021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de dani »

Scuze Cocollino,am crezut ca topicul "Oare cat am sa rezist fara sa beau"e topicul tau.Intrebarea totusi ramane valabila.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de denispericolpublic »

Bine ai venit pe aici coccolino. Poti sa-ti faci chiar si un topic al tau daca vrei, dar nu-i obligatoriu, nimeni nu se supara daca scrii pe topicul lor, ba din contra.
Felicitari pentru zilele de abstinenta. Si eu sunt boboc ... la inceput de "viata".
Scie-ne din experienta ta de alcoolic ... te ajuta si pe tine, ne ajuta si pe noi.
Succes!
[...]
Avatar utilizator
oanacocollino
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2011, 10:14
Zile de abstinență: 20,02,2015

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de oanacocollino »

buna dani...hmmm...sincer...nu stiu....as vrea sa fie ceva care sa ii motiveze si pe ceilalti care sunt la inceput de drum...nu zic ca eu nu as fi la fel dar cred si sper ca ce a fost mai rau a trecut.....cred ca asa as denumi topicul:ce e mai rau trece dar ce trebuie sa facem ca sa ajungem in punctul in care sa nu mai avem tentatia?
"Sobriety is a choice"
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de george_41 »

Salutare dragi vizitatori.

vreau sa spun ca recent m-am gandit sa deschid un nou topic pentru ca pe asta l-am denumit atunci cand eram speriat.Si numele asta a putut mintea mea de atunci sa-l gaseasca.Acum, recunosc faptul ca e un nume rau pentru un topic de abstinent.
Mai ales ca raspunsul la aceasta intrebare nu este relevant.
Acum cred ca as redenumi topicul ceva de genul :"Salutare dragi abstinenti si abstinente" sau "What a wonderful world" sau altfel.

Nu stiu acum daca poate fi redenumit sau deschid altul si il las pe asta sa fie uitat.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de Relus »

Simte-te ca un copil,trăiește alături de cei dragi ți-e,fara sa te mai gândești la alcool,incearca sa rezolvi problemele cu calm,nu ti reproșa viata trăită sub influența alcoolului si totul va fi bine.
Nu este atat de ușor in primii ani de abstinenta,nu suntem obișnuiți sa vedem,simtim,totul asa de clar si este normal sa ne speriem,dar cand stim(din spusele,experiențele altora)ca la capătul tunelului este Luminița,oare nu se merita sa tot mergem inainte?
Nu stiu daca tu ,Cunoști programul AA ului,te ar ajuta sa ti rezolvi altfel,ai simti viata diferit de ceea pe care o percepi acum,ai reusi sa treci peste multe zbateri.
Este o constatare si o sugestie,incearca sa te ajuti ,totul depinde de tine,eu o simt ca o urgentă spirituala ,o criza din care poti ieși cu bine,dar este necesar sa gașesti sursa.
Sunt convinsa ca vei reusi si vei fi mulțumit de tine.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de dani »

Servus George! Mi-a placut sinceritatea postarii de la Denis,faptul ca'' nu vrei sa dai bine in poza''si sa stii ca asta ajuta.Nu stiu cat m-a ajutat ce au scris altii pe aici,dar sigur m-a ajutat ce am scris eu...ca mi-am usurat sufletelul.Era o teorie ca alcoolicul ramane din punct de vedere emotional blocat la nivelul varstei la care s-a apucat de baut... te simti la minte de 23 de ani...inseamna ca pe atunci ai inceput s-o iei pe ulei.Poate ii numai o teorie aiurea,dar neinfruntand viata cu bune si cu rele fara anestezic,probabil ''muschiul mintii'' nu s-a mai antrenat sa se maturizeze.Sezi bland ca nu esti singurul si eu am asemenea trairi,cu mintea mai tanara cu 25 de ani ca trupul.In schimb eu vad numa munti verzi,cred ca-s defect.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de lazarescu nicolae »

Salut George!
Cafe frape ar fi ok dar si cafeaua normala este buna
este o dependinta pe care vreau sa o pastrez.
Cat despre numele topicului,ma bucur ca ai realizat ca aceasta e o intrebare nu tocmai buna
ptr un alcoolic,eu ma simt super ptr ca azi nu beau,gandul acesta imi da muuulta
satisfactie.
La revedere George!
24 senine!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Oare cat am sa rezist fara sa beau?

Mesaj de lupica »

si eu te salut
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns