021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de alexandra77 »

:hug: Am avut si eu o perioada in care simteam ca nu pot vorbi, pana cand mi s a spus ca..intotdeauna am ceva de spus! Tu vorbesti ultima, dar sigur ai ce spune.Asa o fost! Am vorbit.. :surprins:
Te pupacesc Hope!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de styx »

Am trait s-o vad si pe asta niste domnite care nu pot vorbi !!! :ranjet:
Lasand gluma la o parte cred ca postarea fiecaruia de aici conteaza in primul rand pentru abstinenta lui si in al doilea rand pentru ceilalti, pentru ca e imposibil ca un forumist sa nu relationeze mai mult sau mai putin cu una din postari...si ma refer si (sau mai ales) la acei dintre forumisti care citesc pe forum dar nu posteaza. Cu drag domnitelor, Styx alcoolic. :jos-palaria: :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Hope , bine ai revenit . Am reținut de la conferinta Aa de anul trecut ca si un salut este tot comunicare . :jos-palaria:
O zi frumoasa îți doresc si mi-ar place sa ne auzim , daca o sa vrei, poți să-mi trimiți nr . tau pe o cale gen mess, e-mail , etc.
:susoteli:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Mihai »

Ce faci Hopilino ..?
Multam ca mi porți de grijă , e plăcut sa știi ca cuiva îi pasă dezinteresat de tine :hug:

P S Mai dă si tu cu tastatura pe aci :))
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de almaM »

Hope te îmbrățișez cu drag și are dreptate Mihai, chiar dacă nu este el cel mai frecvent editor, deșii mi-ar plăcea să-l citesc mai des, și pe el, dar și pe tine. Te îmbrățișez cu mare drag,
Alma :hug:
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Buna dimineatza "draga forum"!
Multumesc de trecere, dragilor!♥

Alma, cu totii am scazut frecventa scrierii pe forum...pe de o parte zic ca-i bine, asta insemnand ca suntem ok dpdv al bolii, pe de alta parte, cred ca inca putem fi de ajutor scrind, atat celor care cauta informatii despre alcoolism cat si noua insine.

Mihai, stii bine ca nu-i dezinteresat interesul. :lol: Te imbratisez dragule! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de styx »

Sărut mâna Domnița !
Ma bucur de fiecare data când te vad pe aici!
Zi frumoasa si senina!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Relus »

Buna dimineața Draga mea.
Ma bucur mult ca ai revenit pe forum,asa este ,de multe ori simti ca nu mai poti scrie,am spus asa de multe despre cum am fost,ce am facut,ce am crezut ca ne ajuta,incat se epuizează sursa informațională.
Dar dupa cum stim,ceea ce primim in dar,merita transmis mai departe,si asa ne trezim iarăși angrenați in acesta molipsitoare dorinta,dorinta de a ne sprijini unii pe altii.
Cu mare drag .
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Salutare draga forum!

E vremea premierilor, festivitatilor de incheiere an scolar si aniversarilor in viata mea. Vin cu sufletul plin de bucurie sa va impartasesc si voua aceste trairi.Sa fiu prezenta in viata mea este cel mai minunat lucru ce mi s-a intamplat pana acum!Si sunt cu casa-n renovare, iar cererea de concediu nu mi-a fost aprobata, sunt astea motive sa ma intristez? Nu! Pentru ca am multe altele de care sa ma bucur. Ma bucur constient de tot ce se intampla in viata mea. Va sunt recunoscatoare si voua pentru asta. :hug:

Pentru ca si voi faceti parte din ea, pentru ca m-ati ajutat sa traversez cea mai innegurata perioada, VA MULTUMESC! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Alex-codep »

HOPE scrie:Salutare draga forum!

E vremea premierilor, festivitatilor de incheiere an scolar si aniversarilor in viata mea. Vin cu sufletul plin de bucurie sa va impartasesc si voua aceste trairi.Sa fiu prezenta in viata mea este cel mai minunat lucru ce mi s-a intamplat pana acum! :hug:
Asta da, realizare!Imi imaginez ce simti si ma bucur pentru tine! :hug:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Scrie răspuns