021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc pentru urarea de ,,La multi ani !" Alex , mi-ai facut o surpriza foarte placuta .
Imi pare rau ca te desparti de topic , dar oricand se poate deschide unul nou .
O zi frumoasa iti doresc ! :hug:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Buna seara!

Mesaj de Alex-codep »

Multumesc si eu Colicia.Faptul ca inchid topicul nu are legatura cu voi.Si stiu ca pot deschide altul.O zi frumoasa tuturor! :jos-palaria: :hug:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Buna seara!

Mesaj de Alex-codep »

O seara linistita! :jos-palaria:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de styx »

Salut Alex imi pare rau de patania ta, am avut si eu probleme cu o persoana si am blocat-o si nu am deblocat-o nici in ziua de azi... trimite-i un mail lui admin sau telefonic si ii spui exact ce postari vrei sa stergi/modifici, e cea mai buna soluție.
Noapte linistită !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Buna seara!

Mesaj de denispericolpublic »

Bună alex.
Am înțeles problema.
Scrie-i administratorului ce postari sa-tii șteargă (ex. Postarea nr. 2 de pe pagina 3 din topicul xxx).
Eu l-am rugat să șteargă o frază unde era și nr. meu de tel. și am fost servit cu plăcere.
Și pentru fb. există metode de securizare just in case.
[...]
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de Mihai »

Bine ai făcut ca nu ti ai închis topicul . Ești un om cu coloana vertebrala !

Eu aici am postat lucruri ce ma dau ușor de gol , nu am făcut vreo infracțiune , sunt însă lucruri intime iar dacă cineva m ar suna vreodată sa mi spună ca tu ești alcoolicul de pe Alcohelp aș recunoște fără nici o ezitare ca da !!

Imi asum boala si imi asum responsabilitatea celor scrise aici , dacă cineva (vecin , prieten , ruda , etc) ar avea ceva de obiectat /judecat , este strict problema lui .
Eu mi am câștigat libertatea tocmai prin recunoașterea faptului ca sunt alcoolic .
A fi alcoolic nu e o rușine , alcoolismul e o boală .

Ce gândesc alți despre mine este fix problema lor , cum ma simt eu cu mine , cum gândesc eu despre mine e mai important !
Vreau sa ma simt liber si nu sa simt alcoolismul ca pe o povară . M am chinuit destul bând , nu vreau sa ma chinui si in abstinența .
Felicitări Alex !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Buna seara!

Mesaj de almaM »

Alex stai liniștită și nu te mai învinovății că nu este cazul! Ai făcut foarte bine că ai decis să rămâi pe forum și după părerea mea, chiar dacă prin absurd, ți-ar fi deconspirată anonimitatea, nu ai nici cel mai mic motiv să îți faci griji. Ești o persoană educată, care scrie frumos și care face tot ce-i stă în putere să ajute și să se lase ajutată, la rândul ei.
Te îmbrățișez cu drag și te felicit pentru înțelepciunea de care dai dovadă mereu!
Pupici, Alma :hug: !
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna seara!

Mesaj de ilyuta »

Felicitari tuturor pentru ceea ce ati postat si m-a impresionat ceea ce ati scris!

Mihaita, in mod special vreau sa-ti multumesc pentru ceea ce ai scris si-mi merge fix la inima!!!
Va imbratisez pe toti si respect hotarirea ta, Alex deoarece este bine sa faci asa cum simti tu!

Ps Almisor draga mea, iti multumesc pentru faptul ca nu m-ai uitat si te sun negresit! Si eu simt la fel pentru tine si familia ta dar am fost extrem de ocupat.:hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Buna seara!

Mesaj de Alex-codep »

'Neatza, tuturor!

Styx, Denis, Ilyutza: Multumesc si asa voi face, cand voi avea un pic de timp liber.
Domnule Mihai: Multumesc pentru povestea cu dragonul rosu.I-am spus-o si eu copilului meu.Si Multumesc de asemenea si pentru intelegere.

Alma: Multumesc pentru cuvintele calde.Totusi, chiar si in astfel de situatii trebuie sa ne vedem si partea noastra de greseala.Intr-un conflict, ambele parti au o parte de vina.A mea a fost aceea ca am stiut bine ca traim intr-o lume in care, cand o femeie(mai ales daca e si singura), daca iese din patratica ei, si emite opinii in stanga si in dreapta, e privita de catre unii (subliniez: doar de catre unii) depreciativ.M-am lasat dusa de entuziasm si asta nu prea se mai face, mai ales la varsta mea.Adica o poti face, dar cand te trezesti cu o "piatra" in cap, nu te mai poti plange.Am fost acuzata ca umblu pe net pt. a flirta.Doamne fereste!Oricand as as putea fi cu cineva, in viata reala, daca as vrea si ar fi o prioritate pt. mine.Ce pot sa spun, e doar ca sunt recunoscatoare celor cate nu au privit lucrurile prin prisma asta si au stiut sa citeasca printre randuri.In rest ce sa mai zic: asta se intampla cand ne lasam coplesiti de resentimente si de furie.Avem tendinta sa ne descarcam pe cei din jur.Imi pare rau, pentru suferinta fiecarui om de pe pamantul adta si sper ca fiecare sa ne gasim linistea, pana la urma.O zi asa cum o doriti!

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de Relus »

Draga mea,asa cum te am perceput eu,cred ca esti foarte tânara.
Rugămintea mea,sugestia pe care vreau sa o trimit spre suflețelul tau,nu ti lasa inimioara sa sufere ,atat timp cat tu te sti nevinovata,oamenii sunt asa cum sunt,unii buni,unii mai putin buni.
Indiferent ce ar gândi despre tine,este strict problema lor,tu cunoaște te asa cum esti,daca nu ti place ceva la tine,schimba,transforma,dar nu te lasa influențată de nimeni.
Daca te respecți tu,daca te iubești si esti mulțumită de tine,mergi mai departe si nu tine cont de răutăți.
Eu te simt un om minunat.
Încuiat