021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cum am pacalit moartea

Aici puteti povesti reusitele voastre.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Cum am pacalit moartea

Mesaj de ghita1999 »

Va salut,sunt "Ghita",alcoolic.
Am curajul sa accept judecata oricui de aici.
Eu o sa incep cu inceputul sfarsitului.
Ianuarie 2011-ziua de boboteaza..Nasei mele de cununie si a fiicei mele de botez ii taie capul jos un nebun..Femeie de nota 10..
Eram de 24 de ore la munca si am vazut stirea dimineata la ora 4 la televizor..Urmarea?
Am baut doua luni,am renuntat si la job,nu mai faceam fata..
Iunie,acelasi an..fata pica la bac..In mod ironic,la materia la care eu eram candva olimpic..inca o luna..de bautura.
16 iulie acelasi an,un telefon la 6 dimineata ma informeaza ca fratele meu s-a spanzurat..
Un an de bautura.
Ce motive mai bune dacat astea ar putea gasi cineva??Aveam tot dreptul din lume sa beau,nu-i asa?
Nu m-am putut ierta pentru moartea fratelui meu,desi eram mai mereu certati,alcoolici si unul si celalalt,atunci insa cand chiar apareau necazuri ne ajutam,asa alcoolici cum eram.
Cu o singura exceptie..Divortul lui..Dupa ce ne-am intors de la prima infatisare la tribunal (m-am dus cu el) am venit la mine si nu am gasit altceva mai bun de facut decat sa bem ceva..ca doar era necaz mare,nu?Si de la faptul ca a indraznit sa se logheze pe Id-ul de mess al neveste-si (inca) am gasit de cuviinta ca trebuie aruncat ca un gunoi afara din casa.Pentru ca incalcase legea,vezi tu...A doua zi ma convingeam ca a fost bine ce am facut.
L-am aruncat pe usa afara si a fost ultima oara cand l-am vazut in viata..O saptamana mai tarziu il urcam pe umar pe masa de autopsie.O imagine vie si astazi.Si a urmat un an si jumatate de cosmar,casa noastra era un cavou in care nu zambea nimeni.
Nu vorbi de funie in casa spanzuratului..era de ajuns sa aud cuvantul frate,suicid si lista poate continua..Iertare?Cui sa o mai cer?
Cu doi parinti alcoolici,aproape divortat,fara prieteni,fara copil si ultima lui nadejde eram eu..Si eu l-am scos afara,ca pe un caine..si eram satisfacut de asta..Si m-am apucat de baut cum niciodata nu o facusem pana atunci,beam ca sa uit,sa ma iert,sa plang pe umarul cuiva..sa gasesc intelegere,voiam sa fiu compatimit si inteles..In perioada aia,beam 3 saptamani fara sa mananc ceva,tremuram 3-4 zile,mancam o zi si o luam de la capat..Ajunsesem sa vomit sange si stiam ca sfarsitul e aproape,moartea nu ma mai speria,doar ca nu voiam sa o fac eu (nu inca).Ma uram atat de mult incat chiar credeam ca asa trebuie si merit sa sfarsesc..Ce m-a oprit?Nu stiu..poate ca ultima farama de egoism care era nealocat alcoolului..Poate ca gandul ca am ramas singurul barbat pentru 4 familii si ca eram singura lor nadejde.
Dar intr-o dimineata (inca nu apucasem sa beau ceva),sotia imi spune ceva de Alcoolicii Anonimi..stiam ca ea cautase cu un an inainte pe cineva de la AA pentru fratele meu.(Eu nu aveam desigur,nici o problema!!)Si am inceput cautarile pe net si ziua aia a trecut fara sa beau..Si cand m-am simtit in stare sa conduc masina, am plecat la prima mea intalnire de grup.De acolo,iata-ma aici,ar fi trebuit sa mor de ceva timp si nu s-a intamplat asta.Si stiu ca trebuie sa fiu recunoscator.
Februarie 2010-un echipaj de politie ,dupa o urmarire aproape ca in filme,la ora 1 noaptea ,ma opreste..aveam alcoolemie de peste 2 la mie.
Urmarea:11 luni de condamnare.Si am continuat sa beau..
Septembrie 2009-Cat pe ce sa imi omor propriul copil (si singurul) dandu-ma peste cap de trei ori cu masina.Masina firmei la care lucram.
Motivul:alcoolemie de 4 la mie..in sange,ca nu puteam sa suflu in fiola,aveam o coasta rupta.Si nici asta nu m-a oprit.In aceeasi dupa-masa eram in carciuma si dadeam de baut ca am scapat cu viata.
In tot acest timp pierdeam job dupa job,de la o multinationala la alta..Ca de,stresu era mare si trebuia sa beau,nu?
Pana am ajuns alcoolic,nu am facut decat ceea ce toti alcoolici au facut..De ce nu mi-am dat seama?Poate pentru ca aveam modelul de alcoolici chiar in familie,mama,tata si fratele meu,dar care beau in fiecare zi.Eu ma consideram bautor ocazional si multa vreme am fost orb si surd la ceea ce imi spuneau cei care chiar contau in viata mea..Nu mi-am pus niciodata intrebarea de ce oare dupa primul pahar,eu trebuia sa mai beau 100,pana cand eram praf..Depaseste puterea mea de intelegere,de ce ar bea cineva o bere si pe urma sa mearga sa isi vada de treaba,eu cu mare greu reuseam in unele situatii sa ma abtin si asta doar pentru ca nu voiam sa ma fac de ras..si ce chin era..
Genetic sau nu,faptul ca am ajuns alcoolic mi se datoreaza si am baut pentru ca mi-a placut.
Din propria mea experienta,stiu ca acesta e singurul motiv adevarat,restul sunt doar minciuni cu care ma autoamageam.Am trecut pe la psiholgi,psihiatri, preoti..am continuat sa beau.
Din experientele de viata ale oamenilor normali am invatat ca exista probleme si mai mari decat ale mele si acei oameni nu recurg la bautura,din experientele de viata ale celor din AA am vazut ca un alcoolic poate depasi obstacole care ar dobori chiar si un nebautor.Si de la cei din AA am inceput sa fur seninatatea,sa o practic in fiecare zi..Si sa imi traiesc ziua,aia de azi!
La o intalnire de grup,am spus ca nu ma pot ierta pentru moartea fratelui meu.Si cineva m-a intrebat daca cred ca Dumnezeu m-a iertat?Si am spus ca da,cred ca Dumnezeu m-a iertat.Raspunsul a venit neiertator:Dar tu cine te crezi?Esti mai presus de EL?
Asa am inceput drumul iertarii si pe masura ce mintea mi se limpezea,am inteles ca eram amandoi foarte bolnavi si ca nimeni si nimic nu il mai putea salva..Eu nu,nu in starea in care eram atunci,cu capul mai tot timpul plin de alcool..Realitatea era o utopie pentru mine atunci..
Am facut pace cu trecutul,am reusit sa imi mai usurez povara din suflet si aplicand in fiecare zi rugaciunea de seninatate am reusit sa ma apropiu de ceea ce am vazut la altii din AA.Si muncesc in fiecare zi la imbunatatirea vietii mele spirituale.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Cum am pacalit moartea (pentru moment)

Mesaj de ghita1999 »

Continuarea:
Intr-un mod ciudat,mai vazusem in cateva documentare cu supravietuitori din diverse catastrofe,cum acei oameni si-au schimbat total viata,dupa ce vazusera moartea..Si pentru ei exista o singura zi..
Si eu m-am intalnit cu moartea, de cateva ori chiar prea aproape,de cele mai multe ori din cauza bauturii.De ce nu am murit?Cred ca Dumnezeu avea alte planuri cu mine..
O viata de nebunie,nu-i asa??
Nu cer nimanui sa ma inteleaga si cu atat mai putin mila,compasiune,destul am facut asta ca betiv.Ma puteti judeca fiecare asa cum doreste.Am scris povestea asa cum am scris-o pentru ca cei ce o citesc sa ia aminte ca viata e scurta si ca nu merita sa traim resentimente,fata de nimeni si nimic.Nici macar fata de propria persoana..Nu merita ,pur si simplu!
Iunie 2013-dupa aproape doi ani,gasesc ultima postare pe facebook (nu sunt un utilizator) a fratelui meu,datata in 10 iulie 2011,cu o saptamana inainte de deces."i want and i need to die!" Cred ca chiar in ziua in care ne-am certat.
Ce motiv de baut,nu??Nu!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Cum am pacalit moartea (pentru moment)

Mesaj de admin »

Impresionanta povestea ta Ghita si iti multumim pentru ca ai impartasit-o cu noi.
Cu respect
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cum am pacalit moartea (pentru moment)

Mesaj de asido1973 »

O poveste din care avem de invatat!
Multumesc pentru povestea ta si multumesc ca am putut sa o citesc!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Cum am pacalit moartea (pentru moment)

Mesaj de Ploicica »

brrrrr,

cum spune caticelul ala ...

Nicu Alifantis - Ce bine ca esti

BIG HUG.... :)
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: Cum am pacalit moartea (pentru moment)

Mesaj de rian »

Ghita, povestea ta este socanta, mult peste nivelul pe care il consideram eu suportabil. Nimeni nu ar trebui sa treaca prin ce ai trecut tu. Ai suferit enorm si sper sa ai o viata mult mai frumoasa in continuare!
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Re: Cum am pacalit moartea

Mesaj de Vichy »

Impresionant,un exemplu pt noi toti cei de aici.Multumesc ca am putut citi povestea ta
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Cum am pacalit moartea

Mesaj de denispericolpublic »

Am citit pentru a treia oara aceasta poveste socanta. Si inca mai traiesti, sau ne scrii de dincolo? Cumva Dumnezeul tau arata altfel? Si eu am facut multe porcarii pe care odata o sa le demasc aici pe forum, dar mai intai sa fac si eu macar o luna de vita reala...mi-a cam fost rusine sa le expun cuiva pe toate, dar aici pot sa ma destainui...dupa cate am citit despre voi mi-am dat seama: voi chiar sunteti fratii mei...iti multumesc pentru ca ai avut curaj sa scrii...acestea sunt pilde pentru invatatura mea si a altora...poate ca si tu ai o contributie la faptul ca "azi nu beau"
[...]
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cum am pacalit moartea

Mesaj de Airam »

Dupa atatea necazuri, meriti sa traiesti frumos Ghita.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Cum am pacalit moartea

Mesaj de Danutza »

Da, asta da. Cateodata nici nu ne dam seama ce simt altii. Prietenii mei cand imi aud viata imi spun ca in locul meu s-ar fi spanzurat... Ei in acest caz a..ramas fara cuvinte.. Nici nu vreau sa imi imaginez chinul... Apropo stiti ce e iadul? Amintirea a ceca ce nu poti schimba? Stiti ce e raiul? Sa accepti!
Scrie răspuns