021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

AZI e o zi MINUNATA!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de Relus »

Multumesc,azi m am simtit minunat in compania ta,acum înțeleg mai bine de ce te tot cauta Iliuta,ai un dar aparte de a asculta,de a da sugesti,de a face haz de necaz.
Esti un ardelean minunat.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de ilyuta »

:ras: :ras: :ras: Va salut si eu cu mult drag"doua frumoase si destepte Free si Relus" :zambetoi: si ce tare-i expresia Danisorului, care zice ca a facut un grup cu voi si Lesie! :ras: :ras: :ras: :ras:
Noapte buna, prietenii mei dragi! :cuminte: :hug: :jos-palaria:

Ps Sa stii Relus, ca azi m-a cautat Danisorul pe mine, da' sa nu-i spui! :wink: :lol:Mi-a spus ca n-am voie sa vb la mobil in timp ce pun benzina pt ca ma curentez. :ras:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Iliutzule nu te curentezi,in schimb poti sa explodezi...in timp ce pui benzina in rezervor se degaja vapori de benzina ce pot lua foc de la scanteile provocate de un telefon defect...sau daca te foiesti cu ceva trening supraelastic.Daca te-ai uita mai atent ai vedea ca este un semn care interzice vorbitul la telefon in pompa
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de ilyuta »

Danisorule, am crezut ca glumesti dar pentru ca am invatat sa ma port frumos, aici pe forum :surprins: , iti multumesc si cu siguranta ca ma voi conforma pe viitor! :zambetoi: :lol: :hug:
Sa explodez, auzi la el! :ranjet: Ok, data viitoare nu vb la telefon cind pun benzina si ma duc gol pusca, ca sa nu-mi faca scintei echipamentul! :ras: :ras: :ras:
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de ilyuta »

Danisor, de ce nu ai raspuns la telefon pt ca vroiam sa-ti povestesc cum a fost la iarba verde! :wink:
Stii ca sunt sensibilicios! :ras: :ras: :ras:
11295542_959613977402822_3389065834295638361_n.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Ceea ce nu pot intelege eu este cum reusiti (vorbesc de cei care au reusit) sa credeti ca ,,azi nu beau,, tine pana la sfarsitul vietii, mai ales ca pe unii dintre voi va cunosc si va pretuiesc, sunteti oameni inteligenti. Mie mi se pare o minciuna,o amagire.
De ce sa nu mi spun in mod rational: nu beau alcool pentru ca mi face rau, nu beau alcool pentru ca iau pa[stille sau nu beau alcool pentru ca ma ingras, etc
De ce nu imi spun in mod rational?
Pentru ca am mari sanse la un moment dat sa ma mint pe mine,sa-mi spun de exemplu ''hai ma ca acuma nu te mai ingrasi,poti sa bei''.Adica sa pierd lupta cu mine,subconstientul (animalul/sobolanul) din mine sa ofere argumente mai puternice in favoarea bautului decat logica si judecata mea pro abstinenta.Si ca sa fiu sigur ca transez lupta in favoarea mea,la inceput am apelat la ''azi nu beau'' ca sa creez un automatism...ceva similar cand inverti o miscare noua la scoala de soferi...prima data trebuie sa te concentrezi sa o faci ,iar apoi iti intra in reflex.Ei,eu acum am in reflex ''azi nu beau''!Iar ca sa fiu sigur ca nu castiga ''sobolanul'' din mine am apelat si la ajutorul lui Al batran.Simplu nu?

Azi nu beau...azi nu beau...minciuna?...amagire? In primele luni ale abstinentei alcoolicul are nevoie de asta,de amanarea asta pentru ca ii este tare greu.Foarte de folos mi-a fost mie asta:
IERI, AZI, MÂINE
Există două zile cu care nu are rost să ne batem capul, două zile în care nu au de ce să încapă teama şi îndoiala.
Una dintre aceste zile este cea de IERI, cu greşelile şi grijile ei, cu gafele şi defectele ei, cu durerile şi suferinţele ei. Ziua de IERI nu o mai putem răscumpăra cu toţi banii din lume. Nu mai putem desface absolut nimic din ceea ce am făcut, nu mai putem şterge o iotă din cele rostite. Ziua de IERI a trecut.
Cealaltă zi cu care nu are rost să ne batem capul este cea de MÂINE, cu posibilele ei adversităţi şi poveri, cu promisiunile ei mari şi realizări mici. Şi ziua de MÂINE este în afara puterii noastre de control. Soarele zilei de MÂINE va răsări fie în toată splendoarea lui, fie după o mască de nori, dar va răsări. Până atunci însă, nu putem miza pe ziua de MÂINE, pentru că ea nu s-a născut încă.
Astfel, rămâne o singură zi, cea de AZI.
Orice om poate duce bătălia unei singure zile. Numai atunci când tu şi eu adunăm poverile celor două eternităţi, IERI şi MÂINE, numai atunci ne prăbuşim sub greutate. Nu experienţa zilei de AZI îi înnebuneşte pe oameni, ci remuşcarea sau amărăciunea faţă de ceva întâmplat IERI sau groaza faţă de ceea ce poate aduce MÂINE
Dupa un timp,dar hai sa ma refer la mine,de mult nu m-am trezit cu ideea ca 'azi nu beau''...in schimb ii multumesc lui DD ca sunt sanatos si am grija la starile mele...resentimente,frustrari,suparari...
Pana la urma si rugaciunea Tatal Nostru ii tot un fel de program de 24 de ore nu? "painea noastra cea spre fiinta da-ne-o noua astazi" "si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri","Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau"Ati auzit vreun crestin sa spuna ca a obosit sa o spuna zilnic,nu zice nici unul ca ''este înfricoșători ca trebuie sa trăiesc cu aceasta dihotomie''?

Daria recunosc ca in ultimii doi ani ''azi nu beau'' l-am trecut oarecum pe plan secund pentru ca se subintelege ca azi nu beau!L-am bagat atat de adanc ca si in vis cand mi-am pus in pahar tot eu am pus mana pe pahar si am spus ca azi nu beau! In vis!Mi s-a intamplat de doua ori.
Argumente rationale? Mie mi-a folosit autosugestia cu'' Daca bei mori!'' si sunt sigur ca asta s-ar intampla intr-un an sau doi de consum,dar asta-i pentru mine,ca voua va doresc multa sanatate!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de Gladiator73 »

Ca bine le gandesti domn inginer!Intr-adevar la inceput acest ,,azi nu beau"l-am spus din frica,avand inca in minte raul sevrajelor si teama de boala,nebunie si moarte.Cu timpul insa,gustand din placerea vietii noi,care a luat locul fricii,,,azi nu beau" a devenit o mantra de recunostinta,sau cum ai spus si tu,un soi de rugaciune de care nu ma mai satur.Ea plonjeaza firesc din mine,in fiecare dimineata(cred ca s-a contopit cumva cu fluidele mele corporale:)dar sunt totusi atent sa o constientizez,asa cum rugaciunea de care pomeneai,ca sa lucreze in om ,trebuie spusa cu inima,pe indelete,atent si nu mecanic.Rugaciunea seninatatii se spune la fel.Multam fain pentru subiectul de reflectat inteleptule si sa ai o zi traita in Registrul Major.Sau daca nu se poate, macar in ala mediu:)))
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Multam Gladi,le-as zice si mai bine da' n-am cetera.Ca o continuare a exercitiului cu rugaciunea Tatal Nostru,se zice acolo:...''precum in cer asa si pe Pamant''.Dar oare ce-i in Cer? Pace,liniste,seninatate...Aha,deci toti oamenii se roaga sa dea seninatatea-n ei...ca le reuseste sau nu asta-i felul doi.

V-ati imaginat vreodata ca Dumnezeu a dat cu boala asta in noi pentru a ne slefui prin boala? Pentru a ne face mai buni,mai iubitori,mai iertatori...sa scoata ''diamantul'' din noi? Sa puna presiune pe ''carbune'' ca sa iasa din el un ''diamant'' ?...Eu nu,acum mi-a trecut prin cap.Poate nici macar nu-i asa,dar recunosc ca e terapeutic sa gandesti asa.

Apropo de imaginat,mi-am adus aminte de un banc:
..........
La un interviu pentru angajare:
-Imagineaza-ti ca esti la etajul 8 si cladirea e in flacari. Cum scapi?
-Simplu, ma opresc din imaginat!
..........
No,tot asa si cu noi,cand simtim ca se strica zenul de prea multe ganduri cretze,tre' sa ne oprim din imaginat.
O zi minunata!

Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de styx »

Salutare frumoșilor si luminosilor!
Bace Dani fain le zici!
Gladi chiar mi-era dor sa te mai citesc pe aici...
Referitor la azi nu beau sunt de acord ca după o perioada de abstinenta devine firescul fiecarei zile, totuși asa cum bine ai zis Gladi o repet ca o mantra după meditația de dimineața . Astfel seara pot fi recunoscător Cerului ca m-a ajutat sa ma țin de cuvânt.
Va salut seninilor !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de denispericolpublic »

Va salut dani, styx, gladi!
Treaba cu slefuirea diamantului prin incercari de foc este un subiect bun de meditatie.
Dar dupa atatea sobrietati, mai merita si cate o relaxare . Viata inca ramane frumoasa chiar daca unii o privesc cu dusmanie.
Totul este miracol, iar misterul vietii ramane, de aceea mi-am propus azi sa "nu ucid cu mintea tainele ce le-ntalnesc in calea mea".
[...]
Scrie răspuns