021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de denispericolpublic »

Felicitari pentru prima saptamana si curaj pe mai departe. Daca altii au putut, noi de ce n-am putea?
[...]
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de george_41 »

Multumesc prietene Denis.

Daca tot am ajuns pana aici, am sa mai scriu cate ceva despre mine vs alcool.
Am citit ca ajuta si simt ca s-ar putea sa fie adevarat.

Incep cu exagerarea pe care am facut-o la inceputul topicului asta si anume ca "n-am stiut" ca sunt alcoolic.
Acum doi ani mi-a cazut in mana o carte care descria in termeni mai mult medicali efectul alcoolului asupra organismului si psihicului scrisa de un nene doctor.
Evident ca si atunci eram alcoolic, beam cu aceeasi sete primul pahar si urmatorul,dupa care cine mai tinea socoteala paharelor?
M-am autodeclarat si atunci alcoolic.Numai ca atunci am spus tuturor ca sunt alcoolic si beau zilnic 1-1,5L de bere.Nu am pomenit de zilele de week-end cand beam mai mult.Nu stiu exact cat pentru ca, dupa cum am spus, cine mai numara?
Toti prietenii si cunoscutii au ras de mine.Ceva de genul : " Fugi mai de-aici.Nu esti alcoolic la un litru de bere consumat."
Am facut o pauza de vreo trei saptamani , totusi.Dupa aceea am inceput sa cred si eu ca nu eram alcoolic.Si mi-am zis ca o bere sau un pahar de vin dupa masa din cand in cand n-are cum sa strice.

Si iata ca dupa 2 ani consumul zilnic a crescut la 3-4L de bere zilnic.In ultimele 3 luni imi ziceam in fiecare dimineata ca ar trebui sa fac o pauza.Asa, doar vreo saptamana-doua , sa ma mai refac.Dar n-am reusit sa rezist nici macar doua zile.

Abia dupa ce am citit din nou despre alcoolism acum 10 zile mi-am dat seama ca din lupta asta cu alcoolul nu voi iesi invingator.Probabil niciodata.
As putea spune ca sunt ca un luptator las care se declara invins din a doua runda.Prefer sa fiu las in fata alcoolului care a iesit victorios in fata altora mai puternici decat mine decat sa incerc sa "controlez" situatia si sa termin lupta prin K.O.

Asa ca acum scriu pentru mine in primul rand , sa am ce citi pentru aducere aminte atunci cand in viitor credinta mea ca sunt un alcoolic ce ar fi bine sa pastreze abstinenta o perioada masurabila in "restul vietii", va fi zdruncinata de ceva.Dar scriu si pentru altii care pot considera de ajutor experienta mea.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4422
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de lupica »

:zambet: :zambet: :zambet:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de styx »

Tot inainte! :jos-palaria:
Abstinenta senina!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de denispericolpublic »

Bravo. Ceea ce ai facut tu este cel mai important pas. Fara el nu exista reusita. Cred ca esti pe drumul cel bun.Succes!
[...]
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitări George pentru saptamana de abstinență si îți mulțumesc pentru sinceritate si ceea ce ne-ai împărtășit. :hug:
Bune 24 de ore îți doresc George 41!
Eu mi-am dat seama ca am probleme cu alcoolul la17 ani , dar am recunoscut alcoolismul după 35 .
Cu mare drag , Colea , sa nu uit , un alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4422
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de lupica »

felicitari
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de george44 »

Felicitari Tizule,ma recunosc in rindurile scrise de tine si nu-mi revine decit sa te felicit pt.decizia pe care ai luat-o ,precum si pt.abstinenta....Azi nu bem...o zi frumoasa!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de denispericolpublic »

Salut george41. Sa ai o zi frumoasa. Eu am continuat subiectul si asteptam raspunsurile tale.
Sa ai o zi senina.
[...]
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de george_41 »

Salutare Denis.

Eu ti-am raspuns, dar se pare ca ceva nu a fost conform cu regulile forumului astfel incat mesajul s-a sters.
M-am cam chinuit sa-l scriu si sincer sa spun sunt foarte dezamagit.
Nu stiu cu ce am gresit.De scris nu-l mai scriu.
Scrie răspuns