021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Nu mai pot, nu mai vreau sa traiesc asa !

Aici puteti propune teme de discutii.
Încuiat
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Nu mai pot, nu mai vreau sa traiesc asa !

Mesaj de freedom »

am avut un weekend nebunesc efectiv si sunt atat de bulversata, cam cum eram inainte de a merge la AA.
saptamana viitoare am sa merg din nou la grup, mi-am promis asta si am sa fac tot posibilul sa-mi fac curaj si sa merg. de fapt, am si vorbit pe mail cu o d-na asistent social cu care am inceput mai demult terapia celor 12 pasi si ne-am propus sa ne vedem saptamana viitoare intre patru ochi.
simt ca nu mai pot. habar n-am ce nu mai pot, dar am o cumplita senzatie de prea plin, de singuratate si anxietate. mi-e frica de viitor, de faptul ca as putea sa-i fac rau copilului meu, ca as putea sa ma pierd si sa fiu ca frunza pe apa, sa nu ma mai vrea nimeni prin preajma, sa ma ascunda sau sa ma renege.
vineri seara, dupa o saptamana foarte stresanta, am baut gin tonic. pacat, dar asta e , n-are rost sa ma ascund dupa deget. sambata am vorbit mai bine de trei ore cu Relus si abia dupa ce am ajuns acasa am inceput sa procesez informatiile. mi-a fost frica, am plans si am baut. spre miezul noptii, am deschis o sticla de bere si am umplut un pahar. intentionam sa ma uit la un film pe internet. si la un moment dat, m-a suparat putin stomacul, dar nu cine stie ce si fara sa ma gandesc prea mult, am golit paharul in chiuveta, apoi si ce mai era in sticla, am spalat sticla si chiuveta si m-am culcat. dimineata m-am trezit bine, limpede, am fost la biserica si acum ma uit la filmul "when a man loves a woman", cu mag ryan si ansy garcia. e povestea unei familii in care ea este alcoolica. as vrea sa citesc, sa-mi fac terapia, sa scot la lumina toata mocirla si s-o dizolv.
si va rog frumos sa ma ajutati. acum mi-e usor, fiindca in ultima vreme am baut numai vinerea si sambata seara, de la sarbatorile de iarna incoace, fiindca inainte am tinut postul. deci azi e simplu si toata saptamana deasemenea. dar va rog sa-mi fiti alaturi , sa fiu pregatita pentru ziua de vineri.
si mai stiu ca va trebui sa spun catorva persoane din anturajul meu ca sunt alcoolica si daca ei ma accepta asa cum sunt, atunci am sa ma simt mai bine, mai sigura pe mine.
va rog frumos sa nu ma judecati prea aspru si sa ma ajutati sa fiu pregativa vinerea viitoare.
stiu ca i-am dezamagit foarte tare pe Tudor si pe Relus. imi pare rau, dar de data asta nu mi-a iesit.
poate data viitoare.
va doresc numai bine.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Nu mai pot, nu mai vreau sa traiesc asa !

Mesaj de staval »

Cred ca faci ceea ce trebuie, freedom! Mai trebuie sa ai incredere in tine si rabdare...alcoolic nu devii deodata, ci dupa "efort' condiderabil pe altarul paharului, nu? tot asa devii abstinent, cu suisuri su coborasuri, cu frici si disperari...Deci, ai incredere ca vei reusi! Daca tii legatuta cu forumul si cu AA, vei reusi, draga mea! Important e sa ai rabdare si incredere!
Încuiat