un doctor bun trebuie consultat intotdeauna. Sotiile si copiii acestor oameni sufera teribil, dar nu mai mult decit oamenii insisi.

Uneori trebuie sa incepi o viata noua. Cunoastem femei care au facut-o. Daca aceste femei ar adopta calea spirituala a vietii drumul lor ar fi mult mai neted.

Daca sotul este un betiv, tu probabil te ingrijorezi de ceea ce lumea gindeste si urasti sa-ti intilnesti prietenii. Te inchizi mai mult si mai mult in tine insuti si gindesti ca toti vorbesc despre situatia din casa ta. Tu eviti subiectul bauturii chiar si cu parintii tai. Nu stii ce sa le spui la copii. Cind sotul tau este rau devii o epava tremurinda dorind ca telefonul sa nu fi fost inventat niciodata.

Noi consideram ca aceasta rusinare este necesara. In timp ce nu trebuie sa-ti discuti sotul in amanunt, tu poti sa-ti lasi linistita prietenii sa cunoasca natura bolii lui. Dar trebuie sa fii atenta sa nu-ti faci sotul de rusine sau sa-l ranesti.

Cind tu ai explicat cu atentie acestor oameni ca el este o persoana bolnava, tu ai creat o noua atmosfera. Barierele care au rasarit intre tine si prietenii tai vor disparea prin cresterea unei intelegeri simpatetice. Tu nu vei mai fi complexata sau sa simti ca trebuie sa ceri scuze ca si cind sotul tau ar avea un caracter slab. El poate fi orice dar nu slab de caracter. Curajul tau nou, natura ta buna si lipsa de sfiala vor face minuni pentru tine din punct de vedere social.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UN CUVINT CATRE SOTIILE ALCOOLICILOR

Mesaj de tudor »

Aceleasi principii se aplica si in ceea ce priveste copiii. Cu exceptia faptului cind au nevoie de protectie impotriva tatalui lor, este cel mai bine sa nu iei partea cuiva in orice cearta el are cind bea cu ei. Foloseste-ti energia sa promovezi o intelegere mai buna de jur imprejur. In asa fel, acea tensiune teribila care prinde in gheare casa oricarui alcoolic va fi destinsa.

Foarte frecvent ai simtit obligatia sa-i spui sefului barbatului tau de la lucru si prietenilor lui ca este bolnav cind de fapt el era beat. Evita sa raspunzi acestor intrebari cit mai mult cu putinta. Dorinta ta ca sa-l protejezi nu trebuie sa te faca sa minti celor ce au dreptul sa stie unde este el si ce face.

Discuta acest subiect cu el cind este treaz si in toane bune. Intreaba-l ce trebuie sa faci cind te pune in asa situatie din nou. Dar fii atenta sa nu arati resentiment pentru ultima data cind s-a intimplat.

Exista o alta frica paralizanta. Poate sa-ti fie teama ca, sotul tau isi va pierde serviciul; te gindesti la disgratie si timpurile grele de care vei avea parte tu si copiii tai. Aceasta se poate intimpla doar si poate. Ori tu deja ai avut-o de citeva ori. Daca se mai repeta, priveste-o in alta lumina. Poate se va dovedi o binecuvintare! Poate-l va convinge pe sotul tau sa vrea sa se lase de bautura pentru totdeauna. Si acum tu stii ca poate sa se opreasca daca vrea! De repetate ori aceasta calamnitate aparenta a fost un avantaj pentru noi pentru ca a deschis cararea care a condus la descoperirea lui Dumnezeu. In alta parte a acestei carti am remarcat cit de buna este viata cind este traita pe plan spiritual. Daca Dumnezeu poate rezolva antica enigma a alcoolismului El poate rezolva si problemele tale. Noi sotiile am aflat ca oricine altcineva ca am fost afectate de mindrie, autocompatimire, vanitate si tot ce face o persoana egocentrica; si noi nu am fost deasupra iubirii de sine ori a necinstei. Cind sotii nostri au inceput sa aplice principiile spirituale in viata lor, am inceput si noi sa vedem dorinta de a face la fel ca ei.

La inceput unele dintre noi nu am crezut ca avem nevoie de astfel de ajutor. Noi gindeam ca in mare eram femei bune capabile sa fim cumsecade daca sotii nostri s-ar opri din baut, insa a fost o idee proasta, ca eram asa de bune incit nu aveam nevoie de Dumnezeu. Acum incercam sa punem principiile spirituale la lucru in fiecare departament al vietilor noastre. Cind o facem, vedem ca rezolva de asemenea si problemele noastre; ca disparitia fricii, grijilor si simtaminteleor ranite este ceva minunat. Noi te indemnam sa incerci programul nostru caci nimic nu va fi asa de folositor sotului tau ca radicala schimbare de atitudine catre el pe care Dumnezeu iti va arata cum sa o ai. Mergi alaturi de sotul tau daca poti.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UN CUVINT CATRE SOTII ALCOOLICILOR

Mesaj de tudor »

Daca tu si sotul tau gasiti o solutie pentru prezenta problema a bauturii, incit sigur vei fi foarte fericita. Dar toate problemele nu vor fi rezolvate dintr-o data. Saminta a inceput sa incolteasca intr-un pamint nou, dar cresterea de abia a inceput. Cu toata noua fericire gasita vor fi urcusuri si coborisuri. Multe dintre problemele vechi sta inca cu tine. Asa trebuie sa fie.

Credinta si sinceritatea ta si a sotului vor fi puse la incercare. Aceste exercitii trebuie privite ca o parte la educatiei noi pentru ca numai asa voi veti invata sa traiti. Veti face greseli dar daca sint sincere nu va vor trage in jos. In schimb voi le veti folosi. O carare mai buna in viata va aparea cind greselile vor fi inlaturate.

Unele obstacole ce le vei intilni sint iritabilitatea, simturile ranite si resentimentele. Sotul tau uneori va fi irezonabil si tu ai vrea sa-l critici. Incepind cu o pata pe orizontul domestic, nori mari si grei de cearta se pot aduna. Aceste neintelegeri familiare sint foarte periculoase, in special pentru sotul tau. De cele mai multe ori tu porti raspunderea sa le eviti sau sa le tii sub control. Nu uita niciodata ca resentimentul este un pericol de moarte pentru un alcoolic. Noi nu spunem ca trebuie sa fii de acord cu sotul tau cind exista o diferenta de opinie intemeiata. Fii insa atenta sa nu-ti exprimi dezacordul intr-un fel indignat ori critic.

Tu si sotul veti invata ca puteti rezolva problemele serioase mai usor decit pe cele triviale. Apoi cind tu si el veti avea o discutie incalzita, va fi un privilegiu al fiecaruia de a zimbi si a zice " Aceasta devine prea serioasa. Imi pare rau m-am suparat. Hai sa vorbim despre ea mai tirziu." Daca sotul tau incearca sa traiasca pe baze spirituale el de asemenea va face tot ce ii sta in putere sa evite neintelegerea si vrajba.

Sotul tau stie ca-ti datoreaza mai mult decit abstinenta. El vrea sa rasplateasca. Cu toate acestea tu nu trebuie sa te astepti prea mult. Felul lui de a gindi si actiona sint obiceiuri vechi. Rabdare, toleranta, intelegere si iubire devin lozincile zilei. Arata-i acestea in tine si el o va face la fel. Traieste si lasa si pe altii sa traiasca, este noua deviza. Daca amindoi aratati dorinta de a remedia defectele voastra nu va mai fi necesar sa va criticati unul pe celalalt.

Noi femeile purtam cu noi pictura unui om ideal, omul exemplu care am dori sa fie sotul nostru. Este cel mai natural lucru din lume, cind problema bauturii este rezolvata sa simti ca el va masura acum acea viziune indragita. Sanse sint ca el nu va deveni asa ceva pentru ca la fel ca tine este abia la inceputul dezvoltarii. Fii rabdatoare.

Un alt simtamint care-i sigur ca va fi intretinut, este regretul ca dragostea si fidelitatea nu au putut sa ii vindece pe barbate de alcoolism. Noi nu ne impacam cu gindul ca continutul unei carti ori munca unui alt alcoolic a reusit in citeva saptamini ceea ce noi nu am reusit in ani de zile. In aceste momente uitam ca alcoolismul este o boala asupra careia nu putem nicicum sa avem vreo putere. Sotul tau va fi primul care sa admita ca devotamentul tau si grija ta l-au adus la punctul la care sa aiba experienta spirituala. Fara tine putea sa se aleaga praful de el de mult. Cind iti vin ginduri de razbunare incearca sa faci o pauza si numara-ti binecuvintarile. In fond, famila ta este reintregita, alcoolul nu mai este o problema iar tu si sotul tau lucrati impreuna la un viitor nevisat.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns