021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Azi imi este bine

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Salutare tuturor,

m-am hotarat sa schimb titlul topicului.Am sa tot scriu aici gandurile si trairile mele pentru aducere aminte si pentru a fi de exemplu cui va vrea sa citeasca.
Am sa fac un rezumat a ceea ce era scris in celalalt topic.

Iata sunt aproape 100 zile de cand am ajuns la concluzia ca sunt alcoolic si am incetat sa mai beau.Trebuie sa spun ca am fost intotdeauna o varianta "light" a unui bautor.Ma imbatam repede si nu prea faceam scandal, nici dormind in sant n-am ajuns.
Am tot baut, putin cate putin, cat sa fiu mereu "anesteziat" la limita betiei, iar uneori chiar sa trec limita asta, vreme de 17 ani (acum am 41).Nu am reusit sa-mi distrug vreo parte din organism datorita consumului de alcool, dar in ultima perioada de consum , cam incepusera sa "scartaie" pe ici pe colo cateva parti.
Am citit pasii AA si cred ca doar primul pas l-am facut cum trebuie.Adica am recunoscut cu toata fiinta mea ca n-am nici o sansa sa controlez consumul de alcool si ca daca vreau sa-mi mai placa de mine, singura solutie este : "AZI NU BEAU ALCOOL".

Am tot citit ceea ce s-a scris pe acest forum.Pe masura ce am tot citit mi-am dat seama ca problemele mele sunt asa de mici in comparatie cu ale altora.Trebuie sa recunosc faptul ca cel mai mult m-a impresionat topicul lui Lupica,desfasurarea de forte ale binelui si implicarea tuturor de-acolo, dar si consecventa si buna dispozitie a lui Iliuta si a lui Dani. Pe toti/toate cei/cele care scriu aici pe forum ii/le citesc cu placere si cu emotie.

Mi-e bine azi.
Daca cititi ceva scris de mine sa stiti ca inca mi-e bine.
Va salut si va citesc.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de styx »

Salut George 41 !
Felicitari pentru abstinenta ta!
Imi place denumirea noului tau topic, denota mare optimism si avem nevoie de asa ceva.
Nu stiu daca citesti ce postez eu dar spuneam zilele trecute ca ,, da se poate recupera oricine, oricine isi doreste cu adevarat asta si are bunavointa de a face ceva pentru el, pentru viata lui, prin orice mijloace crede de cuviinta gen AA, ALIAt, biserica, etc , samd. " , ce pot eu sa-ti spun este ca indiferent prin ce metoda reusesti asta, atat timp cat functioneaza tine-te de ea.
Îti doresc mult succes in continuare si abstinenta senina! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Salutare Styx.

Bineinteles ca citesc tot ce scrii.

P.S.
Am vazut si eu recent filmul "Wild".Mie mi-a placut mult, chiar daca nu prea imi place actrita.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Azi imi este bine

Mesaj de lupica »

te felicit ca ai ramas printre noi ,iti recomand sa ai o prezenta activa pe acest forum si vei fi bine.Mie, acest forum mi-a salvat viata,daca nu-l gaseam la timp...nu stiu care era parcursul meu in viata...
Te salut cu respect
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de dani »

Iata sunt aproape 100 zile de cand am ajuns la concluzia ca sunt alcoolic si am incetat sa mai beau.
Sa traiesti sa abstinesti Jorjele!Ospatar,inc-o suta de zile abstinente la domnu' de la masa ''Azi imi este bine''!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Multam conu Dani.

"Mare om,mare caracter Dani asta.Sa traiasca, sa mai dea".
Zile de abstinenta, ce altceva?
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de styx »

Felicitări G 41!
La cât mai multe sute de sute de abstinenta frumoase si senine! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Salutare tuturor,

le doresc numai de bine celor sarbatoriti astazi.
Eu stau la adapost de soare si ma uit la documentarul "Alone" al celor de la History Chanel.Mai am 11 episoade de vizionat.Pacat ca n-am gasit si subtitrare la el , dar ma descurc eu pana la urma.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de HOPE »

Buna, George!

Imi place cum scrii, mi-a placut tare postarea de la LD. Si evolutia ta este laudabila. Tine-o tot asa!

Cu drag, Hope. :hug:
Fa Rai din ce ai!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Azi imi este bine

Mesaj de ilyuta »

Scuze, am postat gresit!
O zi frumoasa! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns