021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Mihai »

Felicitări Lupica , la mai mare ...!!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Alex-codep »

Felicitari, Lupica!Stii cum te percep?Ca picatura chinezeasca, care gaureste piatra.Ramai tot asa, statornic in cele bune si in abstinenta. :jos-palaria: :hug:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Meditatia zilei

pentru azi... Miercuri 20 Mai 2015:


Daca cumva ajung la periculoasa concluzie ca nu mai am nevoie de Program, fie ca eu sa-mi aduc repede aminte ca acesta ma ajuta in mult mai multe privinte decat doar tararea prin mizeria traiului alaturi de dependenta. Fie ca eu sa tin minte mai departe ca pot realiza multe in a ma implini pe mine, pentru ca Programul si cei 12 Pasi sunt o filozofie - un stil de viata. Voi minimaliza eu vreodata nevoia mea fata de Program?

Rugaciunea de azi
Fie ca Puterea mea Superioara sa ma ghideze prin cei 12 Pasi, nu doar odata, ci din nou si din nou, pana cand ei ajung sa-mi fie principiile de ghidare ale existentei mele. Nu exista nici un seminar rapid care sa-mi imbunatateasca calitatea vietii; aceasta este viata mea, redata prin Puterea Divina, si prin prietenia celor din program, care asemenea mie se recupereaza pe cat de repede pot.

Ce sa-mi amintesc azi
Pas cu pas, de la pansament la o viata abundenta
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Relus »

Felicitari,la cat mai multe luni si ani de fericire si pace sufleteasca.
Se poate ,asta este cea mai mare realizare,te rog ai grija de aceasta stare minunata.Cu drag.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de denispericolpublic »

Te salut Lupica!
Relus, ce mai faci? Daca toate iti merg cum imi merg si mie , este bine. Esti fericita? E frumoasa viata asta atat de lucida in mintea-ti?
Iti doresc ca doar un singur vis sa ti se implineasca, si acela sa le cuprinda pe toate.
[...]
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Meditatia zilei

pentru azi... Joi 21 Mai 2015:


Cati dintre noi ar indrazni sa spuna `Sunt abstinent, sunt fericit. Ce altceva mi-as mai putea dori, sau face? Sunt bine asa cum sunt`. Experienta ne-a invatat ca pretul pentru o astfel de complacere ingamfata - sau mai politicos spus, auto-multumire - este o alunecare inevitabila, punctata mai repede sau mai tarziu printr-o cruda trezire la realitate. Trebuie sa crestem, altfel ne vom deteriora. Pentru noi, ceea ce suntem poate sa fie doar pentru astazi, niciodata pentru maine. Dar trebuie sa ne schimbam; nu putem ramane nemiscati. Sunt eu tentat uneori sa ma culc pe lauri?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa ma uit in jur si sa vad ca toate creaturile vii sunt fie in crestere fie in deteriorare; nimic din ceea ce e viu nu e static, viata merge inainte. Fie ca eu sa fiu dus de acest val inainte, fara sa-mi fie frica de schimbare, eliberandu-ma de carligele din drum care ma tin in loc si imi blocheaza progresul.

Ce sa-mi amintesc azi
A trai inseamna sa te schimbi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Meditatia zilei

pentru azi... Vineri 22 Mai 2015:


Putin cate putin ma scap de tendinta mea de amanare. Intotdeauna obisnuiam sa las lucrurile pe maine, si bineinteles, ele nu erau facute niciodata. In loc de `Nu lasa pe maine ce poti face astazi`, motto-ul meu era `Si maine e o zi`. Cand eram prea incarcat, aveam planuri grandioase. Cand reveneam, eram prea ocupat sa-mi fie bine, si nu sa incep ceva. Am invatat in Program ca e mai bine sa faci cate-o greseala din cand in cand decat sa nu faci nimic niciodata. Invat eu sa fac lucrurile acum?

Rugaciunea de azi
Fie ca Dumnezeu sa-mi vindece, obiceiul de amanare, si sa ajung la timp la biserica. Fie ca eu sa ma eliberez de haosul auto-impus al amanarii: cartile la biblioteca intarziate, intalniri pe jumatate pierdute, sarcini lasate pe mai tarziu, neurmarea orarului, mese pe jumatate gatite. Fie ca eu sa fiu singur ca am dus o viata dezordonata ca si dependent, dar ca persoana dependenta in recuperare am nevoie de ordine. Fie ca Dumnezeu sa-mi dea seninatatea de care am nevoie pentru a face ordine si a-mi organiza viata de zi cu zi.

Ce sa-mi amintesc azi
Nu ma voi lasa amanat de tedinta mea de amanare.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Relus »

Buna dimineața .
Cu trecerea timpului ,tot ceea ce făceam greșit ,se va corecta de la sine,fara eforturi mari se va schimba modul de gândire,starea de multumire care se va resimțit in sufletul nostru,ne va ghida sa facem lucruri,gesturi minunate.
Urmează ti calea si păstrează ti dorinta de a trai frumos,este minunat.
O zi buna prieten drag.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Meditatia zilei

pentru azi... Sambata 23 Mai 2015:


Aproape zi de zi, aud de misterioase si asemanatoare coincidente in vietile prietenilor mei din Program. Din cand in cand, am avut si eu parte de asemenea `coincidente`: ajungand la locul potrivit exact la momentul potrivit; sunandu-mi un prieten care fara sa stiu chiar avea nevoie de acel teleon, in exact acel moment; sa-mi aud povestea spusa la o intalnire necunoscuta dintr-un oras strain. Astazi, am ajuns sa cred ca acele, asa zise `coincidente` sunt defapt mici miracole ale lui Dumnezeu, care prefera sa ramana anonim. Sunt eu mereu recunoscator pentru miracolul recuperarii mele?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa fiu tot mai constient de modul in care Puterea Superioara lucreaza in vietile noastre, zi de zi, prin aceste `coincidente` care sfideaza statistica, boli care isi inverseaza prognosticul, aventuri care sfideaza moartea, inalniri intamplatoare care schimba cursul vietii. Cand ceva neinteles se intampla, fie ca eu sa pun pe seama unui alt miracol frecvent al lui Dumnezeu. Propriul meu miracol care sfideaza moartea este o dovada suficienta pentru mine.

Ce sa-mi amintesc azi
Viata mea este un miracol.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de ilyuta »

Multumesc mmult Lupisor pentru Meditatie si la fel simt si eu! :zambetoi:
Noapte buna, iti doresc cu drag! :cuminte: :jos-palaria: :hug:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns