021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

POVESTEA VIETII MELE

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Styx, cand te intorci sa-mi aduci si mie ceva din zona de unde de duci. Eu o sa-ti aduc din Oltenia un praz verde...
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Eram dator cu un raspuns catre Dani.
Da am urmarit Documentarul "Schimbarea", si pot spune ca este bine realizat in asa fel incat reuseste sa te introduca intr-o cu totul alta lume. In acelasi timp este bine imbracat intr-o haina artistica trecand dincolo de nivelul documentarului stiintific, nerespectand structura lapidara cu care ne-am obisnuit.
Pot spune ca este un ghiveci reusit in care fiecare ingredient este pus cu masura in asa fel incat sa nu supere pe nimeni.
1. Este preluata ideea de transcendenta din crestinism si imbinata armonios cu misticismul oriental de factura Taoista, Este foarte interesant ca religia crestina este de factura teista, iar Taoismul este o religie ateista (fara zeitati) taoismul este un mod de viata inspirat din ritmurile fenomenelor naturale. Numai filosofia New Age a reusit sa puna un pod peste abis si sa impace in propria viziune filozofia estica si cea vestica .
2. Dumnezeu este prezentat in viziune panteista, iar umanitatea ca parti, franturi cioburi ale aceluiasi intreg, ceea ce ne duce cu gandul la ideea ca toti suntem de aceeasi esenta si nu este natural sa fim in dizarmonie unii cu altii. In felul acesta el propune o psihologie naturalista in care centrat sta cautarea omului dupa sens.Dharma (scopul vietii) este un laitmotiv, firul rosu al viziunii sale.
3.Toate aceste teze sunt exprimate la limita dintre psihologie si metafizica, de aceea par si rationale dar si spirituale. Povestile de viata prezentate sunt tipice dar nu si deznodamintele...finalul necesita schimbarea.
Un documentar elegant, profund, spiritual si inteligent realizat. Chiar daca filozofic nu ader la toate ideile, d.p.d.v. psihologic recunosc ca a avut un impact pozitiv asupra mea de aceea il recomand si altora.
[...]
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de almaM »

Bine ai venit pe forum Denis! Am citit ''Povestea vieții tale'' și m-a impresionat atât forma cât și fondul acesteia. Din scriere te percep un tip realist, ambițios, obiectiv cu o gândire frumos structurată.
Îmi place ce și cum scrii și m-aș bucura să te citesc, cât mai mult timp, de acum în acolo.
Cred că întâlnirea dintre tine și Styx va fost hărăzită, ca să vă fiți de folos unul altuia.
Vă cunosc doar din scrieri, dar din ceea ce răzbate din spatele rândurilor, cred că între voi se va naște o prietenie trainică și prolifică.
Dumnezeu și-a făcut datoria din plin și te-a înzestrat cu multe calități și experiențe de viață. Ai trăit extazul credinței și agonia ateismului dusă la paroxism pe fondul consumului de alcool.
Rămâne ca tu să decizi, care dintre alternative le vei alege, însă sunt aproape convinsă că știu raspunsul :zambetoi:
Îți doresc succes în consolidarea abstinenței, răbdare, smerenie, înțelepciune, iubire de sine și de tot ce te face fericit.
Doamne ajută!
Cu drag,
Alma :jos-palaria:
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de lupica »

:jos-palaria: cu respect
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de Mihai »

denispericolpublic scrie:Salut Mihai...interesant acest Mooji. M-ai facut curios si am citit despre viata lui care este atat de interesanta incat devine ciudata, ceva ce pentru omul modern reprezinta " in extremis" prin excelenta. Dar mesajul este sublim...o alta forma de prezentare a adevarurilor cristice. Intr-o lume grabita, egoista care si-a pierdut de mult busola o lume parca inhamata la trasura luciferica a urii si dezastrului se aud ici-colo glasuri strigand dupa pace, iubire, bunatete, mila , iertare, prietenie. Si tu esti unul din acele voci. Ma bucur cand descopar faptul ca in lume exista mult mai multi oameni care iubesc binele decat credeam eu.
Toata stima.
Denis - un alcoolic

Salut Denis , bine ai venit printre noi !
Mai mult sau mai puțin toți avem vieți ciudate :)
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Multumesc Alma. Pana acum nu-mi gaseam locul pe nicaieri. Acum cred ca mi-am gasit locul printre voi. Incep parca sa simt putin cate putin gustul libertatii. Chiar ma incearca o stare de de fericire, de liniste, de impacare...ceva care imi spune: "aceasta este calea, mergi pe ea".
Cu styx ma cunosc de vre-o 30 de ani (asa simt). Cred ca o sa facem o echipa buna. N-am stiut niciodata ca scrisul ma poate ajuta ca si o confesiune (pentru ca nu am scris pana acum in forma aceasta libera, sincera
fara prejudecati...nu imi placea sa scriu nici macar mesaje, eram foarte zgarcit in exprimare).
Totusi pasiunea mea ramane cititul chiar si pe acest forum. La o postare de-a mea citesc 10 postari de-ale altora. Eu va multumesc tuturor ca m-ati acceptat in grupul vostru.
Cu bine...Denis.
Ultima oară modificat 07 Apr 2015, 23:07 de către denispericolpublic, modificat 1 dată în total.
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Cu respect Lupica. Sa stii ca motto-ul tau m-a pus pe ganduri de la inceput...nu mi-l pot scoate din minte, si nici nu vreau. Inca odata cu foarte mult respect catre amicul tuturor Lupica.
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Salut Mihai, bine v-am gasit...mi-a luat cam mult timp, dar bine ca am trait pana acum ca sa va pot cunoaste. Acum ca ne-am intalnit si suntem impreuna, sa mergem uniti pana la capat pe acelasi drum. Sunt foarte hotarat pentru ca am primit putere de Sus, si nici oamenii , nici conjuncturile, nici ingerii, nici demonii, nici viata, nici moartea nu ma poate desparti de dragostea Lui care imi va lumina calea atata vreme cat voi ramane acolo unde imi este locul. Fiecare isi are locul si rolul lui in aceasta epopee a vietii. Fiecare suntem cate o picatura ce formeaza raul ce curge catre oceanul vesniciei, nu suntem "praf de stele" , ci chiar stele in sine ce reprezinta capodopera creatiei Marelui Designer al universului. Trebuie sa ma opresc pentru ca entuziasmul meu trebuie sa mi-l dozez pentru a nu avea surprize neplacute.
A mai trecut o zi fara alcool...si pentru voi...si pentru mine.
Te saluta Denis-un alcoolic.
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

NEATA FORUM!M-AM HOTARAT SA INCEP DIMINETILE CU VOI SI APOI SA INTRU IN DATORIILE COTIDIENE.
"O ZI FERICITA FARA ALCOOL VA DORESC TUTUROR"
[...]
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de styx »

Tineret mandria tarii :lol: ( in abstinenta) am sa te citesc cu interes! Acum ma pregatesc sa plec de acasa in co asa ca te salut cu drag si iti doresc Abstinenta senina! Pai ce sa fac cu prazu tau ca si eu ajung la olteni :ranjet: eventual sa facem schimb! :ras: :ras: :ras:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns