021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Cred ca mergeam la AA de vreo 6 luni. In paralel participam si la grupul de terapie, coordonat de un psiholog si la care, pe langa alcoolici, participau si codependenti.Un astfel de grup dura 12 saptamani si avea marele avantaj ca, atat alcolicii cat si codependentii erau “ ai altora”.Rezultatul a fost ca, avand o abordare din 2 parti, am inteles mai repede cum sta treaba cu alcoolismul ca boala de familie.Am putut sa imi dau seama cum priveau cei apropiati mie si cum ii afecta boala mea. Asta a fost un mare avantaj pentru mine.
Pe langa multe altele, una dintre piedicile puse in calea alcoolicului proaspat intrat in abstinenta, este neincrederea exagerata a apartinatorilor in capacitatea de recuperare a alcoolicului.E clar ca aceasta neincredere e pe deplin justificata si cladita in atatia ani de betii. Si totusi.
Cam dupa 6 luni abstinenta , sotia a bagat de seama ca, plecam cel mai adesea abatut catre grupul AA sau catre grupul de terapie, si ma intorceam de acolo vesel si binedispus. AA-ul avea sedintele pe atunci, ca si acum, luni-miercuri-vineri , terapia marti-joi, aveam saptamana plina. Mare avantaj si asta.
Curiozitatea feminina sau cine stie ce, a facut-o pe sotia mea sa se intrebe ce se intampla, care e sursa unei asa stari a sotului? Si a venit timida la prima sedinta Al-Anon. S-a intalnit cu sotii a caror soti aveau aceiasi problema, in casele carora avusesera loc scene trase la indigo.A urmat apoi un an, un an jumatate in care rar a lipsit de la vreo sedinta de a ei. Daca se facea undeva o tabara terapeutica, hop si ea. Vreun congres AA, o conventie prin celalalt colt de tara? Sa mergem zic!
De prisos sa mai spun ca, toata treaba asta m-a ajutat pe mine in consolidarea abstinentei . A inteles boala mea, si acceptat-o pe a ei.Nu ar fi priceput nici in ruptul capului cum vine asta, daca o iubeam cu adevarat , de ce nu renuntam la baut. Sau de dragul copilului.A renuntat la sindromul “ daca ma iubesti cu adevarat inseamna ca vei face/nu vei face aia”.A inteles asta de la “ ale ei”.
O data pe luna ne intalnim alcoolici si codependenti intr-o sedinta comuna.De data asta “noi cu ale noastre”. Nu pot sa va povestesc ce hohote de ras, cata buna dispozitie este la o astfel de intalnire.Si cum, incet incet, familiile se sudeaza si cresc.Si nu am aflat nimic nou. Treaba se face tot cu oamenii de langa noi.
Abstinenta senina va doresc.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de tudor »

PASTILA MINUNE !


"Treaba se face tot cu oamenii de langa noi."
Alcolici sau codependenti vor un rezultat imediat si anume :
Alcoolicul sa poata sa bea fara sa ii fie rau ,fara sa isi piarda controlul si echilibrul (fizic ) si daca se poata sa nu faca sau sa nu uite ce a facut sau spus atunci si dupa ce au bau si daca poate pastila minune sa ii stearga trecutul.Cel putin asa gandeam eu atunci cind m-am internat pentru detox .Credeam ca daca iau citeva pastile si mi-au facut citeva perfuzii voi fi ALT OM .

GRESIT cum adevarat spune PROCO .De trei ori gresit .

Co dependentul doreste ca alcolicul sa ia o pastila sa nu se mai imbete sa nu mai miroasa a butoi ,sa fie responsabil ,sa aduca bani nu sa ii dea pe bautura ,sa fie frumos ,nu buhait si sa le acorde atentie permanenta .Si asta fara ca e codependentul cel care sufera cu mult mai mult decit un alcoolic ,pentru ca este lucid nu beat ca alcoolicul ,deci codependentul VREA CA ALCOOLICUL SA SE SSCHIMBE FARA SA STIE CA SI EL ARE NEVOIE SA FACA ACEST LUCRU .El codependentul este primul care renunta atunci cind este vorba sa inteleaga ca alcoolismul este o boala de familie si ca trebuie sa se trateze impreuna cu alcoolicul .Cit timp alcoolicul primeste tipete si reprosuri dar este acoperit sa nu afle lumea ,si nu este lasat sa ii fie rau el alcoolicul va abuza de slabicunea codependentului .

Va scriu asta pentru ca asa faceam si eu si tot de asa ceva am citit in "ghidul pentru familie"

Imi santajam sotia mintind tot timpul ba dimpotriva ea atunci cind imi era rau ma si cocolosea cu ceaiuri si alte hapuri .O trimiteam la servici sa ma scuze ca sint bolnav (DE OALA NU ? )

In momentul in care a inceput sa nu mi mai "oblojeasca "si ba chiar imi spune ca merit sa sufar ,ma "para" la parinti socri si nu ma mai scuza la servici ,atunci am inceput sa ma gandesc la mine ce fac si cum sint .

"Delasarea " si a alcoolicului si a codopendentului duce la viata chinuta pentru partenerii de viata daca nu fac efortul impreuna sau macar codependentul nu il mai favorizeaza pe alcoolic.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de tudor »

Salut ,OVIDIU !

Cind i-am propus sotiei sa mearga la AL-anon mi-a spus ca nu are timp in schimb avea acelasi comportament" certaret" tinind sa fie mereu la"VOLAN " ca in timpul bautul meu excesiv cind "vinovat" taceam malc .

La ARIESENI o "persoana "de la AL-ANON Iasi a invitat-o la sedinta codependentilor.Cind s-a reintors avea :D un zambet mare pe fata si mi-a spus : Da' ce credeai ca ma duc pentru tine ?Ma duc pentru mine !Acum pot sa ii raspund ca amandoi mergem pentru armonia in FAMILIE !
De atunci au trecut doi ani deosebiti de buni pentru mine si familia mea

Amandoi ii sintem recunosatori acelei "persoane "si sotului ei !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

E Craciunul. Sofez. Ne intoarcem din munti , de la manastiri. Fetita doarme pe bancheta din spate. Ingerii obosesc repede cand alearga prin zapada pana la brau.Pe scaunul din dreapta sotia. Scaunul ei nu e prea departat de al meu, asa au fost asezate din fabrica.Eu simt insa ca intre noi e o prapastie.Stiu ca si ea simte la fel, dar nu imi mai pasa ce simte ea.Nici ei nu ii mai pasa ce simt eu. Ne-am obisnuit cu prapastia asta dintre noi. O purtam peste tot, dimineata in bucatarie, la cumparaturi, seara in pat, singuri sau in doi. Peste tot.
Mai am cam o ora de sofat pana acasa si imi dau seama ca ne certam tot mai violent. Nici nu stiu cand am inceput, habar nu am care e subiectul. Oricum ma voi tine tare si oricat ma va enerva nu o sa beau.Mi-am promis ca le voi oferi Sarbatori linistite chiar daca uneori, cred ca nu le merita , poate doar fiica mea.
Am ajuns acasa sanatosi, casa plina, suntem o familie mare si fericita. Ne imbratisam toti cu toti.Imi dau seama ca pot sa ma retrag neobservat si imi place asta.Habar nu am cum ajung in camera aia. Abia acum realizez ca tot drumul , in mod inconstient, am planificat totul.Tin in mana 2 sticle. Una de coniac si una de whisky. Nu stiu care este mai frumoasa.Sunt doua culori, doua promisiuni catre lumi nemai vazute.Promisiunea mea despre Sarbatori linistite paleste in fata lor.
Beau din prima sticla cat ma tine rasuflarea. Un gand de recunostinta catre Dumnezeu, am o cutie toracica mare si imi pot tine rasuflarea mult.Trag aer si fara sa pierd o secunda incep sa beau din cea de a doua.O caldura placuta imi invaluie pieptul si se duce spre brate. Bratele mele iau foc , simt ca pot cuprinde toata lumea in ele.Ii iubesc pe toti si vreau sa ii imbratisez pe toti chiar acum. Mai apuc sa vad in “ slow motion” chipul intunecat al sotiei mele si atat, nimic in rest.
Asa au fost ultimele mele Sarbatori despre nimic.Cam atat despre asta.

E Craciunul. Ma trezesc si inca e intuneric.Toata casa doarme.Doarme si miroase a cozonac.Imi fac o cafea si privesc bradul.E mai frumos ca in toti anii.E firesc, l-am impodobit cu totii. Ma gandesc ca cei dragi, fara nici o singura exceptie, sunt sanatosi si suntem impreuna.Masa e plina cu de toate.
Maine plecam la munte, la manastiri.Poate dam si de zapada, asa, de decor.Stiu ca nu merit toate cate ma inconjoara, dar ma bucur de ele .
S-a trezit si fetita mea. Ingeras cu pijamale cu ingerasi. “ Te iubesc tati “. Asta e in loc de “ buna dimineata”. Se intoarce pe calcaie si fuge la jucariile pe care le-a primit aseara de la Mosu’.Are activitate cateva zile.
Sotia inca doarme.Are de recuperat dupa munca din zilele anterioare.O privesc cu atentie.Ma uit si la mine.Nici urma de prapastie intre noi.Suntem un cuplu.O pereche.
Sunt linistit.A meritat.Tot ce am facut pentru recuperarea mea , a meritat.

Craciun fericit tuturor!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de tudor »

Craciun fericit si tie OVIDIU !

Mesajul tau are darul sa arate ca este posibil in abstinenta refacerea unei vieti de familie .

Te felicit pentru mesajul tau si pentru exemplul unei vieti normale cu bucurii care altadata pareau interzise noua si chiar erau datorita noua .

Iti urez Sarbatori fericite alAturi de cei dragi si ABSTINENTA SENINA !

Iti sint recunoscator pentru abstinenta mea,

Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de tudor »

Buna ziua tuturor !
Ovidiu !
Viata bate filmul! Intodeauna .Sa nu uitam ca cele mai reusite filme sint cele care s-au inspirat din cazuri reale cum au fot cel al lui Bill WILLSON co-fondator al AA si al sotiei sale Lois Wilson ,prima "codependenta oficiala " care dupa un timp a inteles la randul ei ca si ea se poate ajuta indrumand pe sotiile alcoolicilor in recuperare si ea a inteles ca si codependenta este o boala a sufletului si ca ea nu regreseaza chiar daca alcoolicul nu mai bea de ani buni ea tine neaparat sa aiba controlul ce il avea inainte de intrarea sotului in abstinenta.

Eu si cu sotia mea nu sintem o exceptie . La inceputul absinentei sotia mea nu s-a extaziat prea tare pentru ca ma mai vazuse "postind" de la bautura perioade de 9 , 8,3. Remarcati descrestera perioadelor de "post".Acest lucru arata ca boala este progresiva daca nu se inceteaza bautul.Deci dupa ce am depasit un an de abstinenta sotia m-a intrebat de ce mai plec la grup ca m-am vindecat . :lol: :lol: Am rugat-o sa citeasca din Big Book capitolul "PENTRU SOTIILE ALCOOLICILOR" viewtopic.php?f=4&t=1149 si
VIAŢA FAMILIEI DE ACUM ÎNAINTE viewtopic.php?f=4&t=1161 iar ea imi raspunde ca nu are timp in schim se enerva ca vorbeam la telefon cu "prietenii mei " .

Prietenii mei mi-au zis prin martie 2009 ca a venit vremea sa ma responsabilizez si mi-au zis ca daca pot sa am in grija grupul AA TITAN din cartierul cu acelasi nume ,TITAN.
In duminica care urma sa iau in primire grupuL am plecat la ora 12 si ceva sa vorbesc cu preotul despre citeva probleme legate de de tinenre sedintei AA.Inainte sa plec de acasa am primit un telefon de la o nou venita in comunitatea AA si care m-a intrebat daca se tine sedinta in acea zi .Telefonul era aproape de sotiie si care mi l-a si adus ea avind timp sa citeasca numele apelantei .Nu a spus nimic dar se inegrise la fata .Eu am vorbit de fata cu ea fara sa ma feresc .Apoi am plecat la biserica respectiva .La intoarcere am trecut prin piata si fiind dumninica am cumparat flori ,ca ar sta frumos in vaza la masa de prinz. Acasa mi-a facut o scena care in loc sa ma enerveze m-a bucurat . :lol:
Mi-a spus: "Da-i florile lui aia cu care te-ai intilnit !Ce ti le-a refuzat si acum eu sint cosul de gunoi ?" :lol: :lol:
Am ras de mi-au dat lacrimile si i-am spus :"Mai ! Tu ma mai iubesti !Iti multumesc ! S-a uitat la mine nedumerita nestiind ce sa creada .I-am mai dat apoi numarul preotului cu care vorbisem cu o ora inainte .Acelasi preot care ne-a tinut slujba de la cununia de argint (viata bate filmu.Nas la cununie ne-a fost un prieten si " NAS "de AA).Nu l-a sunat pe preot da nici nu s-a potolit tot spionandu-ma .La cununia de argint i-am spus de fata cu ea preotului de intimplarea povestita mai sus .Stiti ce a raspuns preotul,razind? :lol: :lol: : "Bucura-te ca te iubeste "Iar apoi ei i-a spus ca gelozia este o boala sufleteasca si se "treateaza cu incredere in celalalt.

A venit apoi toamna si e tot nu se indura sa lase HATURILE" , "VOLANUL " din mana sAu macar sa le tinem amandoi .A venit apoi toamna acelas an si conferinta AA pe tara de la Arieseni .I-am spus sotiei ca ma sa vorbesc despre noi si de faptul ca nu ma intelege .S-a enervat dar eu nu am renuntat si am vorbit si nu am facut rau caci dupa sedinta comuna AA si Al-anon "fetele de la Al -anon au venit toate impreuna cu sotia lui Ovidiu si au luat-o la sedinta lor .Dupa sedinta de doua ore sotia mea cobora tantosa pe scari ,surazind si mandra mi-a spus :lol: : "Ce credeai tu ,ca ma duc pentru tine ? S sti ca pentru mine ma duc !" Cata dreptate Al-anon avea. :lol:

Dupa conferinta AA a doar la 3-4 sedinte Al-anon apoi a renuntat .Totusi a reusit sa invete multe de acolo desi de invatat ,invatam o viata intreaga .Intre timp am facut cateva schimbari in felul meu de a fi am devenit mai tolerant ,intelegator si cu timpul “ s-a dat ea dupa mine si eu dupa ea “.

Acum seara inainte de culcare pun telefonul pe silentios cu fata in jos insa nu il inchid niciodata si am procedat bine mereu ,pentru ca el suna atunci cind cineva are nevoie .

Celalalt film si care este despre cealalta codependenta , Lois ,sotia lui BILL s-a facut un film intitulat :
When Love is Not Enough .The Lois Wilson .

http://www.youtube.com/watch?v=6IOyEaBR ... re=related

Si il recomand spre vizionare.

Va urez pace si intelegere si bineInteles abstinenta senina celor care avem nevoie.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Am primit e-mailul de la un prieten in dimineata asta. M-a facut sa zambesc si m-am gandit ca poate, v-ar inveseli si pe voi :)

" Dumnezeu intervine numai când omul nu mai poate. De aceea când suntem bolnavi trebuie să mergem la doctor. Hristos a făcut ca din câteva pâini şi câţiva peşti să se sature mii de oameni, a făcut o minune, însă atunci când mergeau pe cale, Iisus şi ucenicii cumpărau cele necesare pentru hrană, cum vedem şi din întâlnirea lui Iisus cu femeia samarineancă. Evanghelistul Ioan ne spune că ucenicii Lui se duseseră în oraş ca să cumpere hrană (Ioan 4, 8). Sigur că cel ce săturase atâtea mii de oameni nu ar fi avut nevoie să cumpere, dar Hristos lucra şi ca Dumnezeu şi ca om, iar dumnezeirea intervine doar atunci când omul nu mai poate.

Părintele Rafail Noica: „de la Dumnezeu nici să nu aşteptăm mai puţin decât imposibilul, pentru că mai puţin decât imposibilul putem şi noi”. Atât cât putem din punct de vedere omenesc trebuie să facem, apoi să cerem ajutorul lui Dumnezeu. Ne rugăm pentru un bolnav, dar trebuie dus şi la doctor, ne rugăm pentru un examen, dar trebuie să şi învăţăm, ne rugăm pentru împăcare, dar trebuie să şi iertăm.

Trebuie din punct de vedere al omenescului să facem cât ne stă în putinţă, nu las un lucru în drum şi spun: lasă că are Dumnezeu grijă. Aceasta este ispitire şi Dumnezeu spune: să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău. Apostolii, când erau urmăriţi, fugeau şi se ascundeau, nu aşteptau ca Dumnezeu să-i facă invizibili. Sfinţii Părinţi mărturisesc toţi că cel ce se bagă singur în ispite greşeşte. Sunt mulţi care se chinuiesc fără nici un rost, după cum spunea şi sfântul Ignatie Briancianinov despre aşa numiţii asceţi care fac nişte nevoinţe suprafireşti fără nici un rost, ispitind în felul acesta pe Dumnezeu.

Mâncarea o binecuvântezi, dar dacă ai făcut-o rău, ea te vatămă, pentru că îşi păstrează partea firească chiar dacă este sfinţită. La fel cu toate lucrurile sfinte: poţi să te îneci în aghiasmă, poţi să-ţi spargi capul cu o cruce sau cu o icoană, pentru că ele îşi păstrează şi proprietăţile fireşti, lucrarea firească, alături de cea harică. "

Aia cu apostolii care nu asteptau sa sa fie facuti invizibili , mi-a placut tare mult :)

Sa aveti o zi frumoasa. Abstinenta senina!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare tuturor,

Am citit cele ce s-au scris, nu mai stiu exact cine, parca asido, despre un baiat care a cazut dupa un numar de ani de abstinenta. Nimic nou sub soare.Oricine poate sa recada, nu e nici o scofala si nici o tragedie.Pericolul asta ne paste pe toti depotriva.Daca baiatul acela se ridica, se scutura de praf si merge mai departe, e ok.
Daca insa, persista in a bea, atunci e o problema si inca una mare.Aici apare intrebarea fireasca despre calitatea abstinentei pe care a avut-o in acei ani.Cum a lucrat la propriul caracter, cum a ajutat alti alcoolici aflati in suferinta, in ce fel si-a prelucrat defectele, etc.Daca nu a facut nimic din toate astea, recaderea apare ca o consecinta logica iar abstinenta, chiar si mai indelungata, apare ca un efort exclusiv de vointa.

In ceea ce priveste nasii din AA care pot sa recada , si in ce fel sunt "afectati" cei aflati la inceput, va pot spune urmatoarele: se poate intampla.Iarasi nu-i nici o tragedie.
Avantajul AA-lui este ca e structurat astfel incat sa nu poata fi tulburat de astfel de evenimente in ansamblu sau ca si grup. Ba dimpotriv,a iese mai intarit.
Caci AA-ul dragii mei era aparut cand, nici unul din cei care scriem pe aici nu eram nascuti. AA-ul iti spune , nu iti lua un singur nas, ia-ti mai multi. Sau schimba-l/ scimba-i daca simti ca nu evoluezi spiritual.Personal va spun ca, recaderea unuia din grup, cu atat mai mult a unuia cu abstinenta mai indelungata, a fost prilej de maxima intarire a abstinentei celorlati membri.Si apoi , si reactia de ajutorare a grupului , era una pe masura. Si asta ne unea si mai tare ca si grup.

Abstinenta senina tuturor!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de asido1973 »

Salut Ovidiu . Asa este , poate acel om nu a fost implicat atat de mult intr-un program. Dar , eu nu asta vroiam sa spun , asa cum si la AA , se intampla recaderi , dupa n' ani , nu vroiam sa judec , si nici sa dau cu piatra , ci sa incerc sa inteleg , ce te face sa ajungi aici? E pericolul , ca cu cat trece mai mult timp , sa te amagesti , sa te crezi iar stapan pe situatie? Ma gandesc la acest prieten , care dupa 9 ani a recazut. Duminica seara , mi-a spus , gata , am baut acum , dar ma oprersc , era asa sigur pe el . Astazi este deja a treia zi , nu a mai iesit din casa , nu mai vorbeste cu nimeni. MA rog la Dumnezeu , sa-mi dea putere zi de zi , si sunt sigur ca doar asa , punandu-mi in gand ca zi de zi sa nu beau , voi reusi sa raman abstinent. Mi-aduc aminte , ca pe la un an si ceva , ma gandeam , ca gata , acum pot sa ma gandesc ca nu voi mai beau cu lunile , anii , etc . Dar , imediat , a trebuit sa revin la "pas cu pas" , si sa functionez tot pe principiul zi de zi. Am spus , nu vreau sa zic nimic , vreau doar sa inteleg. Cum se poate ajunge aici?
o zi buna va doresc !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare,

Ca sa ajungi sa recazi dupa 9 ani de abstinenta,in opinia mea, e un cumul de factori.Spun si eu ce am auzit la alti alcoolici cu o mai mare experienta.
In primul rand , calitatea abstinentei.Ce am pus in locul bauturii, cum am lucrat programul de recuperare, cum ne-am implicat in ajutorarea altor alcoolici aflati la inceputul recuperarii, etc.Aici pot sa spun din experienta mea, nu ca sa ma laud caci, actiunile mult mai numeroase ale altor prieteni de ai mei din AA, m-ar face de ras.
Am fost in penitenciarul din orasul meu si am sustinut acolo cateva luni un grup AA.Precizez ca nasul meu facuse asta inaintea mea si, spre multumirea mea, unul dintre finii mei a preluat stafeta facandu-si si el “stagiul” in penitenciar cu alcoolicii de acolo.
Am reusit sa obtin o audienta la managerul general de la spitalul de psihiatrie din orasul meu.In urma discutiei si-a schimbat parerea despre AA, mi-a permis sa vin a doua zi dimineata la raportul de garda unde, in fata a peste o suta de medici psihiatri, psihologi si asistenti le-am povestit cum vedem noi alcoolismul. In lunile care au urmat , zeci de alcoolici au fost trimisi de catre medicii psihiatri catre grupul nostru.Firesc, multi au venit, foarte putini au ramas, dar eu stiu ca peste o vreme, vor mai veni si dintre cei care continua sa mai bea pentru un timp.Asa s-a intamplat pana acum.
Dar astea sunt actiuni “ publice” ca sa le zic asa.Cel mai mult m-au ajutat insa discutiile intre patru ochi, de la suflet la suflet cu prietenii mei alcoolici.Pasul 12.Transmiterea mesajului.Cam asta asa, in mare, despre ce se poate face pentru a securiza , pe cat e posibil, abstinenta.
In al doilea rand, nu trebuie inchisa niciodata usa trecutului.Sa ne amintim ultima betie cu tot ce a insemnat ea. Caci atunci am pornit la drum.A fost un moment special.
Nu avem voie sa uitam ca vom ramane alcoolici pentru tot restul vietii.Asta e cea mai comuna greseala, sa credem ca “ ne-am vindecat”.Gandul asta poate active in mintea noastra fara ca noi sa avem habar.Viclean, derutant, puternic.
Poate nu in ultimul rand, viata spirituala.Si ar fi o discutie lunga despre viata spirituala versus viata religioasa dar, o lasam pe alta data.
Abstinenta senina tuturor.
Scrie răspuns