021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de george_41 »

Salutare tuturor,

George e cel de-al doilea nume al meu pe care il folosesc doar doua persoane, din toate cele care ma cunosc, atunci cand ma apeleaza, dar tot eu sunt , deci puteti sa-mi spuneti si asa.
De doua zile tot citesc cele scrise aici pe forum (si abia am zgariat suprafata) si trebuie sa recunosc faptul ca sunteti minunati.Parca ati fi o familie mare de oameni intelepti.Pana sa nimeresc aici am tot intrat pe diferite alte site-uri si forumuri, dar dupa ce am ajuns si aici, parca nu-mi mai vine sa mai incerc si altceva.Asa ca mi-am luat inima-n dinti si …

Dupa cum banuiti deja, am descoperit ca sunt alcoolic.Asta s-a intamplat acum 2 zile.Acum ca ma gandesc , e putin hilar modul in care s-a intamplat.
Mai intai precizez ca sunt alcoolic de mai demult , dar eu abia de doua zile am realizat asta.Din cate am inteles , tot citind pe alte forumuri si site-uri ,chestia asta se cheama negare.Eu de vreo 20 si ceva de ani tot beau.Cate putin, deseori si mai rar cantitati mai mari de alcool.In special bere.Am testat aproape toate felurile de bauturi care contin alcool.In final am concluzionat ca Berea mi se potriveste cel mai bine.
Cand beau devin haios.Asa cred eu.Cand eram mai tanar, asa credeau si altii.Eram un fel de “miez” al petrecerilor.Fara mine era tristete, cu mine era veselie. Cert e ca ca nu puteam fi amuzant fara niste alcool la “bord”.Asa credeam eu.
Tot citind pe aici experientele altora imi dau seama ca am fost mereu un alcoolic de categorie usoara.N-am ajuns la spital, n-am facut boacane ireparabile, nu mi-am pierdut prietenii sau familia din cauza asta.Asta pentru ca nu mi-a placut niciodata acea faza a betiei pe care eu (si grupul de bautori in care eram ) o numeam :“atunci cand incep elicopterele”.Asta se intampla atunci cand, dupa ce beam o cantitate oarecare de pahare si ma intindeam pe spate, tavanul incepea sa se invarteasca usor, apoi mai repede, si mai repede … ca paletele unui elicopter.Sfarsitul era in baie cu mine imbratisand vasul de toaleta.
Spun ca nu-mi placeau “elicopterele” asa ca am invatat sa-mi “ascult” organismul si reuseam cumva sa ma opresc din baut la timp, astfel incat sa le evit in majoritatea cazurilor.Cateodata mai si ratam.Atunci, dupa ce ziua urmatoare stateam lat in pat, nu mai beam o perioada.Din cate imi aduc aminte (in ultimii 10 ani) o astfel de perioada nu depasea o luna . Mai adaug aici si faptul ca de obicei eu eram primul (sau cel mult al treilea) care concluziona ca celalalt e mai bun bautor.Cu alte cuvinte eram cam “ultima gaina” in gasca de bautori profesionisti.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de george_41 »

(Continuare)

Asa cum am citit ca bautorul care tine la bautura are o incredere in sine care mai tarziu ii devine dusman, cred ca “slabiciunea” mea m-a facut sa cred ca pot controla situatia oricand si in orice imprejurare.

Acestea fiind spuse, iata-ma ajuns la 40 de ani cu doua fetite si o sotie alaturi de care sunt de aproape 10 ani, consumand zilnic 3-4 litri de bere, de obicei seara dupa munca.Dupa tot ce am citit aici, banuiesc ca veti spune ca e grav.Am aflat si eu. Dar problema e ca eu consideram perfect normala chestia asta.Si durerile de ficat dimineata, si tiuitul urechilor din cand in cand, si lipsa amintirilor despre seara precedenta,si stomacul deranjat uneori. Eram calare pe “bulldozer” incet, incet la vale.

Acum vreo cateva zile ma plictiseam la birou si am intrat pe net .Tot cautand pe google diverse chestii, ma gandesc eu sa-i caut neveste-mii o carte despre cum sa te lasi de fumat.”Ca a cam ajuns sa fumeze un pachet pe zi si costurile sunt mari, plus ca nici nu arata prea bine”, m-am gandit eu.Zis si facut.Caut si intr-un final gasesc pe un forum o postare care lauda cartea “In sfarsit nefumator” a lui Alan Carr.
Foarte satisfacut ii trimit sotiei un mail cu respectivul comentariu si link-ul de rigoare.Dar eu tot ma plictiseam , asa ca mi-am zis sa o scot la imprimanta pentru ea.Am gasit-o undeva in format PDF dar n-a mers, asa ca am dat o cautare pt cartea asta on-line.Am gasit-o si mi-am zis sa citesc si eu cateva randuri ca sa stiu ce sa-i spun sotiei daca e sa deschid discutia.

Incet, incet m-a prins, pentru ca tipul care a scris-o , a facut-o bine; probabil si traducatorul s-a priceput . Aici trebuie sa spun ca luna asta se fac 20 de ani de cand m-am lasat de fumat .Asta dupa ce fumasem 7 ani. Da, stiu a fost o prostie sa ma apuc de fumat la 14 ani, dar asa s-a intamplat.
Cumva eram curios sa aflu de ce naiba vreo 10-12 ani dupa ce m-am lasat, tot mai aveam vise in care fumam.In prima zi am ajuns pe la jumatatea cartii si m-am oprit dupa ce mi-am dat seama ca uitasem cum e sa fii dependent de ceva. M-am oprit si i-am iertare sotiei spunandu-i aproape cu lacrimi in ochi ca nu mi-am dat seama prin ce trece atunci cand incearca sa mai rareasca tigarile sau cand mai ia cate o pauza de la fumat de o zi,doua. Asta in timp ce imi beam Portia obisnuita de bere. Tin minte ca la ultimul pahar inainte de culcare mi-a zis ceva de genul : “vorbesti de mine, dar sa te vezi cand bei .Cand duci paharul la gura ai un sorb de parca ti-l ia cineva.”Ha ha,am gandit.

A doua zi dimineata am terminat cartea la servici. Wow,mi-am zis , ce tare e tipul asta . Cum a gasit el o metoda sa-i ajute pe fumatori sa se lase pentru totdeauna de fumat.Atunci mi-am adus aminte ca si eu beau bere cam des si mi-am zis: oare n-a scris o carte si despre alcool? Am dat cautare pe google si am inceput sa citesc.Nu scrisese.Dar scrisesera altii si scrisesera multe chestii.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de george_41 »

Mda. Dupa vreo 4 ore am inteles ca sunt alcoolic.Eu iau decizii repede uneori si deloc alteori.De data asta am decis ca acel ultim pahar, ala pe care-l comentase sotia cu o seara inainte, sa fie ultimul. Si am continuat sa citesc.
Acasa i-am zis sotiei ce cred si s-a uitat cam ciudat la mine.Dar cred ca i-a placut.Ieri am dat de povestea lui Vlad Petreanu despre “Sile”=asimodo care m-a directionat aici.Mai citeam cate ceva , o mai chemam si pe ea. Am facut testul de pe site cu ea langa mine si mi-a iesit 19. Undeva spre seara s-a convins si nevasta-mea.A cam holbat ochii la mine.
Azi am hotarat ca pentru a fi in stare sa continui sa spun “Azi nu beau” am , totusi, nevoie de ajutor.Am citit , si iar am citit pe forum pana cand m-am hotarat sa scriu.Ca sa nu uit ce gandesc acum si pentru ajutor.


P.S.
Cred ca am cam exagerat faptul ca “n-am stiut”.Doar ca, parca nu mi-a placut niciodata sa ma gandesc serios la faptul ca as putea fi deja alcoolic. Nici acum nu-mi prea place, dar asta ar putea fi prima mea boala grava. Invat lucruri noi. Experimentez ceva nou. Ieeee! Sper sa nu ma distruga.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit George pe forum , George41 ca mai avem un baiat printre noi , George 44 .
Sper sa ne citim cat mai des ! :jos-palaria:
Pe mine m-au ajutat mult si sedintele de pe forumul Alcohelp sa-mi clarific mai bine cum beam , scuzele , faptul ca era doar o iliuzie ca "ma ajuta "alcoolul , etc , chiar si un test de alcoolism :
http://www.alcohelp.ro/ro/
Bine ai venit iti spun inca o data si te astept zilnic aici , pentru ca doar azi este prezentul , doar azi pot sa beau sau nu , doar azi pot face ceva pentru boala mea , azi si nu ieri sau maine .
Bune 24 de ore George iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de dani »

asta am decis ca acel ultim pahar, ala pe care-l comentase sotia cu o seara inainte, sa fie ultimul. Si am continuat sa citesc.
Bine ai venit pe forum George 41 si felicitari pentru hotararea de a renunta la alcool!Mi-a placut cum ai descris faza cu ''atunci cand incep elicopterele''...ma recunosc perfect in ea.Nu stiu daca o sa ai sevraj,dar daca ai iti recomand o vizita la doctor sau macar da un search pe Google sa vezi cu ce ''se mananca'' acesta.In cazurile usoare se recomanda multe lichide,vitamine plus ceva calmante...in cazurile grave se recomanda internarea,ca din sevraj se poate muri.

Pe langa sevrajul fizic care dureaza cateva zile,mai exista ''sevrajul psihic''...acesta dureaza mai mult si reprezinta modul in care creierul isi cere doza de drog.Induce stari de anxietate,tulburari de somn,vezi dusmani si comploturi acolo unde nu sunt,irascibilitate etc...La asta te poate ajuta foarte mult un grup de suport,ca este forum sau grup AA,o sa vezi.

Mai povestim noi,stai pe aproape...inca una si ma duc,deci ti-as recomanda folosirea afirmatiilor pozitive,te pot ajuta mult...de exemplu folosim expresia ''AZI NU BEAU!''...sec si hotarat,daca mi-as pune intrebarea la inceputul zilei ''Oare azi o sa beau?'',parca as avea mai mari sanse sa pierd lupta.E normal sa gandesti asa la inceput...topicul meu se numeste ''AZI e o zi MINUNATA!''...pentru ca n-am avut curaj sa intru de la inceput,mi-am luat vreo 81 de zile de curaj si intre timp perceptiile s-au schimbat.De scriam din prima zi sigur era un strigat de disperare.
Cu respect,Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de george_41 »

Multumesc colica si dani.

@colica : testul ala l-am facut si mi-a iesit 19.Si scria sa contactez urgent un medic.Dar mie nu-mi prea plac medicii.Si nici n-am vreo cunostinta apropiata care sa fie medic.Si apoi cred ca 19 nici nu e o cifra prea mare, mai era loc.

@dani: nu cred ca am sevraj fizic.Sau daca a fost ceva, atrecut.Noaptea e mai greu cu dormitul, dar sper sa treaca peste cateva zile.Cu sevrajul psihic inca nu stiu cum e, mai vedem.
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de george44 »

Bine ai venit George41 in marea familie de alcoolici abstinenti ! Cu siguranta aici gasesti ajutor(asa cum am gasit si eu) si Mai ales oameni deosebiti si speciali...te salut si o zi minunata si abstinenta...Azi nu Beau....
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de denispericolpublic »

Bine ai venit pe la noi george41. Te primim cu cladura asa cum am fost si eu primit in urma cu cateva zile. Eu sunt tinerel pe calea abstinentei asa ca nu-ti pot vorbi de "experienta mea", ci doar de umila mea parere. Oricum, ma bucur ca forumul creste cu oameni care vor sa faca ceva bun cu viata lor. Citeste, informatia este putere. Ti-as recomanda sa incepi cu niste carti gen "Big book", "Viata fara bautura".(vezi topicul destinat cartilor, textelor...).
Iti urez succes. Nu cred ca exista satisfactii mai mari ca cele ce-ti vor innobila sufletul pentru fiecare zi de senina abstinenta. Acum e ocazia . Azi e sansa ta. Bafta!
[...]
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de george_41 »

Multumesc pentru incurajari.

@denis.voi cauta sa descarc de pe net cartea chiar azi.

Acum scriu repede ca am treaba la munca si tre' sa plec.
Dar tin sa spun ca sunt mandru ca aseara am spus primul meu "Azi nu beau" in public.
Ne-am strans cativa prieteni sa-l intalnim pe un alt prieten venit in concediu din strainatate, am fost pe la vreo doua terase, dar am baut caffe frape si suc.Wow.In mod normal beam cel putin 4 beri.

Cand lumea uimita m-a intrebat : da' ce ai? n-am putut sa spun adevarul si doar am dat din umeri .
Mai vorbim.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de styx »

Bine ai venit George 41!
Felicitari pentru prima zi !
Zi senina!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns